Büntetik a szemetelőket

A jegyzők az idei évtől hulladékgazdálkodási bírságot vethetnek ki a szemetelőkre, a települési hulladékok gyűjtésére, átadására vonatkozó kötelezettségek megszegése esetén. A bírság akkor is kiszabható, ha a tulajdonos nem tesz eleget a szelektív gyűjtésre vagy a közterület tisztán tartására vonatkozó önkormányzati rendelkezéseknek. A szabálytalan hulladékgazdálkodást büntetheti az illetékes környezetvédelmi felügyelőség, valamint a környezet és természetvédelmi főfelügyelőség is. A jegyzők egy új kvótarendszer alapján állapíthatják meg a bírság mértékét, amely súlyos esetekben akár egymillió forint is lehet.

2002. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy január elsejétől érvényes kormányrendelet szerint a jegyzők által is kiszabható hulladékgazdálkodási bírság a településeken és a kerületekben. Ennek mértékét egy alapbírság és egy szorzószám segítségével számítják ki; az alapbírság öszszege hatezer és egymillió forint között változhat. A hatezer forintot akkor vehetik figyelembe, ha a környezet veszélyeztetésével és károsításával nem járó jogsértésről van szó. Az alapbírság a hulladékok jogellenes külföldre szállításánál a legmagasabb: a nem veszélyes kategóriánál ennek összege 200 ezer, a veszélyes minősítésnél egymillió forint.
– Az alapbírsághoz rendelt szorzószám a hulladék jellegét és mennyiségét fejezi ki. A különböző súlyú tevékenységek kategóriái szerint állapítják meg az alapbírság öszszegét, a szorzószámot pedig a hulladék fajtája, mennyisége, veszélyessége befolyásolja, de a rendelet figyelembe veszi azt is, hogy hol követték el a szennyezést – tudtuk meg Rábai Attilától, a Környezetvédelmi Minisztérium munkatársától.
A természet- vagy a vízvédelmi területeken például súlyosabban büntetik az illegális hulladéklerakást. Az sem mindegy, hogy a bírságoltak hányadik alkalommal követik el a károkozást.
Csökkentett, 1500 és 50 ezer forint közötti bírságot szabhatnak ki a jegyzők, ha a hulladék mennyisége alacsony, vagy ha a jogsértés nem jár együtt a környezet veszélyeztetésével, szennyezésével, károsításával, illetve nem ismétlődő károkozásról van szó.
A szankció teljes összege azt az önkormányzatot illeti meg, amelynek területén a jogsértést elkövették. A környezetvédelmi felügyelőség által a kerületi vagy települési önkormányzat területén jogerősen kiszabott bírságból befolyó összeg harminc százalékát kell átadni a helyhatóság részére.
– Ilyen jogosítványai eddig is voltak a jegyzőknek, de a díjtételben és az eljárásjogban változásokat hozott a szabályozás – szögezte le Szilágyi László, a Hulladék Munkaszövetség (Humusz) képviselője. A környezetvédő szerint eddig sem a jogszabályokkal voltak gondok, hanem az eljárás hatékonyságával. Számos esetben ugyanis vétlen az ingatlan tulajdonosa, ha a telkén elhelyezik a szemetet. Nyomozati jogosítványokkal viszont nem rendelkeznek a hatóságok. Szilágyi László állítása szerint a lerakott hulladékok feléről ki lehetne deríteni, hogy honnan származik, így valóban a jogsértőt bírságolhatnák meg. Szükség lenne egy pénzalapra is, ahová a tulajdonosok pályázhatnának az elszállítás költségeinek előteremtéséhez.
– Az új rendelet alapján már két tulajdonost felszólítottunk az ingatlanján található szemét elszállítására, és valószínűleg ennek hatása is lesz, mert az esetek nyolcvan százalékában már a határozat kiküldése eredményes a magánszemélyeknél – mondta Fazekas György, a XVII. kerület városigazgatási irodájának vezetője. Szerinte a gondok inkább a gazdálkodó szervezetekkel adódnak, mert ellenük jóval nehezebb és időigényesebb az eljárás. Sokszor azonban nem a tulajdonos tehet a szemetelésről.
– Vannak notórius „szemétgyűjtő” telkek Csepelen is, és ezek ellen rendszeresen fellép a felügyelőség vagy az önkormányzat – közölte Szommer Tamás, a XXI. kerület környezetvédelmi ügyintézője, aki elmondta: az ingatlantulajdonosoknak kell állniuk az elszállítás költségeit, ha nem bizonyították be, hogy más volt a szennyező. A tulajdonosok a jegyző felszólítását komolyan is veszik. Nemrég például a Csőgyár utcában takarítottak ki egy telket hatszázezer forintért. Az ügyintéző elismerte, hogy hiányt pótol az új rendelet, hiszen így nagyobb lehetősége nyílik az önkormányzatnak a települési hulladékot tartalmazó ingatlanok tulajdonosainak megbüntetésére. A mások tulajdonán szemetelők tettenérése azonban továbbra is gondot okoz.
Budafok-Tétényben leginkább a lakossági bejelentések alapján tudnak eljárni a szemetelőkkel szemben, mert a főváros által delegált közterület-felügyelők ritkán jelennek meg a kerületben, és nem elsősorban a hulladéklerakókat figyelik – tudtuk meg Pölös Gézától, a városrész jegyzőjétől, aki jónak tartja a rendeletet, de szerinte az eszközök és a létszám fejlesztéséhez pénzt is kellene biztosítani a kerületeknek az eljárás hatékonyságához. A XXII. kerületben is jellemző, hogy általában nem az ingatlantulajdonosok a jogsértők, a hatóság felszólítására azonban kénytelenek eltakarítani a hulladékot a telkükről, mert nem tudják bizonyítani, hogy az másoktól származik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.