Kompenzáció minimálbérre

Tizenötmilliárd forintot különített el a Gazdasági Minisztérium (GM) a megyei munkaügyi központokban igényelhető minimálbér-emelési kompenzációra, amely a gyakorlatban vissza nem térítendő, egyösszegű támogatást jelent az arra jogosultaknak. A kormány ezzel a pénzügyi kerettel kívánja ellentételezni azt a versenyhátrányt, amelyet a januártól 50 ezer forintra megemelt minimálbér okozhat – nyilatkozta lapunknak Mádi László, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) politikai államtitkára, aki felhívta a figyelmet arra, hogy március 18-ig lehet benyújtani a vállalkozásoknak és a főfoglalkozású vállalkozóknak a pályázatot, amelyek esetében május 15-ig döntés születik, így még az első fél évben megkaphatják a pénzt az érintettek.

2002. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig kétszer annyian jelentkeztek a kompenzációért, mint tavaly, az év egészében – a GM számításai szerint.
A minimálbér-emelési kompenzáció esetében a normatív támogatás arányáról, az egyes munkaügyi központoknál felhasználható keret nagyságáról az országosan összesített igények és a támogatási keret figyelembevételével dönt majd a Munkaerő-piaci Alap irányítótestülete május 15-ig. A támogatásról az illetékes munkaügyi központ hoz határozatot május 31-ig, és az összegeket még az első fél évben kifizetik – fejtette ki Mádi László, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, aki részletezte, hogy pályázhatnak gazdasági társaságok, egyesületi vállalatok, trösztök, szövetkezetek és egyéni vállalkozók, de igényelhetnek támogatást közhasznú társaságok és közhasznú szervezetként nyilvántartásba vett alapítványok is, ha rehabilitációs foglalkoztatást végeznek.
Támogatás nyújtható a vállalkozás szintjén 2002-ben számított élőmunka-többletköltség, a főfoglalkozású egyéni vállalkozó esetében pedig a járulékteher-többlet részben vagy egészében történő átvállalására. Mádi László külön felhívta a figyelmet arra, hogy a múlt esztendőben kétmilliárd forint jutott a kompenzációra, míg idén 15 milliárd, vagyis a kormányzat eltökélte, hogy az alacsony átlagkeresetű, magas élőmunka-igényű vállalkozásoknál a bérnövelés esetleges kedvezőtlen foglalkoztatási hatásait ellensúlyozza, javítja a foglalkoztatási helyzetet, és megakadályozza a leépítéseket. A Gazdasági Minisztérium visszajelzése alapján az utóbbi hetekben több mint kétszer annyian érdeklődtek a munkaügyi központokban e lehetőség iránt, mint 2001-ben egész évben – tette hozzá az államtitkár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.