Friss forrás a nagyoknak

A hazai tulajdonú nagyvállalatokat friss forráshoz segítő, 300 milliárd forintos hitelkonstrukció elindítását javasolja a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a kormánynak. Hozzávetőleg 3-400 magyar tőkeerős társaság jutna így rendkívüli, 10–15 éves futamidős pénzügyi kölcsönhöz.

2002. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a kis- és középvállalkozói (kkv) szektor egyre jelentősebb támogatási formákhoz jut, addig a 250–1000 dolgozót foglalkoztató, alapvetően a régióba és a belső piacra szállító nagyvállalatok joggal érezhetik úgy, hogy „lemaradnak” a kedvezményes állami pénzekről, adókedvezményekről. Az MKIK éppen ezért azt javasolja a kormánynak: teremtsen egy 300 milliárd forintos garanciaalapot, s ezáltal friss pénzt vigyen ebbe a nemzetgazdasági szegmensbe is – nyilatkozta lapunknak Parragh László, az MKIK elnöke, aki kifejtette: visszafizetendő hitelkonstrukcióról van szó, amelynek tervezett futamideje 10–15 év. A pénzügyi kölcsön kamatát a kormány 50 százalékban vállalná át, míg a fennmaradó, ugyancsak 50 százalékos hányadra garanciát nyújtana az állam. A hitelgaranciát és kamattámogatást összekötő konstrukció révén alaposan lecsökkenne a hitelköltség.
Igen fontos, hogy a 300 milliárdos garancialap létrehozása még az európai uniós csatlakozás előtt létrejöjjön, és ezt a pénzt a cégek – legalább 80 százalékban – technológiai fejlesztésekre fordítsák. Az MKIK úgy kalkulál: a 2003-tól életbe lépő hitelezési rendszer és a pénzek révén megvalósuló beruházások a hazai GDP 1-2 százalékos növekedését eredményezné, továbbá 3-400 ezer új munkahely születne. A kamara által tőkeinjekcióval segítendő körbe főként az iparvállalatok tartoznának, ezen cégek éves forgalma 5–15 milliárd forint körül alakul.
Parragh László hangsúlyozta: nemcsak a nagyvállalatok piaci helyzetét erősíthetné meg a régióban és a belföldön a konstrukció, hanem hatékonyságnövelő funkciót is betöltene; ez pedig igen fontos gazdasági tényezője a termelésnek. Az uniós csatlakozásig így európai kompatibilis ipar alakulhat ki Magyarországon.
***
Negyvenötezer a kamarai tagok száma. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a területi önkéntes kamarák mögött ma több mint 45 ezer vállalkozás áll, azaz a magyar GDP előállítóinak több mint kétharmadát képviseli a gazdasági érdekképviselet – derül ki az MKIK honlapjáról. A kormány számít a kamarák, főként az MKIK részvételére minden olyan gazdaságpolitikai kérdésben, amely meghatározza Magyarország következő tíz évét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.