Sajnos az utóbbi időben egyre romlik a belvárosi épületekben kiépített gázvezetékek műszaki állapota, ezért a szakemberek egyre többször néznek szembe veszélyhelyzettel – tájékoztatta lapunkat Csallóközi Zoltán, a Főgáz Rt. igazgatója. Szerinte az is nagy probléma, hogy a hibajelzéseket általában csak a fűtési idény kezdetekor kapja a lakóktól a szolgáltató, annak ellenére, hogy a cég minden tavasszal levélben hívja fel az lakóközösségek és a vagyonkezelők figyelmét a gázvezetékek felülvizsgálatának szükségességére. Az igazgató úgy véli: még nem tudatosodott minden lakóközösségben, hogy a gázvezetékek gondozása, állapotának ellenőrzése kizárólag a saját feladatuk. A gázművek a gázszolgáltatási törvény értelmében csak a telekhatárig köteles biztosítani a gázvezetékek zavartalan működését.
A Főgáz Rt. csak kapacitásának mértékéig vállalhatja a felülvizsgálatot és vezetékrekonstrukciót, de ezt a munkát nem csak a gázműveknél lehet igényelni, hiszen vannak megfelelő jogosítványokkal rendelkező szakcégek is, amelyek képesek elvégezni a vezetékek kiváltását – tette hozzá az igazgató, aki szerint vannak olyan házak a főváros központi kerületeiben, amelyekben 80-90 éve nem nyúltak a gázvezetékekhez.
Ha valahol gázszivárgást tapasztalnak a fővárosban, a gázművek két órán belül elhárítja a hibát. Ilyenkor nyomáspróbát is végeznek, amelyből az esetek kilencven százalékában az derül ki, hogy az egész rendszer felújításra szorul.
Csallóközi Zoltán szerint a legveszélyeztetettebb kerületek a belvárosban vannak, főleg a VIII. és a IX. kerületben észlelhető a gázvezetékek elöregedése. A legjellemzőbb hiba a rozsdásodás, de számos épületben előfordulnak kisebb károsodások is. A megoldás érdekében minden belvárosi lakóházban egyszer legalább el kellene végezni a gázcsövek felülvizsgálatát a fűtési szezon előtt, a tavaszi időszakban – jelentette ki az igazgató.
Csak a főváros VIII. kerületében, évente 15-20 ház gázvezetékrendszerének felújítása válik szükségessé, de a lakóépületek 80 százalékában biztonsági okokból azonnal le lehetne zárni a gázt – nyilatkozta nemrég Bánhegyi Péter, a kerületi önkormányzat vagyongazdálkodási osztályának munkatársa.
Szerinte gondot jelent a társasházaknál az is, hogy a közös képviselőknek csak a 30-35 százaléka készült fel a gázvezetékek felülvizsgálatára és védelmére, a többiek nem foglalkoznak a problémával.
– A IX. kerületben elöregedett a gázvezetékek nagy része, és a régi, menetes kötéseket is az új szabványnak megfelelő hegesztett kötésekre kell kicserélni – panaszolta Hollósi Miklós, a kerület bérleményüzemeltető társaságának ügyvezetője.
Ferencváros önkormányzati tulajdonú házaiban már 1995 óta folytatnak állapotfelméréseket és állagmegóvási munkákat, de vannak olyan – például a födémekben található – épületrészek, ahol nem tudták ezeket a munkákat elvégezni. Az ügyvezető arról tájékoztatta lapunkat, hogy 1997 és 2001 között negyven épületben végeztek rozsdamentesítési és festési munkákat 1,6 millió forint értékben. Az üzemzavarok és hibák elhárítását meghaladó beavatkozásokra 1,3 millió forintot kellett költenie a kerületnek mintegy húsz épületben. A méretlen hálózat részleges vagy teljes felújítását 1997-ben és 1998-ban három, 2000-ben hat, tavaly pedig nyolc épületben kellett elvégezni, tizenhárom- millió forintért. Ebben az évben az önkormányzat további négymillió forintot, a felújítási iroda 2,7 milliót költött a gázvezetékekre. – Ennek ellenére kevés az önkormányzat pénze a felújításokra, a karbantartásra pedig egyáltalán nincs forrása a kerületnek – mondta el az igazgató, aki szerint a Ferencvárosban is nagyobb gondot jelent a magántulajdonú társasházak alap- és felszállóvezetékeinek felújítása, mert erre a lakóknak többnyire nincs pénzük, hitelt pedig csak a végső esetben vesznek fel.
A társasházak közös használatú helyiségeinek, gépészeti berendezéseinek felújítására évente közel 1,4 milliárd forintot szán a főváros. A pályázható támogatást általában kamatmentes hitel formájában biztosítják. Támogatásért március 18-ig lehet pályázni, a Fővárosi Közgyűlés szociálpolitikai és lakásügyi bizottságánál, de eddig elenyésző volt a gázvezeték-javításra jelentkezők száma – hívta fel a figyelmet Ember Rozália, a fővárosi önkormányzat lakásügyi osztályának vezetője. A pályázat ugyanis csak az önkormányzatok által elidegenített társasházakra vonatkozik. Ezek a lakóközösségek azonban inkább homlokzat- vagy vízvezeték-felújítására igényelnek pénzt a fővárostól.
– A szokatlanul kemény tél beálltával a vízszolgáltatásban is zavarok állhatnak be – közölte Gerhardt Máté, a Fővárosi Vízművek munkatársa.
Ezek jelentős hányadát az elfagyások, és a kialakuló jégdugók okozzák. Legtöbb esetben a télen használaton kívül lévő telkeken fordulnak elő ilyen jellegű hibák, hiszen ilyenkor nem használják a vizet ezeken az ingatlanokon. Azoknál a lakóházaknál, irodaházaknál, ahol a vízhasználat folyamatos, az elfagyás, bedugulás veszélye jóval kisebb. Sok esetben az ügyfelek úgy gondolják, hogy az ingatlanon belüli ivóvízhálózat befagyása esetén is a Fővárosi Vízművek Rt. az illetékes, pedig ezek kezelése, fenntartása és karbantartása szintén a fogyasztók felelőssége.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben