Szigor és ösztönzés a magyar gazdaságban

Sikerült feloldani Magyarországon azt a közgazdasági dilemmát, hogy a gazdasági növekedés óhatatlanul a külső egyensúly romlását idézné elő. Némiképp ellentmond az is a klasszikus elméletnek, hogy egy általános dekonjunktúra esetén, mikor is a világ legfejlettebb térségei (Európai Unió, USA és Japán) receszszióba süllyednek, a kormány anticiklikus eszköztárával egyfajta kiegyensúlyozó szerepet tudjon betölteni – ezt állapították meg tegnap a szerkesztőségünk által először rendezett internetes fórum közgazdászai.

2002. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a Magyar Nemzet és a Magyar Nemzet Online szervezésében megkezdődött a Gazdasági Klub első vitája, amelyet az érdeklődők élő internetes adásban nézhettek és hallgathattak meg. A fórum résztvevője volt Kopátsy Sándor közgazdász, Bartha Attila, a Kopint-Datorg tudományos főmunkatársa, Belyó Pál, a KSH Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója, Sebestyén Tibor, a Növekedéskutató Intézet tudományos igazgatója és Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke, míg a moderátor szerepét Kulcsár Péter, a Magyar Gazdaságelemző Intézet Kht. igazgatója töltötte be. A fórum fókuszába a gazdasági növekedés kérdése került.
Ellentmondásos folyamat volt 2001-ben megfigyelhető; miközben a világ legfejlettebb térségei – az Európai Unió, az Egyesült Államok és Japán – recesszióba sülylyedtek, addig hazánkban csak mérsékelt formában, tompítottan érződött a globális gazdaság lassulása – ezzel a felvezető gondolattal indult a fórum.
Sebestyén Tibor úgy vélekedett: szükségszerű volt a kormány által meghirdetett gazdaságélénkítő politika, amelynek gyökerei a Széchenyi-tervben keresendők, és a Széchenyi Plusz elnevezésű programnak köszönhetően a világgazdasági lassulást a magyar gazdaság átmenetileg kiküszöbölte úgy, hogy a szigorú fiskális politika eredményeként a medrében maradt a költségvetés.
Kopátsy Sándor szerint ez a kormány baloldalibb, mint elődje volt, hiszen a termelés fokozását helyezte középpontba. Ezzel pedig munkahelyeket teremt, illetve tart meg, és az inaktív réteget is megpróbálja bevonni a „termelésbe”. A világ legfejlettebb térségei kivétel nélkül annak köszönhetik gyarapodásukat, hogy bővüléspártiak – tette hozzá.
Bartha Attila megjegyezte, hogy a magyar gazdaság a maga 3,5-4 százalékos növekedésével versenyképes a világpiacon.
Belyó Pál arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi tíz évben teljesen átalakult az egyes ágazatok pozíciója a bruttó hazai termék (GDP) előállítását illetően. – Szinte minden tekintetben megfelelünk a nyugati elvárásoknak – fogalmazott.
Vértes András szerint a hazai fejlődés export- és beruházásérzékeny, olyannyira, hogy ha tartósan pang a világgazdaság, azt Magyarország még kormányzati beavatkozással sem tudja „kiheverni”. Vértes egyébként úgy tartja, már nincs recesszió, sőt az esztendő második felére világszerte növekedést jósolnak a kutatók.
– Ha 1990-et bázisévnek veszszük, akkor az Európai Unió tíz százalékkal, míg Magyarország az utóbbi tíz évben húsz százalékkal gyarapodott. Ha vásárlóerő-paritáson mérjük, az Európai Unióban tizennégy, hazánkban pedig negyvenszázalékos a növekedés – vette vissza a szót Sebestyén Tibor, aki szerint a szerkezetmódosulás révén minőségi mutatóink talán jobbak is, mint a mennyiségiek.
A fórum másik meghatározó tárgyköre volt a működőtőke-áramlás, illetve a hazai munkaerőpiac sajátossága. Kopátsy Sándor azon véleményének adott hangot, hogy Magyar-, Cseh- és Lengyelországban az egy főre eső külföldi működő tőke nagyjából azonos, míg Kelet-Európa többi állama nagyon lemaradt. Demagógia azt hangoztatni, hogy a magyar munkaerő drágulása, tehát a reálkeresetek növekedése versenyhátrányt okozhat. Sőt a minőségi munka után még nagyobb a kereslet – mondta.
Vértes András viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az átlagos magyar dolgozó termelékenysége még nem éri el az osztrákét, a hollandét vagy éppen a németét. Bartha Attila kiemelte, hogy helyes kormányzati intézkedés volt az infrastrukturális beruházások állami ösztönzése, hiszen több térség pozitív példája jelzi: a tőke oda vándorol, ahol jók a termelési körülmények. Nemcsak autópályára, korszerű távközlésre és logisztikai bázisokra, hanem kvalifikált munkaerőre is szükség van – fűzte hozzá.
Kopátsy Sándor a téma kapcsán kiemelte, hogy a jelentős zöldmezős beruházásoknak, a turizmusnak köszönhetően a költségvetést tavaly nem fenyegette veszély, és utóbbi területen még óriási tartaléka van az országnak. Hazánk látnivalókban gazdag hely, továbbá a falusi turizmus révén viszonylag nagy tömeget lehet a munkaerőpiacra terelni, csakúgy, mint az osztrák és az olasz Tirolban.
A fórum résztvevői pozitívan értékeltek, hogy Magyarország tőkebefektető is a környező országokban, Oroszország mellett. Vértes András egyenesen így fogalmazott: A tőke olyan, mint a levegő: nem lehet korlátok közé szorítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.