Tehetetlen hivatalok

Többször felszólították már a kaposvári és a nagybajomi illegális szociális otthon tulajdonosát a működés beszüntetésére, ezt azonban eddig nem tette meg. A Somogy Megyei Közigazgatási Hivatal szerint nincs eszköz az intézmények bezáratására, a tulajdonos ugyanis évek óta fellebbezéssel húzza az időt.

2002. 03. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk megtudta, Vajda Sándorné az illegálisan működő, időseket gondozó szociális otthonok tulajdonosa. Tegnap beszámoltunk arról: Nagybajomról (ahol nem volt vezetékes víz és villany) a rendőrség már elszállította az ott lakó időseket, miután két ápolójukat előállították. A rokonok az elszállított idősek közül három főt aznap a másik, szintén Vajda Sándorné tulajdonában lévő, kaposvári illegális intézménybe vittek.
Sitkéry Judit, a Somogy Megyei Közigazgatási Hivatal hatósági főosztályvezetője elmondta: a nagybajomi otthon bezáratására nincs hatáskörük, eljárni az ügyben csak akkor tudtak volna, ha az intézmény több mint tíz főt látna el. Az időseket azért szállították el, mert miután gondozóikat a rendőrség előállította, felügyelet nélkül maradtak. A rendőrséget egyébként egy nyomozás szálai vezették az intézményhez. Sitkéry közölte: a kaposvári otthont viszont már többször is alkalmatlannak ítélték az idősek ápolására, ám a tulajdonos minden alkalommal inkább kifizette az egyenként százezer forintos bírságot, mint hogy felszámolja az illegális otthont. A létszám azóta is folyamatosan nő, már 26 lakója van az intézménynek. Sitkéry elmondta: az ellenőrzések során rendszerint szabálytalanságokat találtak.
Nyiltrai Imre, a Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára szerint nem szociális intézményekről van szó, hiszen semmilyen engedéllyel nem rendelkeznek. Ez így nem szociális ügy, hanem bűnügy – fogalmazott.

Férőhelyhiány. Magyarországon körülbelül 35 ezer bentlakásos férőhely található az időskorúak számára fenntartott otthonokban – derül ki a Szociális és Családügyi Minisztérium adataiból. Az utóbbi években egyre több ilyen intézmény létesült, bár a férőhelyek száma továbbra is kevés. Még mindig vannak olyan helyek, ahová a bekerüléshez több mint három évet kell várni. A költségek igen eltérők. Vannak helyek, ahol a díj minimális, 100-200 ezer forint, de vannak olyanok is, ahol eléri a hatmillió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.