Magyarországon 2001 első tizenegy hónapjában 2,285 milliárd eurót fektettek be a külföldiek; ez csaknem 31 százalékkal több, mint az azt megelőző év hasonló időszakában kimutatott tényadat. Még kedvezőbb a statisztika, ha az 1999-es értéket vesszük alapul; ehhez képest ugyanis 77,8 százalékos a növekedési mutató.
Pongorné Csákvári Marianna, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára lapunknak elmondta, hogy az éves adat várhatóan 2,4 milliárd euró körül alakul. Ezzel együtt összesen több mint 25–26 milliárd euróra növekedett a hazánkban befektetett külföldi tőke nagysága. Mindez azt jelzi, a Magyarországon lévő külföldi befektetők elégedettek, és alapvetően kedvezőnek ítélik az itteni befektetői környezetet. A gazdasági tárca kimutatása szerint a legnagyobb külföldi befektető 2001-ben Japán volt, a maga 25 százalékos részesedésével. A múlt év első tizenegy hónapjában a külföldi tőke 16 százalékát Németország, 15 százalékát Hollandia, 12 százalékát az Egyesült Államok beruházói fektették be. Ugyanakkor jelentős tőkeberuházást hajtott végre Ausztria, Svédország, Franciaország, Olaszország és Svájc.
A Magyarországon évek óta beruházással rendelkező cégek sorozatosan új beruházásokat hoznak létre, ilyen például az Egerben sebességváltógyárat működtető ZF Hungária Kft., a dél-koreai Samsung-cég gödi tévéképcsőgyára, az Audi Győrött, a General Electric Veresegyházon, továbbá Balassagyarmaton a Delphi Calsonic. A kimutatások szerint egyre több a beszállítóiparhoz kötődő beruházás, és növekszik a magyarországi beszállítások részaránya.
Az idén a működőtőke-importban és -exportban marad a tendencia. Erre az esztendőre 2–2,4 milliárd euró körüli a Gazdasági Minisztérium prognózisa. Mint megtudtuk, 2001-ben a versenyképes nagyberuházások 16,3 milliárd forint támogatást kaptak, közel háromszor annyit, mint 2000-ben. A támogatások felét a külföldi tulajdonú vállalatok kapták.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál