Korábbi terveivel ellentétben nem terjeszti a jelenlegi kormány a javaslatcsomagot a parlament elé. A kabinet tegnapi ülésén elfogadott határozatokat berakják az úgynevezett átadási-átvételi csomagba, s a következő kormány gondjaira bízzák a javaslatok további sorsát – derült ki Borókai Gábor kormányszóvivő szavaiból. Harrach Péter szociális és családügyi miniszter elmondta: az előterjesztés tartalmazza a jelenleg 4200 forintos kiegészítő családi pótlék összegének megduplázását, a gyermekek után járó adókedvezmény növelését úgy, hogy egy gyermek után éves szinten egymillió forintig, két gyermek után kétmillióig, három után pedig hárommillióig adómentes legyen a szülő jövedelme. Az is szerepel a javaslatok között, hogy a gyermekgondozási díjat (gyedet), amelyet eddig a gyermek kétéves koráig folyósítottak, ezután hároméves korig vehessék igénybe az érintettek.
A gyed összegének felső határát is emelnék, mégpedig a jelenlegi bruttó 83 ezer forintról 90 ezerre. A miniszter úgy fogalmazott: vonzónak találták az MSZP javaslatát a 13. havi nyugdíj bevezetésére, így az illetékes minisztériumok már megkezdik a többletjuttatás novemberi kifizetésének előkészítését.
Arra a kérdésre: miért gondolták, hogy a következő kormány helyett kell ezeket a döntéseket meghozni, Borókai úgy válaszolt: ahhoz, hogy a folyósítás időben megkezdődhessék, mihamarabb szükség van kész javaslatokra. Azt, hogy mégsem terjesztik a parlament elé a szociális javaslatcsomagot, Harrach Péter úgy kommentálta: engedik tiszta lappal indulni az új kormányt. A javaslatok költségvonzata egyébként 260 milliárd forint lenne.
Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának MSZP-s elnöke szerint először saját programjukat kell végrehajtani, azt, amit a választók is joggal várnak el tőlük. Ezek közül a száznapos programban szerepel például a 13. havi családi pótlék folyósítása. Elmondta: a javaslatokat megvizsgálják, de köztudott, a Fidesz családpolitikai elképzelései nem egyeznek a szocialistákéival, akik elsősorban az alanyi jogon, azaz minden gyermek után járó kedvezményeket támogatják.
Gyed: Átlagosan 63 ezren veszik igénybe ezt az ellátást. Az igénylők száma elmarad attól a 100 ezertől, amit a gyed visszaállításakor a szociális tárca remélt. A gyermek kétéves koráig járó gyed összege a korábbi kereset 70 százaléka. A gyed maximális összegét korábban a minimálbér kétszeresében határozták meg, annak jelentős emelése óta azonban a maximumot minden évben a költségvetésben rögzítik. Egy igénylő tavaly átlagosan nem egészen bruttó 40 ezer forintot kapott.
Kiegészítő családi pótlék: Átlagosan 795 ezer gyermek után folyósítják ezt az ellátást, ami azon gyerekek után jár, akiknek családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el a nyugdíjminimumot. A kiegészítő családi pótlék korábban a nyugdíjminimum 20 százaléka volt, tavaly óta viszont a költségvetésben határozzák meg az összegét, ami az idén 4200 forint. Ezt többen kifogásolták, mondván, nincs biztosítva az ellátás értékállósága, ugyanakkor két éve bevezették a 13. havi ellátást, ami az iskoláskorúak után jár.
Gyermekek utáni adókedvezmény: A Szociális és Családügyi Minisztérium adatai szerint a 2000. év adóbevallásai alapján az adókedvezményt az összes gyermek 84 százaléka után érvényesítették a szülők. Ez azt jelenti, hogy a 2,104 millió gyermek közül 1,768 millió esetében vették igénybe részben vagy egészben a kedvezményt. Ebben az évben egy gyermek esetén 400 ezer forintig, két gyermek esetén 686 ezerig, három gyermeknél pedig 1,420 millió forintig adómentes a jövedelem.
Magyar Péter eltűnt, nem jelent meg a meghirdetett programján