Pozitív a tavalyi agrármérleg

Évértékelő tájékoztatót tartott tegnap Vonza András agrárminiszter. A beszámolóban ismertette a mezőgazdaság nemzetgazdaságon belüli súlyát, a mezőgazdaság termelési értékének alakulását, a főbb ágazatok termelési erdményeit.

2002. 01. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előzetes adatok szerint a mezőgazdaság 3,6 százalékkal részesedett az elmúlt évben a GDP-ből. Az arány lényegesen nagyobb – 6-8 százalék –, ha figyelembe vesszük az erdő- és vadgazdálkodás, valamint az élelmiszeripar teljesítményét. További néhány százalékos növekedést kapunk, ha számolunk a műtrágya- és növényvédőszer-gyártás, a mezőgazdasági gép- és alkatrész-kereskedelem, az élelmiszer-ellátás és az agrároktatás teljesítményével is – ismertette tegnap Vonza András agrárminiszter, a Bács-Kiskun megyei Szentkirályon tartott, a tavalyi évet értékelő sajtótájékoztatóján.
Az ágazat szerepe az exportban lényegesen nem változott 2000-ben, tavaly pedig már a korábbi évekre jellemző szerepcsökkenés sem volt jellemző e területen. Tavaly a mezőgazdasági termékek a kivitelből 8,3 százalékkal részesedtek, ami megegyezik a 2000-es adattal. A mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek szerepe a fogyasztásban csökkenő tendenciát mutat. Az előzetes vizsgálatok szerint 2001-ben 31,5 százalék körül alakult, de ez természetes folyamat, amit a reálkeresetek növekedése okoz – mondta a miniszter.
Nemzetközi trend, hogy az összfoglalkoztatottakon belül csökken a mezőgazdaságban élők létszáma. Magyarországon ez az érték tavaly 6,1 százalék volt, ami az általános mezőgazdasági öszszeírás adataira támaszkodva azt jelenti, hogy a népesség ötöde, mintegy kétmillió fő végzett mezőgazdasági tevékenységet. A vidék lakosságmegtartó képességének növelése a minisztérium feladata is, a tárca a vidékfejlesztési célelőirányzatok keretében támogatja a régiókat. A támogatásokat úgy irányítják: az ott élők megtalálják számításukat, ezt segítette a minimálbér-emelés is. Amennyiben kialakulnak a családi gazdaságok és az exportnövekedés folyamatos lesz, akkor a vidéki emberek még inkább úgy érzik, hogy érdemes vidéken élniük. A vidékfejlesztéshez kapcsolódik az infrastruktúra-fejlesztés is, ami szintén hozzájárul a vidéki népességet megtartó képesség fejlesztéséhez – mondta Vonza, hozzátéve, ha prosperáló mezőgazdaság működik az országban, akkor az elősegíti, hogy az emberek helyben maradjanak. A mezőgazdaság folyó áron számított termelési értéke az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) számításai szerint meghaladja az 1300 milliárd forintot, ami 180 milliárdos növekedést jelent 2000-hez képest. A növénytermesztés 665, az állattenyésztés 668 milliárd forintnyi értéket állított elő. Mindkét ágazat növelte a kibocsátást, nem véletlen hát, hogy az élelmiszer-gazdaság továbbra is az egyetlen termelőágazat maradt, amelynek tartósan pozitív a külkereskedelmi mérlege.
Az AKI adatai szerint 2001-ben a mezőgazdasági export majdnem elérte a 2,8 milliárd eurót, ami az előző évhez képest 14 százalékos növekedést jelent. Közben az import csak 11 százalékkal emelkedett, alig meghaladva az 1,2 milliárd eurót. A javulás mértéke 16 százalékos, értéke 1,5 milliárd euró, ami meghaladja az elmúlt évek legjobbjának számító 1997-es év egyenlegét – ismertette Vonza András.
Az átlagolt adatok is azt jelzik, hogy a mezőgazdák többsége gazdasági szempontból tavaly a korábbiaknál jobb évet zárt. A mezőgazdasági termelői árak ugyancsak előzetes adatok szerint 8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, ami elsősorban az állattenyésztési ágazatok esetében érzékelhető áremelkedések miatt következett be. Ezzel párhuzamosan a mezőgazdaságban felhasznált ipari eredetű anyagok ára csak 5 százalékkal emelkedett, ami azt jelenti, hogy 2001-ben zárult az agrárolló.
*
Borvidékeinken az elsődleges adatok alapján fagykárt szenvedtek el 2001–2002 telén a szőlőültetvények. Módos Ernő, a Szekszárdi Hegyközség választmányi tagja közölte az MTI-vel, hogy az elmúlt tíz év legsúlyosabb fagykárát tapasztalták a szekszárdi borvidéken. A gyenge állapotú, illetve a sokat termő ültetvényeken a veszszők felső része megfagyott a bükkaljai borvidéken is, ahol szintén fagykárokkal számolnak. Az elmúlt év decemberének erős hidegét az egri borvidék is „érezte”, ám a védett fekvésű területen a jelek szerint nincs komoly gond. Az FVM Egri Szőlészeti és Borászati Kutatóintézeténél megtudtuk, főként a vörösbort adó merlot-ültetvények szenvedtek 20 százalékos fagykárt. A Mátraalján is tartós volt a hideg, viszont a decemberi hó megmaradt a szőlőkben, ami védelmet jelentett. Karácsonykor mínusz 19 fokot mértek Tokaj-Hegyalján, ahol szintén folyamatosan vizsgálják az ültetvényeket, ám egyelőre számottevő fagykárt nem észleltek. A metszést csak február közepén kezdik el a világszerte híres borvidéken, ahol is idén tavasszal 30-40 hektár új szőlő telepítését tervezik.

Többlettámogatás a sertéstartóknak. Mintegy hárommilliárd forintos tenyésztői többlettámogatásról döntött elnökségi ülésén a Vágóállat és Hús Terméktanács vezető testülete. Az elnökségi ülésen a résztvevők megállapodtak abban, hogy az ipar számára rendelkezésre álló idei – a hasított fél sertések kiviteléhez adható – mintegy hárommilliárd forintnyi támogatást ebben az évben a sertéstartók kapják meg. Ez a támogatási forma nem ellentétes a Világkereskedelmi Szervezet előírásaival. Ezt a tenyésztők többféle jogcímen megkaphatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.