Miközben a kis- és középvállalkozói (kkv) szektor egyre jelentősebb támogatási formákhoz jut, addig a 250–1000 dolgozót foglalkoztató, alapvetően a régióba és a belső piacra szállító nagyvállalatok joggal érezhetik úgy, hogy „lemaradnak” a kedvezményes állami pénzekről, adókedvezményekről. Az MKIK éppen ezért azt javasolja a kormánynak: teremtsen egy 300 milliárd forintos garanciaalapot, s ezáltal friss pénzt vigyen ebbe a nemzetgazdasági szegmensbe is – nyilatkozta lapunknak Parragh László, az MKIK elnöke, aki kifejtette: visszafizetendő hitelkonstrukcióról van szó, amelynek tervezett futamideje 10–15 év. A pénzügyi kölcsön kamatát a kormány 50 százalékban vállalná át, míg a fennmaradó, ugyancsak 50 százalékos hányadra garanciát nyújtana az állam. A hitelgaranciát és kamattámogatást összekötő konstrukció révén alaposan lecsökkenne a hitelköltség.
Igen fontos, hogy a 300 milliárdos garancialap létrehozása még az európai uniós csatlakozás előtt létrejöjjön, és ezt a pénzt a cégek – legalább 80 százalékban – technológiai fejlesztésekre fordítsák. Az MKIK úgy kalkulál: a 2003-tól életbe lépő hitelezési rendszer és a pénzek révén megvalósuló beruházások a hazai GDP 1-2 százalékos növekedését eredményezné, továbbá 3-400 ezer új munkahely születne. A kamara által tőkeinjekcióval segítendő körbe főként az iparvállalatok tartoznának, ezen cégek éves forgalma 5–15 milliárd forint körül alakul.
Parragh László hangsúlyozta: nemcsak a nagyvállalatok piaci helyzetét erősíthetné meg a régióban és a belföldön a konstrukció, hanem hatékonyságnövelő funkciót is betöltene; ez pedig igen fontos gazdasági tényezője a termelésnek. Az uniós csatlakozásig így európai kompatibilis ipar alakulhat ki Magyarországon.
***
Negyvenötezer a kamarai tagok száma. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a területi önkéntes kamarák mögött ma több mint 45 ezer vállalkozás áll, azaz a magyar GDP előállítóinak több mint kétharmadát képviseli a gazdasági érdekképviselet – derül ki az MKIK honlapjáról. A kormány számít a kamarák, főként az MKIK részvételére minden olyan gazdaságpolitikai kérdésben, amely meghatározza Magyarország következő tíz évét.
Itt a legújabb a hangfelvétel: elképzelhetetlenül sok pénze van a Tisza Pártnak, Magyar Péterék szórják a pénzt