Erős magyarságtudat Székelyföldön

A Székelyföldön és a Kárpátalján élő fiatalok magyarságtudata a legerősebb, míg a felvidéki, belső-erdélyi és a vajdasági 15–29 éves magyaroknak átlagosan 10 százaléka már csak európainak, vagy a többségi nemzethez tartozónak érzi magát – állapítja meg az a mintegy hatezer határainkon túl élő magyar fiatal válaszaiból született kutatás, amelyet az ifjúsági tárca megbízásából több kutatóintézet végzett a Kárpát-medencében. A Mozaik 2001 elnevezésű felmérés drámai megállapítása, hogy a vajdasági magyar fiatalok közel 40 százaléka használt már valamilyen kábítószert.

2002. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mozaik 2001 elnevezésű kutatás célja az volt, hogy a határon túli magyar fiatalok anyagi és kulturális erőforrásairól, életmódjáról, értékrendszeréről képet alkosson. A reprezentatív felmérés a Felvidékre, Kárpátaljára, a Belső-Erdély–Partium–Bánát régióra, Székelyföldre, valamint a Vajdaságra terjedt ki.
Különös megállapítása a kutatásnak, hogy a vajdasági magyar fiatalok közel 40 százaléka használt már valamilyen kábítószert. Elsősorban a középső korosztály (20–24 év) próbált ki már drogot, ami összefüggésbe hozható azzal is, hogy a háborús évek problémái őket érintették a legintenzívebben, méghozzá a legnehezebb serdülő korban. A Felvidéken a kábítószert kipróbálók aránya 19, Kárpátalján 8, Belső-Erdélyben 7, Székelyföldön 3, Magyarországon 7 százalék.
A kutatás megállapította azt is, hogy a határon túli magyar fiatalok számára a munkanélküliség az egyik legfontosabb probléma; a pénztelenséget második, harmadik helyen említik. Ezek a válaszok nagyon hasonlítanak az anyaországbeli 15–29 évesek véleményéhez.
A vizsgált régiók fiataljai körében meghatározó jelentőségű az adott területhez való tartozás (például székelyföldi vagy kárpátaljai magyarnak tartják magukat), de a térségekben a megkérdezettek legalább egyharmada egyszerűen magyarnak vallja magát. Kárpátalján és Székelyföldön nem volt olyan válaszadó, aki ne tartotta volna magát valamilyen módon magyarnak, Felvidéken, Belső-Erdélyben és a Vajdaságban mintegy 10 százaléka a válaszadóknak európainak vagy a többségi nemzethez tartozónak nevezte önmagát.
A kutatás során a kérdezőbiztosok rákérdeztek, hogy a fiatalok országuk Európai Unióhoz való csatlakozására mely dátumot tartják a legvalószínűbbnek. A szlovákiai magyar fiatalok legnagyobb része úgy gondolja, hogy országa 2010-ig csatlakozhat az EU-hoz. Mintegy hat százalékuk szerint azonban Szlovákia soha nem lesz tagja a szövetségnek. A legtöbb válasz a Vajdaságban is a 2010-es dátumra érkezett, de nagyon sokan jelölték meg a 2020-as időpontot is. A Délvidéken öt százalékot tesz ki azoknak az aránya, akik szerint Jugoszlávia soha nem lesz tagja az EU-nak. A kárpátaljai fiatalok vélekedése megegyezik a vajdasági magyarokéval, azzal a kitétellel, hogy ebben a térségben vannak a legnagyobb arányban (14 százalékban) azok, akik szerint Ukrajna soha nem lesz tagja az egységes Európának.
A Belső-Erdélyben lakó magyar 15–29 évesek szerint országuk 2016-ban lesz tagja az EU-nak. Székelyföldön a legtöbbet említett dátum – mint az összes többi régióban – 2010. A kutatás részletes adatait szombaton mutatják be a hetedik, ezúttal Budapesten tartandó magyar ifjúsági konferencia ülésén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.