Svédország Magyarország több térségében valósítja meg működőtőke-befektetés útján azt a gazdasági ellentételezést, amelyet 2001. december 20-án írt alá hazánkkal. A Gripen ellentételezési megállapodás értelmében a százmilliárd forintos keretösszeg csaknem egyharmadáról van szó.
A Gazdasági Minisztérium (GM) lapunkhoz eljuttatott közleménye alapján a magyar fél emelt értéken ismeri el a svéd teljesítést, amennyiben a beruházásokat hazánk elmaradott térségeiben hajtják végre; a szerződésben 78 ilyen magyar kistérséget és 1458 települést jelöltek meg – tájékoztatta lapunkat a Gazdasági Minisztérium (GM) tegnap közleményben.
A kormányzat azért, hogy a befektetések minél nagyobb hányada olyan területre kerüljön, amelyek foglalkoztatási, szerkezetátalakítási vagy egyéb társadalmi-gazdasági gondokkal küzdenek, a megállapodásba egy orientáló szorzórendszert is beiktatott. Ez gyakorlatilag az, amely a svéd fél teljesítését emelt értéken ismeri el a fenti kritérium alapján. A GM leszögezi: a befektetések helyszínére vonatkozó konkrét döntéseket a svéd vállalatok hozzák meg üzleti-gazdaságossági megfontolásaik alapján.
Svédország a befektetői élmezőnyben. Magyarországon a legjelentősebb befektető országoknak számítottak az elmúlt tíz évben: az USA, Németország, Hollandia, Franciaország, Nagy-Britannia, Kanada, Belgium, Ausztria, Svédország, Svájc, Japán, Luxemburg és Olaszország. Az említetteken kívül még számos befektető ország van jelen hazánkban, például Korea, Izrael és Finnország. A rangsor folyamatosan változik, egyik évben az USA, a másikban Németország, a harmadikban Hollandia fekteti be a legtöbb tőkét.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről