Ismét gátat akarnak a szocialisták?

Az MSZP politikusainak egy része még mindig nem tett le a nagymarosi duzzasztás megvalósításáról, dacára annak, hogy a hágai ítélet és az Orbán-kormány határozata világosan kimondta: nem kell vízlépcsőt építeni a Dunakanyarban. Több politikus és környezetvédő megkeresésünkre megdöbbenve fogadta a hírt: Tittmann János dorogi polgármester, körzete pillanatnyilag nyerésre álló képviselőjelöltje, aki a komárom megyei MSZP-lista harmadik – tehát biztos befutó – helyét foglalta el, egy március 12-i környezetvédelmi fórumon maga is fontosnak nevezte a Duna alsó felduzzasztását. Tittmann álláspontját több nyilatkozatban Nemcsók János volt dunai kormánybiztos, szocialista parlamenti képviselő is osztotta. Illés Zoltán, a parlament környezetvédelmi bizottságának fideszes elnöke szerint bebizonyosodott, hogy az MSZP egy pillanatra sem adta fel a nagymarosi gát tervét. Székely László mai dunai kormánybiztos szerint nincs jogi akadálya, hogy az új kormány felhagyjon a ma folytatott Duna-politikával, és ismét vízlépcsőépítésről állapodjon meg Szlovákiával. Közismert: északi szomszédunk a mai napig nem tett le az alsó gát felépítéséről és a bősi erőmű csúcsra járatásáról. Droppa György, a Centrum párt elnökségi tagja, a Duna Kör ügyvivője is meglepődött Tittmann szavain, egyben úgy látja: sürgősen tisztázni kell, hogy mi az MSZP álláspontja Nagymarosról. Tittmann nem nyilatkozott lapunknak, míg Nemcsók kifejtette: duzzasztásról beszélt, de annak örülne a legjobban, ha kitalálnák, hogy azt miként lehet gát nélkül megvalósítani.

2002. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP nem tett le a dunai vízlépcső megépítéséről – ez derült ki azon a környezetvédelmi fórumon, amelyet Tittmann János és Nemcsók János részvételével tartottak a szocialisták március 12-én, Dorogon. Az elhangzottakat tegnap Áder János, a Fidesz alelnöke idézte fel. Leszögezte: világos és egyértelmű választ várnak az MSZP-től és személy szerint Medgyessy Pétertől arra, hogy terveznek-e a Dunán, Nagymarosnál gátépítést. Áder János kitért rá: Nemcsók János, illetve Tittmann János, a település polgármestere a márciusi fórumon azzal érvelt a Duna duzzasztása mellett, hogy így hajózhatóvá tehető a Duna Visegrád és Nagymaros közötti szakasza, illetve biztosítható Esztergom árvízvédelme.
Áder János felhívta a figyelmet, hogy 1989. február 6-án éppen Medgyessy Péter, a Magyar Népköztársaság minisztertanácsának elnökhelyetteseként olyan szerződést írt alá Csehszlovákiával, amely a bős–nagymarosi vízlépcső építésének felgyorsításáról szól. – Tagadhatatlan tény, hogy ez a szerződés a hágai bíróságon jelentősen rontotta Magyarország tárgyalási pozícióját. Ugyanis több hágai bíró szerint Magyarország ekkor, ezzel a szerződéssel vesztette el a Duna visszaterelésének jogát – hangsúlyozta Áder János.
– Szili Katalin A ló kérdez című vitasorozatunkon február 26-án kijelentette: a szocialisták egyszer és mindenkorra elvetették a dunai duzzasztógátak gondolatát. Nemcsók János március 12-én pártálláspontként mégis ismertette ezzel ellenkező nézeteit – tekintett a történtekre Lányi András író, a Védegylet szóvivője. Medgyessy Péter 1989-es lépéséről megjegyezte: a kormányfőjelölt soha nem gyakorolt önkritikát az akkori eljárásával szemben. Okkal gyanítom, hogy a két egymással ellenkező nyilatkozat közül az MSZP és a Medgyessy-kormány valódi szándékát Nemcsók nyilatkozata tükrözi – mondta Lányi a Magyar Nemzetnek. Kifejtette azt is: sajnos semmi akadálya annak, hogy a szocialisták ott folytassák, ahol 1998 februárjában abbahagyták. Szlovákiában nyilván örömmel fogadnák, ha egy esetleges MSZP-kormány mindezek után visszatérne az 1997– 98-as horni–nemcsóki álláspontra.
– Kibújt a lóláb, bebizonyosodott, hogy az MSZP egy pillanatra sem adta fel a nagymarosi gát tervét – mondta a Magyar Nemzetnek Illés Zoltán. – Nem lehet hinni Szili Katalin és a többi szocialista vezető szemfényvesztésének. Az MSZP készen áll a dunakanyari vízlépcsőépítés újbóli előhúzására – vélekedett a politikus. – Nemcsók Jánosnak, Horn Gyulának és Medgyessy Péternek köszönhetjük, hogy az elmúlt négy évben nem tudtunk nagyobb haladást elérni a szlovák– magyar kétoldalú tárgyalásokon. Ők ugyanis úgy értelmezték a hágai ítéletet, hogy annak gátépítéssel kell megfelelni. A Fidesz-kormány részéről a Nemcsók-féle keretmegállapodás megkötésének tükrében még az is óriási eredmény, hogy mindazt sikerült semlegesíteni. Immár Szlovákia is elismerte, hogy az ítélet alapján nem kényszeríthető ki a dunakanyari gát és bősi erőmű csúcsra járatása. Ugyanakkor tudjuk, hogy Szlovákia minden egyes tárgyalási fordulón hangoztatja, hogy számára az ideális megoldás mindezek megvalósítása lenne. Az MSZP pedig – ha kormányra kerülne – huszonnégy óra alatt megfordíthatná a megegyezési folyamatot – mondta. Illés Zoltán végül leszögezte: az EU-csatlakozással végleg megszűnik a Dunakanyar tönkretételének veszélye. Az unió ugyanis nem hagyná jóvá egy mérhetetlenül környezetkárosító síkvidéki vízerőmű-építést.
– A hágai nemzetközi bíróság 1997 őszén hozott ítélete kimondta, hogy az 1977-es szerződéssel kezdődő jogvita megoldásához nem szükséges egy alsó vízlépcső megépítése – világított rá Székely László dunai kormánybiztos, aki az utóbbi négy évben vezetője volt a magyar tárgyalódelegációnak is. Székely emlékeztetett: a bíróság döntése azokat a minimális kötelezettségeket és jogokat szabta meg, amelyek alapjául szolgálnak a két ország közötti vita rendezéséhez. Azt ugyanakkor semmi nem tiltja, hogy egy esetleges következő kormány akár a nagymarosi vízlépcső megépítéséről kössön szerződést Szlovákiával. – Nemzetközi jogi szempontból ilyen módon figyelmen kívül hagyható mindaz, amit a kétoldalú tárgyalásokon eddig elértünk – tette hozzá. A megegyezési folyamat állásáról elmondta: végre sikerült megállapodni a két szlovák–magyar szakértői munkacsoport által tárgyalt kérdéskörökről, így mostantól kéthetente találkozókat tartanak a felek.
– Tittmann egyértelműen duzzasztásról beszélt, ám a gát szót valóban nem ejtette ki – magyarázta Dávid Anna, a Dorogi Környezetvédelmi Egyesület elnöke. Ez a szervezet jelentette meg a botrányt okozó sorokat lejegyző Zöld Sorok című újságot. Dávid megerősítette: hangfelvételt is készítettek, amit többször meghallgattak. Tittmann János egyértelműen osztotta Nemcsók János véleményét a beavatkozás szükségességéről. – A személyes véleményem, hogy nem szabad tönkretenni a páratlan szépségű Dunakanyart – mondta, hozzátéve: szomorúan tapasztalja, hogy a kérdés még mindig nem került le a napirendről.
Nemcsók János, aki az MSZP országos listáján szerepel, de egyéni képviselőként nem jelöltette magát a választáson, lapunknak úgy nyilatkozott: nem igaz, hogy a nagymarosi vízlépcső megépítésének szükségességéről beszélt a dorogi fórumon. Szerinte csak azt mondta, hogy az elmúlt négy évben hiányolta a szigetközi vízutánpótlás javítását. A dunakanyari gátról pedig azt fejtette ki: duzzasztani kell, de örülne, ha a szakértők kitalálnák, hogy gát nélkül ez miként lenne megoldható. Hangoztatta, hogy az MSZP programjában leírták, nem építenének gátat.
Felvetettük, hogy a dorogi eseményen túl a Magyar Hírlap tavaly november 14-i számában azt idézték tőle: „Szükség lenne alsó duzzasztásra. A meder eróziója ugyanis oly mértékű, hogy előbb-utóbb elkerülhetetlenül meg kell építenie az aktuális magyar kormánynak a folyam hajózhatóságát biztosítani képes gátakat.” Erre Nemcsók János kijelentette, hogy az újságíró félreértelmezte a szavait. Tittmann Jánost többször kerestük az elmúlt napokban, s a kérdéseinket is eljuttattuk hozzá, ám mégsem adott választ lapunknak.
Lecsapta a telefont Szent-Iványi István, az SZDSZ frakcióvezetője, amikor megkérdeztük: az MSZP-vel folytatott választási egyezkedéseken tisztázták-e a gátépítés kérdését. Előtte még leszögezte: nem tartja fontosnak, hogy egy vidéki MSZP-s képviselő kijelentéseire reagáljon. Szent-Iványi korábban keményen bírálta a szocialistákat a gáttervek miatt, s 1998-ban még a koalíció felmondását is kilátásba helyezte arra az esetre, ha a szocialisták Nagymaros ügyében nem térnek jobb belátásra.
– Nem felejtettük el az MSZP 1997-es próbálkozásait a gát felépítésére, így pontosan tudjuk, hogy a szocialisták bármikor újra elővehetik az elképzeléseiket – érvelt Hadházy Sándor, Visegrád polgármestere, egyben a szentendrei választókörzet fideszes jelöltje. – Visegrád nagyon nem kíván gátépítést. A Dunakanyar lakossága ezt a huzavonát már megélte, és nem kér többet belőle. Ha az MSZP ismét gátépítéssel próbálkozna, igen komoly ellenállásba ütközne. Nagyon elegünk van ugyanis abból, hogy a szocialistáknak köszönhetően minden választási időszakban előkerül a téma – tette hozzá.
Latorcai János, a parlament gazdasági bizottságának elnöke, egyben a Fidesz–MDF képviselőjelöltje abban a körzetben, amelyben Tittmann János is indul, kijelentette: a dorogi lap sorai önmagukért beszélnek. Ha megépülne a vízlépcső, a számos más káros következményen túl Esztergom mellett egy több méteres vízfal húzódna. Ez tönkretenné a város idegenforgalmát. Úgy érvelt: röviden ennyi az MSZP szakértelme.
– Csodálkozva olvastam a dorogi lapban Nemcsók és Tittmann kijelentéseit. Azon pedig külön meglepődtem, hogy Nemcsók Jánost még mindig nem vetette ki magából az MSZP, dacára annak, hogy a párt 1998-as választási veresége jórészt neki köszönhető – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Droppa György, a Centrum párt elnökségi tagja, egyben a Duna Kör ügyvivője. Reméli ugyanakkor, hogy az a mérvadó, amit a szocialisták felső vezetői mondtak Nagymarosról.

Bős–Nagymaros fordulatai
1952: Titkos tárgyalások kezdődnek a két ország között a vízlépcsőrendszerről.
1963: Magyarország elfogadja, hogy szlovák területen folyjon a Duna.
1977: Megkötik a vízlépcsőrendszerre az államközi szerződést.
1986 és 1988 között: megalakul, majd Nobel-békedíjat kap a Duna Kör.
1988 szeptembere: tömeges demonstráció Bős–Nagymaros ellen.
1989. február 6: Medgyessy Péter miniszterelnök-helyettes csehszlovák partnerével jegyzőkönyvet ír alá a bősi erőmű gyorsabb üzembe helyezéséről. Ez a lépés sokak szerint nagyban befolyásolta a hágai per kimenetelét.
1989. május 13.: Németh Miklós miniszterelnök felfüggeszti Nagymaroson a munkálatokat, intézkedését az akkori parlament jóváhagyja.
1992. október 23.: Az akkori magyar kormány a hágai Nemzetközi Bírósághoz fordul. A szlovákok október 24-én Dunacsúnnál 40 kilométer hosszan elterelik a Dunát.
1997. szeptember 25.: A hágai Nemzetközi Bíróság dönt a vitatott kérdésekben, mely szerint Magyarországnak nem állt jogában a ’77-es szerződést felmondani, Szlovákia ugyanakkor jogtalanul terelte el önkényesen a Dunát. Semmit nem kell lebontani és semmit nem kell felépíteni.
1997. november 28.: Glatz Ferenc, az MTA elnöke vezetésével megalakul az a tanácsadó testület, mely szakmai segítséget nyújt a Nemcsók János vezette magyar delegációnak.
1998. január 15.: Göncz Árpád köztársasági elnök levélben támogatásáról biztosítja az MTA vízlépcsőpárti kutatóit.
1998. február 27.: A Nemcsók vezette küldöttség váratlanul keretmegállapodás-tervezetet ír alá Pozsonyban, többek között vállalja a gátépítést a Dunakanyarban.
1998. február 28.: Több mint 60 ezer ember tüntet Budapesten Nemcsók és a keretmegállapodás ellen.
1998. aug. 13.: A kormány nem kíván gátat építeni a Dunán – közli Borókai Gábor szóvivő a kormányülést követően.
1999. dec. 9.: Székely László kormánybiztos átadja szlovák kollégájának a hágai ítélet végrehajtásával kapcsolatos magyar javaslatot. Eszerint Magyarország elzárkózik a vízerőmű alsó lépcsőjének felépítésétől, egyszersmind nem tart igényt a bősi erőmű által termelt energiára. Cserében elvárja, hogy Pozsony a szükséges vízmennyiséget juttassa vissza a Szigetközbe.
2001. jan. 31.: Szlovákia a bősi kérdés rendezésére tett 1999. decemberi magyar javaslatra válaszolt: Szlovákia bizonyos feltételek teljesülése esetén kész tudomásul venni, hogy a Duna magyarországi szakaszán nem épül alsó vízi erőmű.


„Tisztelt Miniszterelnök Úr! 1998. január 12-i pozsonyi találkozóról a hivatalos jelentésen túl az alábbiakról szeretnélek tájékoztatni.
Személyes, de a delegáció tagjai benyomásai szerint is érezhető változást hozott a munkában a Vladimír Meciarral megtartott bécsi találkozó. Peter Baco a szűk körben megtartott munkaebéden külön hangsúlyozta, hogy Meciar igen nagy jelentőséget tulajdonít egy lehetséges megállapodás elérésének: nem részletezte, de utalt rá, hogy ennek bel- és külpolitikai okai egyaránt vannak. Peter Baco biztosított arról, hogy a jelenlegi szlovák vezetésnek hosszú távú gazdasági és politikai érdekei fűződnek ahhoz, hogy a jelenlegi kormánykoalíció győzzön Magyarországon. Elsősorban gazdasági téren komoly előrelépést várnak attól, ha a »Horn-kormány marad hatalmon«.
Elmondta, hogy Szlovákia kész egymilliárd dollárral hozzájárulni az alsó vízlépcső finanszírozásához, és arra is hajlandók, hogy ezt a pénzt közvetítők útján fektessék be, hogy ne derüljön ki annak eredete.
Peter Baco külön beszélt az alsó vízlépcső megépítésében rejlő gazdasági együttműködési lehetőségekről. Szlovák részről készek anyaggal, munkaerővel bekapcsolódni a vízlépcső építésébe, illetve a hozzá kapcsolódó infrastrukturális, árvízvédelmi stb. beruházásokba – igaz, kizárólag üzleti alapon. Ez Szlovákia számára, illetve az utóbbi években jelentősen megnőtt, Július Binder által vezetett Hydrostav beruházó cég számára megkönnyíti a fennmaradást, és ennek köszönhetően abban reménykednek, hogy további nemzetközi megbízásokat is kapnak. Különben ilyen jellegű puhatolódzó tárgyalásokat folytatnak Kínában, Afrikában és az arab országokban.
Július Binder megerősítette azt a korábban már elhangzott ajánlatát, hogy az alsó vízlépcsőt vállalata 800 millió dollárért három év alatt megépíti. Megfelelő tapasztalatai vannak egy ilyen megbízás végrehajtásához, és a beruházásba való bekapcsolódás lehetősége tovább enyhítené a két ország közötti feszültségeket. Még azt is hajlandók vállalni, hogy a munkaerő jelentős részét Magyarországról, illetve a szlovákiai magyarok köréből toborozzák. (…) A tárgyalás egész menetét a konstruktív, objektív és tárgyszerű, érezhetően a reális megoldásra való törekvés jellemezte.
Budapest, 1998. január 15.
Személye és munkája iránti őszinte tisztelettel Nemcsók János

Szlovákia kész egymilliárd dollárral hozzájárulni az alsó vízlépcső finanszírozásához – írta bizalmas levelében Nemcsók János volt dunai kormánybiztos Horn Gyula miniszterelnöknek. A levelet 1999. januárjában hozta nyilvánosságra a Napi Magyarország. Valódiságát minden érintett elismerte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.