A Balaton fejlesztése országos jelentőségű

Bár a Gazdasági Minisztérium (GM) égisze alatt elkészült a Balaton régió tízéves gazdaságfejlesztési programja, a magyar tenger jövőjével kapcsolatosan számos kérdés felmerül még, hiszen nem fejeződött be a turisztikai szerkezetváltási folyamat, és ezzel együtt erősen szezonális az idegenforgalom. Továbbá hozzávetőleg 100 milliárd forintos nagyságrendű környezetvédelmi programot kell megvalósítani a térségben. Kívánatos, hogy a Balaton mielőbb önálló tervezési-statisztikai „rangot” is kapjon – állapították meg tegnap a Magyar Nemzet által rendezett Gazdasági Klub internetes fórumának vendégei.

2002. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden második hét keddjén élő, internetes adásban jelentkezik szerkesztőségünk, illetve a Magyar Nemzet On-line (MNO) és a magyar gazdaság általános, illetve speciális, valamilyen módon fontosnak tekinthető kérdéseire keresi a választ a meghívott szakértők, közírók segítségével. Ez az új fórumunk, a Gazdasági Klub keretében tegnap a Balaton tízéves fejlesztési tervét tűzte terítékre. Vendégünk volt Bóka István országgyűlési képviselő (Fidesz– MPP), az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának tagja, Cséfalvay Zoltán, a Gazdasági Minisztérium regionális fejlesztési helyettes államtitkára, Árva László, a Magyar Turizmus Rt. vezérigazgatója, Herodek Sándor, a Magyar Tudományos Akadémia Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének igazgatója, Pál Béla országgyűlési képviselő (MSZP), az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának elnöke, továbbá Temesi Ferenc író, míg az adás moderátora Kulcsár Péter, a Magyar Gazdaságelemző Intézet igazgatója volt. A Balaton fejlesztése kapcsán több kérdés is foglalkoztatja a téma szakértőit. Gondot okoz, hogy a térség forgalmának jelentős része a partra koncentrálódik, nem tisztázott a háttértelepülések helyzete, továbbá igen rövid, gyakorlatilag másfél-két hónapos az idegenforgalmi szezon – ezzel a felvezető gondolattal kezdődött a fórum.
Árva László ezzel kapcsolatosan kifejtette, hogy fokozatosan átstrukturálódik a korábbi, meglehetősen „igénytelen” tömegturisztikai kínálatcsomag, ám az alapinfrastruktúra tekintetében a helyi önkormányzatok – jogosan – állami segítségre is várnak. Örvendetes, hogy a kormányzat lépni tudott, és a Balaton fejlesztése terén is biztatóbb a helyzet a korábbinál – fogalmazott.
Cséfalvay Zoltán azt hangoztatta, hogy egy jó természeti adottságokkal rendelkező régió is „elsikkadhat” Brüsszelben a majdani európai uniós csatlakozás során, amennyiben a térség nem tud kidolgozni a programrégió elveinek megfelő csomagtervet. „Ha nem lesz a Balaton hivatalosan is programrégió az EU-ban, leállhat a térségfejlesztés ” – jelentette ki.
Bóka István így vélekedett: úgy kell megvalósítani a fejlesztéseket, hogy azok a lehető legkisebb környezeti károkat okozzák, sőt lehetőség szerint kerüljön előtérbe a tájrehabilitáció – hangsúlyozta a képviselő, aki szerint olyan kérdések, mint például vitorláskikötők létesítése, a környéken több szervezet összehangolt álláspontját igénylik, hiszen ez már környzetvédelem is. Itt kapcsolódott a vitába Herodek Sándor, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a Balaton már „agyonparcellázott”. Olyannyira, hogy a szállásférőhelyek száma már eléri a több százezret. A túlzsúfoltság ellenére ma már kifejezetten jó a víz minősége. Ezen a téren nagy az előrelépés, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy egyre kevesebb műtrágya kerül ma már a Balaton vizébe – mondta.
A turizmus sikere ettől függ, hiszen turisztikai vonzereje a víz minőségében rejlik – vette vissza a szót Bóka István, aki kívánatosnak tartja, hogy mielőbb történjenek meg a szükséges környezetvédelmi beruházások.
Némi vita bontakozott ki ennek az összegéről; amíg Herodek ezt több tízmilliárd forintra becsülte, addig Cséfalvay a ráfordítás költségeit 100 milliárd forintra taksálta. Pál Béla ugyanakkor leszögezte: igen fontos, hogy elkészült a fejlesztési program. Szükséges az állam, a helyi önkormányzatok és a különböző szakmai szervezetek összefogása, bevonása a különböző fejlesztésekbe – fűzte hozzá.
A következő téma a beruházások forrásainak biztosítása, előteremtése volt. Bóka István egyenesen így érvelt: míg korábban összesen ötmilliárd forint jutott a térségre, addig ez most keretösszeg a termékfejlesztésekre. Árva István viszont arra terelte a szót, hogy a Balaton turizmusa jelentős mértékben hozzájárul hazánk gazdaságának bevételeihez; a régió Budapest mellett a legnépszerűbb úti célnak számít. A korábbi, enyhén szólva gyér turisztikai kínálatot teljesen át kell alakítani. Vannak még kiaknázatlan lehetőségek is – mondta. Ilyen például a Siófoktól mindössze 18 kilométerre fekvő termálforrás, amely némiképp kivonhatja a vendégsereget a partról.
Temesi Ferenc szerint megdöbbentő, hogy a Balaton máig nem önálló statisztikai-tervezési régió, és közigazgatásilag három megyétől is függ. Mielőbb szükséges volna ezt a térséget rangjára emelni – hangsúlyozta.
Árva László ezzel egyetértve hangsúlyozta: szükséges lenne megvalósíthatósági tanulmányok elkészítése is.
Pál Béla annak a véleményének adott hangot, miszerint kiemelt fontosságúvá kell válniuk a háttértelepüléseknek is, mert oda szervezhetők olyan kulturális programok, mint a művészetek völgye, amelyek szintén távolabb vonhatják a turistákat a Balaton partjától.
A fórum végén a résztvevők egyetértettek abban, hogy a jövő útja a minőségi turizmus. Elhangzott, közös érdek a szezon egész évre kiterjedő elnyújtása. Ezt szolgálja az egészségturizmus, valamint a magas színvonalú, téliesített szálláshelyek kialakításának támogatása, a vitorlás turizmus és a lovas turizmus fejlesztése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.