A Horn-kormány bukását követően, 1998 decemberében kellett távoznia az atomerőmű éléről Szabó Józsefnek. Ekkorra már gyülekeztek fölötte a viharfelhők. Sokan felrótták neki, hogy az általa preferált, ám más szakértők szerint szükségtelen, úgynevezett kondenzátorfelújítást 2,7 milliárd forinttal drágábban végezte el a korábbi pályázaton szabálytalanságok árán győztesnek nyilvánított francia multinacionális vállalkozás. Utólag az is kiderült: a vezérigazgatói keretből nyolcvanmillió forinttal „támogatta meg” az atomerőmű a Medgyessy Péter mai kabinetfőnökének, Dobrev Klárának közvetett családi érdekeltségét képező Agóra Kft.-t – éppen az 1998-as választási kampány idején. A cégnek „közvélemény-formáló” tevékenységet kellett volna végeznie, ám az erőmű felügyelőbizottságának jelentése szerint „nem állt arányban a teljesítés és a díjazás.” (Magyar Nemzet, február 27–28.) Szabó mégis felelősségre vonás nélkül, több mint negyvenmillió forint végkielégítéssel a zsebében hagyta ott a székét.
Ám nem „szűkölködött” túlságosan sokáig e járandóságból. Egy birtokunkba került megbízólevél tanúsága szerint négy hónappal leváltása után, 1999. április 2-án újonnan alapított, saját tulajdonú cége, a Nuclear Consulting Kft. már az orosz TVEL Rt. magyarországi képviselőjeként tevékenykedett. A Moszkvában székelő TVEL nukleáris fűtőelemeket gyárt a világ számos orosz típusú atomreaktora számára. A megrendelések volumenét tekintve egyben a legfontosabb partnere a Paksi Atomerőmű Rt.-nek: az üzlet nagyságát jelzi, hogy Paks évente tíz-tizenöt milliárd forintot fizet ki a dúsított uránnal megtöltött kazettákért. A TVEL helyzete informátoraink szerint ugyanakkor igen kényes: az erőmű vezetői körében, illetve a tulajdonos Magyar Villamos Művek Rt. felső irányítói között többször felvetődött már az ötlet, hogy az atomerőmű spórolhatna, ha megversenyeztetné a fűtőelem-beszerzést. A részvénytársaság nemrég fizetett is azért, hogy az angol BNFL Ltd. kifejlesszen egy orosz gyártmányú blokkokban is használható, a remények szerint olcsóbb fűtőelemet.
A Nuclear Consulting Kft. feladata a hivatalos megállapodás szerint az volt, hogy az erőmű és a TVEL közötti szállítási szerződés „végrehajtása céljából képviselje a TVEL Rt. érdekeit a Magyar Köztársaság területén. Szükség szerint tegyen meg mindent, illetve lépjen kapcsolatba a magyar szervekkel, beleértve a Magyar Köztársaság nukleáris biztonsági hatóságát is.” Bennfentes forrásaink ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy az atomerőműben minden feltétel – főként kellő számú képzett személy – rendelkezésre áll a közvetlen kapcsolattartásra, tehát nincs túlságosan sok logika Szabó József cégének ez irányú megbízásában. Az orosz fél számára ellenben igen sokat érnek azok az információk, amelyek az erőmű vezetésének fűtőanyag-beszerzéssel kapcsolatos terveiről szólnak.
Ez utóbbi törekvést támaszthatja alá, hogy a volt vezérigazgató – homályos körülmények között – megvásárolta a faddi önkormányzat atomerőmű-részvényét. (A villamos művek nem teljes egészében, hanem 99,8 százalék erejéig tulajdonos az rt.-ben.) A részvény segítségével Szabó a társaság több közgyűlésén is megjelent. Tudomásunk szerint előfordult, hogy az atomerőmű gazdasági helyzetét, terveit, illetve az üzemanyag-beszerzési stratégiáját öszszefoglaló dokumentumokat vitt magával. Sajnos nem sikerült kiderítenünk, hogy milyen körülmények között jutott hozzá a részvényhez, mert Kocsner Antal, a faddi önkormányzat szocialista támogatással megválasztott polgármestere nem reagált megkeresésünkre.
Szabó József kérdésünkre azt állította: a Nuclear Consulting ügyvezetőjeként az elmúlt években az volt a feladata, hogy az orosz fél képviseletében részt vegyen a kétoldalú tárgyalásokon, továbbá biztosítsa a nukleáris anyagok magyarországi vasúti szállítását. Kijelentette, hogy nincs beleszólása a fűtőelemek áráról és beszerzéséről folyó tárgyalásokba. – Ettől mindig is távol tartottam magam – hangoztatta. Így szerinte semmiféle etikai problémát nem vet fel a vezérigazgatói székből történt átpártolása.
Tényfeltáró kutakodásunk során megpróbáltunk információt szerezni arról is, hogy a napjainkban az MSZP színeiben kampányoló Szabó József mekkora öszszegre tett szert az orosz megbízójától. Ő maga ugyanis azt mondta, hogy „ehhez senkinek semmi köze.” Egy orosz forrásunk szerint Szabó cégének javadalmazása közepesnek mondható. A számlájára átutalt összeg havi bontásban ugyanis „ezer dollárokban mérhető”. A cégbírósági adatokból nem derült ki, hogy mekkora a Nuclear Consulting pontos bevétele. Következtetéseket lehet levonni azonban abból, hogy a cég bankbetétei 1999-ről 2000-re 38 millió forintról 57 millióra nőttek. Illetve a vállalkozás 2000 végén 43,8 millió forinttal tartozott az ügyvezető-tulajdonosnak, azaz Szabó Józsefnek. A vállalkozói szférában ez utóbbi tétel egy később bekövetkező, adótakarékos tagi kivétre utal.
A történet különös szálát jelenti Vámos Gábornak, a Paksi Atomerőmű Rt. akkori biztonsági igazgatójának egy lépése. Ő, alighogy megalakult a Nuclear Consulting, felkérte a céget a Paksi Atomerőmű Rt. és a TVEL Rt. között hamarosan megkötendő szállítói szerződés szakértői véleményezésére. A képtelen felkérést még Szabó József is visszautasította, mondván, hogy éppen a TVEL-lel tárgyal „szakértői és egyéb szolgáltatások hosszú távú elvégzéséről”. Az MSZP-jelölt, exvezér utóbbi kijelentése ráadásul nyilvánvalóan hamis, hiszen a dokumentumokon jól olvasható, hogy e válaszadásakor (1999. április 20.) már 18 napja leszerződött az oroszokkal.
Szabó – vélhetően szocialista karrierjére készülve – tavaly beszüntette tevékenységét, és decemberben hozzálátott a Nuclear Consulting végelszámolásához. Ténykedésének véleményezésére több szakértőt is felkértünk, akik névtelenül bár, de arra hívták fel a figyelmünket, hogy Szabó az üzleti ellenérdekű félhez való elszegődésével súlyosan megsértette az üzleti etikai elveket. Etikai eljárást azonban csak akkor kezdeményezhetnének ellene, ha cége kamarai tag lenne. Más megkérdezett azt emelte ki, hogy a Paksi Atomerőmű nemzetbiztonsági szempontból az egyik legvédettebb objektum, így komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelent, ha bizalmas információk szivárognak ki az orosz nagyvállalat felé.
A történtek tükrében beszédes Szabó József választási szórólapja. Ebben fő hitvallását úgy fogalmazta meg: „Olyan rendszert támogatok, amely a múltba nézés és a múltra való hivatkozás helyett a jelen lehetőségeiből indul ki.”
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját