Többféle módon segít az anyaország

A határon túli magyar fiatalok kultúrafogyasztásában is erős amerikanizálódás figyelhető meg – hangzott el a Kárpát-medencében élő, 15–29 éves magyarokra kiterjedő kutatás ismertetése során a Magyar Ifjúsági Konferencia (MIK) szombati ülésén. A rendezvényen a határon túli és az anyaországbeli fiatalok szervezeteinek képviselői találkoztak.

2002. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter a fórumon arra hívta fel a figyelmet, hogy a határon átívelő nemzeti egyesítés folyamata európai gyakorlat. Mint mondta: Magyarországnak az uniós csatlakozással tízmilliós lélekszámú országból tizenötmilliós nemzetté kell válnia.
A kedvezménytörvény mellett az eddigi jelentősebb eredmények között említette, hogy az ifjúsági tárca pályázati formában, illetve ettől az évtől normatív támogatással segíti a határon túli magyar közösségek működését. Deutsch Tamás szerint rövidesen elindul a Márai-program is, amelynek célja, hogy a határon túli felsőoktatási intézményekben tanulók Magyarországon szerezhessenek szakmai gyakorlatot.
– A MIK-nek és a kedvezménytörvénynek azonos a szellemisége, mindkettő a határon átívelő nemzetegyesítést szolgálja – mondta Tőkés László református püspök. Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke azon várakozásának adott hangot, hogy hazánk uniós csatlakozásával a határon túli magyaroknak lehetőség nyílik majd a kettős állampolgárság megszerzésére.
A MIK ülésén ismertették a Mozaik 2001 címmel indított kutatást, amelyet a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet végzett tudományos műhelyek segítségével Felvidék, Kárpátalja, Belső-Erdély, Székelyföld és a Vajdaság 15–29 év közötti fiataljai között.
Bauer Béla, az intézet vezetője elmondta: a határon túli fiatalok legnagyobb problémaként – anyaországbeli társaikhoz hasonlóan – a munkanélküliséget és a pénztelenséget említik. A két legfontosabb értéknek a családot és a saját jövőt tekintik. A politika iránti érdeklődésük minden régióban alacsony. Hozzátette: a határon túl is megfigyelhető a kultúrafogyasztás amerikanizálódása. Mint azt pénteki lapszámunkban megírtuk: az adatok szerint a Székelyföldön és a Kárpátalján élő fiatalok magyarságtudata a legerősebb, míg a felvidéki, a belső-erdélyi és a vajdasági 15–29 éves magyaroknak átlagosan tíz százaléka már csak európainak vagy a többségi nemzethez tartozónak érzi magát.
Drámai megállapítást is hozott a kutatás: a vajdasági magyar tizen- és huszonévesek 40 százaléka használt már valamilyen kábítószert, míg Magyarországon ez az arány hét százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.