Nász Margit független jelöltként indul az országgyűlési választáson Szolnok 4-es számú választókerületében, a Centrum párt megyei listáján pedig az 5. helyen szerepel. Az 52 éves jelölt négy végtagra kiterjedő gyermekbénulás miatt kényszerült tolószékbe.
A Parlamentbe jelenleg az 1-es kapun juthat be. Viszonylag egyszerűen, lifttel az emeletekre is felmehet. Az ülésterembe azonban nem tud bejutni: a sorok és az azok közötti folyosó túl szűk, és ott vannak a lépcsők is. Jelenleg csak a karzaton foglalhat helyet. Így történt ez akkor is, amikor több mint egy éve előadást tartott a Parlamentben egy konferencián. Ahogy visszaemlékszik, kellemetlen volt, hogy nem tudott kijutni a pulpitusra, így a többiek háta mögül kellett beszélnie.
Annak viszont örült, hogy a büfében komolyabb fennakadás nélkül tudott kávézni. Mint mondta: a mosdóval vannak problémák. Csak azért tudta akkor nagy nehezen használni a vécét, mert képes arra, hogy a kerekes székből felemelkedve, kapaszkodva 1-2 lépést megtegyen. A parlamenti könyvtár képviselői olvasótermébe sem tud bejutni.
Árva Péter, a Parlament műszaki igazgatója lapunknak elmondta: ha a hölgy mandátumot szerez, a kivitelezhető átalakításokat azonnal elvégzik. Az ülésteremben három olyan bejárat van, amely mellett az utolsó sorból kiszerelhetők az ülések. Így adott esetben hat kerekes székes képviselő is elférne majd. A probléma csak annyi, hogy ha függetlenként szerez mandátumot, akkor nem ülhet az egyik frakcióhoz sem tartozó képviselők közé.
A függetleneknek ugyanis az elnöki emelvény valamelyik olddalán ülnek, ott azonban nem tudnak speciális ülést kialakítani. Így egy másik frakció mögött kapna helyet.
A parlamenti könyvtárat az épületből belülről megközelítheti, a képviselői olvasóteremben azonban nem tudnak olyan átalakítást végezni, amellyel oda bejuthatna. Árva Péter leszögezte: a hagyományos olvasóteremben is hozzáférne minden anyaghoz, ebben a személyzet is segítséget nyújtana, a mosdót pedig kapaszkodókkal látnák el, ezzel segítve a hölgy mozgását. Árva Péter szerint arra nincs lehetőség, hogy nagy belső terű mosdót alakítsanak ki, amelyet olyan mozgáskorlátozott is használhat, aki egyetlen lépést sem tud megtenni.
A Képviselői Irodaházba jelenleg csak a – nem éppen impozáns – gazdasági bejáraton tud bejutni, a főbejáratnál körülbelül egy tucat lépcsőfokkal kellene megküzdenie. Ez valószínűleg nem változna akkor sem, ha képviselői mandátumot szerezne. Az étterembe-büfébe is csak lépcsőn keresztül vezet út, amin Árva Péter szerint nincs lehetőség változtatni. Az itteni mosdókkal komolyabb gond van, de a műszaki igazgató szerint ha kell, két mosdóhelyiséget összenyitnak, s a vécét is átalakítják.
Az Országgyűlésnek egyébként nem volt még kerekes székes képviselője. Ebben a ciklusban volt azonban két nagydarab, azóta már elhunyt honatya, akik miatt át kellett alakítani az üléseket. Schalkhammer Antal, az MSZP egykori politikusának például egy speciális karosszéket helyeztek el, néhai Rapcsák András fideszes honatyának pedig két ülésből csináltak egyet.
Nász Margit elmondása szerint azért vállalta a képviselő-jelöltséget , mert szerinte a kormányzati döntéshozatalt előkészítő bürokratáknak csak a legritkább esetben van tudomásuk a hátrányos helyzetben élő, kirekesztett emberek mindennapi életéről, nehézségeiről, családjuk gondjáról. – Én a hátrányt, a tudatlanságot és a diszkriminációt nap mint nap tapasztalom, hiszen tolókocsihoz kötötten élek – mondta.
Hozzátette: szemléletbeli változásra van szükség, nem lehet a problémákat csak és kizárólag szociális kérdésként kezelni, hiszen ezeknek az embereknek a vásárlóerejük, munkaerejük jelentős forrás a gazdaság számára.
Legfontosabb feladatainak az önkormányzatok nagyobb támogatását tartja, hiszen ez kihat lakókörnyezetünk változására, útjainkra, iskoláinkra, egészségügyi és szociális ellátórendszerünkre, a helyi foglalkoztatásra, gazdaságra.
Elengedhetetlen továbbá a civil és karitatív szervezetek biztonságos működésének segítése, az egészségügyi és szociális szférában, valamint az oktatásban dolgozók szakmai és anyagi megbecsülése.
Nász Margit 1950-ben született Szajolban. Apai nagyszülei nevelték, az öt gyermekük mellett hatodikként. Közgazdasági szakközépiskolában érettségizett, majd építőipar-árkalkulátor, műszaki előadó lett. 1989-től ágazatvezető, ügyvezető, rehabilitációs tanácsadóként dolgozott több vállalatnál, ahol elsősorban megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztattak. 1991-től a Mozgássérültek Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének az elnöke.
Nagy Bandó András ideges: ezt mondta, amikor Magyar Péter saját szavazóit gyalázó kijelentéseiről kérdeztük