Térségi üzleti központ lehet Budapest

Budapest kedvező, nemzetközi üzleti klímája alapján jó eséllyel pályázik arra, hogy regionális központja legyen a közép-európai térségnek – ez a véleménye annak a több mint nyolcvan multinacionális vállalatnak, amelyeket e témakörben a Bancraft Kft. kérdezett meg. A kormányzat nyitott arra, hogy a Széchenyi-terv keretében egy önálló projekt foglalkozzék majd Magyarország, illetve Budapest regionális szerepével.

2002. 01. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen nyolcvanöt, hazánkban is megtelepedett multinacionális vállalatot – köztük a GE Hungaryt, a Magyar Suzukit, a MÁV-ot, a Philipset, a Nokia Hungaryt, a Siemenst, a Nestlét, a Molt, a SAP Hungaryt, a Bajor Házépítőket, a Matávot, a Flextronics Internationalt, a TVK-t – faggatott a Bancraft arról, hogy a magyar főváros a következő években térségi és üzleti központja lehet-e Közép-Európának.
A válaszadók egybehangzóan állítják, hogy a következő évtized meghatározó jelentőségű lesz, ugyanis a régió erős gazdasági potenciállal rendelkező országai teljes mértékben kiaknázzák növekedési lehetőségeiket, így az EU-s átlag közelébe tornázhatják fel magukat. Mindez annyit jelent, hogy a térségi központtá váláshoz szükséges közúti és légi infrastruktúrát fejleszteni kell, Budapest tömegközlekedésének helyzetét pedig mielőbb javítani – figyelmeztetnek a cégvezetők.
A felmérésben szereplő cégek 44 százaléka választotta Budapestet regionális székhelyéül. Elsősorban azért, mert a magyar fővárosnak ideális a földrajzi helyzete, fejlett a távközlési infrastruktúra, és képzett, illetve még mindig viszonylag olcsó a munkaerő. A cégek főként logisztikai, kutatási-fejlesztési (K+F), vállalati információs, számviteli és marketingtevékenységeiket telepítették ide.
Nagy vonzerő a multik számára kedvező adórendszer. E témakörben a megkérdezettek úgy vélik, a magyarországi adószabályok döntő szerepet játszottak a beruházásaikkal kapcsolatos döntésekben. Kifejezetten pozitív a cégvezetők szerint a vállalati nyereségadó szintje. Ennek kapcsán a gazdasági társaságok első számú emberei azt javasolják: ezen 20-22 százalék fölé az EU-csatlakozás után se emelkedjék. Az általános forgalmi adó (áfa) megfelelő, 17-18 százalékos szintre történő lefaragását viszont egybehangzóan sürgetik. Az üzleti szféra reprezentánsai üdvözlik, hogy a jogalkotási folyamat során kikérik az érintett szektorok véleményét, ugyanakkor negatívumként tüntetik fel, hogy a külföldi munkavállalási engedélyeket időigényesen „produkálják” a hatóságok.
A cégvezetők egyértelműen úgy tartják, hogy Közép-Európában, Ausztria kivételével hazánk gazdasága a legstabilabb, és ezt csak erősíti a közelgő EU-csatlakozás. Az uniós direktívák alapján azonban legyenek a magyarok óvatosak – figyelmeztet a felmérés. Azaz: a gazdaság szabályozásának területén Magyarország próbálja meg elkerülni az EU tagállamaiban kialakult bürokráciát.
Cséfalvay Zoltán, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára elmondta, hogy a Széchenyi-terv keretében egy önálló program foglalkozik majd Magyarország, illetve Budapest regionális szerepével, az infrastruktúra, az oktatás, illetve az ehhez kapcsolódó intézményhálózat fejlesztésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.