Elkészült a szaléziek új rendháza

Felépült a Don Bosco szalézi rend központi háza a Bécsi úton. A létesítmény alapkövét tavaly májusban tették le Óbudán. A háromszintes épület pincéjébe kolumbárium, a földszintjére irodák, tanácsterem és lakószobák kerültek. Az épület első és második emeletén szintén szálláshelyeket alakítottak ki. A tetőtérben egy hatalmas előadóterem áll majd a szerzetesek és a tanulók rendelkezésére. A polgármester javaslatára négymillió forintot szavazhat meg a helyi képviselő-testület a beruházás befejezésére.

2002. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen a századfordulóig nyúlik viszsza a szalézi rend óbudai története – tájékoztatott Nyíri Csaba, a III. kerület alpolgármestere. 1901-től Fischer Ágoston római katolikus plébános szervezésében alakultak a városrészben Szent Lajost segítő egyesületek. Az egyház hozta létre 1912-ben a Kiscelli utca 79. szám alatti épületben a Senki Fiai Otthont a kitaszított sorsú fiatalok számára. Ennek telephelyén jött létre az első, Bécsi útra néző szalézi templom. Fischer Ágoston tragikus halála után az otthon megszűnt. Csernok János bíboros 1920-ban a szalézi szerzetesek gondjaira bízta az intézményt. A rend megvette a Bécsi út 175., 177. és a 179. szám alatti épületeket, és a Kiscelli úti ingatlanhoz kapcsolva rendbe hozták azokat. A mai szalézi templom elődje, a Segítő Szűz Mária-kápolna 1927-ben épült fel. Az ostrom megtizedelte az épületeket, de a szerzetesek a háború alatt is szolgáltak, többek között üldözött zsidókat menekítettek és rejtegettek 1944-ben. A háború után, az 1949-es májusi utolsó nagy körmenetet követően egy nap alatt oszlatták fel a szalézi rendet, és elzavarták a szerzeteseket. Ezután az ingatlankezelő vállalat gépkocsitárolóját alakították ki a rendház helyén. A katolikus egyház a rendszerváltozásig hiába kérte az ingatlant, csak 1991 júliusában került vissza a három telek a lelkészséghez. A Kiscelli úti épület ezután is állami tulajdon maradt. A rend további fejlesztései a lokálpatrióta Peischl Ferenc páternek köszönhetők, aki tíz év alatt csodát művelt a szerzetesek pénzéből. Új, háromszintes rendházat, templomot, sportpályákat és ijfúsági házat épített az önkormányzat támogatásával. A vezetőt Ábrahám Béla követte a rend élén, aki Rómától kapott forrásokat, hogy gyarapíthassa a szaléziak intézményét. Így készülhetett el az új Szaléziánum 2001 végére a Bécsi út 173. szám alatt. Feltehetőleg ide költözik a rend tartományi főnöksége, ha a teljes beruházás befejeződik.
– Az épület belső kialakításához még pénzre van szüksége a szalézi rendnek, ezért Tarlós István polgármester javaslatára négymillió forintot ajánlott fel támogatásként az önkormányzat – tudtuk meg Nyíri Csabától, aki a helyiekkel együtt örvendetesnek tartja, hogy számtalan kerületi fiatal jár a rend különböző egyházi, sport- és kulturális rendezvényeire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.