Diplomás minimálbér keveseknek

Csak a közszférában vezetné be az új kormány az SZDSZ programjának megegyezően a diplomás minimálbért, az üzleti szférában nem. Körvonalazódik, miként kívánják megvalósítani a másik fontos választási ígéretet, a gazdaság egészére vonatkozó, minimálbér adómentessé tételét: nem nullszázalékos adókulcsot, hanem adójóváírás-emelést alkalmaznának.

2002. 05. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A diplomás minimálbér bevezetésének ötlete az SZDSZ programjában szerepelt, de a javaslatot az MSZP is befogadta. A kampány során terjesztett SZDSZ-szórólapon csak az szerepelt, hogy bevezetnék ezt a legkisebb diplomás „tarifát”, s az MTI tudósításai szerint a kampányrendezvényeken is szinte mindig általánosságban beszéltek a javaslatról. Ugyanakkor az SZDSZ részletes programjában valóban olvasható volt, hogy csak a közalkalmazottakra és a köztisztviselőkre vonatkozna az elképzelés.
Csillag István gazdaságkutató, az SZDSZ szakértője lapunknak elmondta: azért látja szükségét a diplomás minimálbér bevezetésének, mert a mai napig alacsony a diplomások társadalmi megbecsültsége a közszférában. Az üzleti szférában jobb a helyzet: a rendszerváltozás kikényszerítette a magasabb javadalmazást.
Az SZDSZ szakértője úgy vélekedett: a legkisebb diplomás tarifa bevezetésétől és a bértábla módosításától várhatóan egészségesebbé válnak a bérarányok, amelyek az elmúlt két év radikális minimálbér-emelése miatt komoly feszültséget okoztak a dolgozók között.
A diplomás minimálbér bevezetése összekapcsolódik a közalkalmazotti bértábla módosításával. A legalacsonyabb diplomás kategóriában a bértábla 97 500 forintot ad ki, ha az MSZP javaslata szerinti módosítást hajtják végre. Csillag szerint ezt is lehetne akár diplomás minimálbérnek tekinteni, de ők szeretnék magukat tartani a 100 ezer forinthoz, ezt pótlékemeléssel lehetne elérni. A bértábla olyan táblázat, melynek alapját a szakképzetlen, pályakezdő dolgozó garantált bére jelenti. A tábla az MSZP javaslata szerint úgy módosulna, hogy az illetményalap a duplájára, 25 ezerről 50 ezerre emelkedne (azaz megegyezne a jelenlegi minimálbérrel). – Ezzel az összes közalkalmazott garantált illetménye megduplázódna, amivel eleget teszünk erre vonatkozó választási ígéretünknek – fogalmazott lapunk kérdésére Kiss Péter, a munkaügyi tárca MSZP-s várományosa. Az, hogy a dolgozó mennyivel visz majd haza többet eddigi fizetésénél, attól függ, miként változnak az adósávok, illetve a pótlékokat emelik-e. A bértábla módosítása nélküli minimálbéremelés okozta a súlyos bértorlódást, azaz hogy a közalkalmazottak jelentős részénél nincs különbség az eltérő korú és végzettségű dolgozók bérében. Azaz az alsóbb bérkategóriákban a bértábla szerint hiába lenne kevesebb a fizetés, a kötelező minimálbér miatt azt is felkerekítik 50 ezer forintra. Így a bértábla több mint hatvan kategóriájában ennyi a garantált bér. Kiss Péter a minimálbér jövő évi emeléséről annyit mondott: arról a szakszervezetekkel és a munkaadókkal történő egyeztetés dönt majd.
A bérpolitikához kapcsolódó választási ígéret az MSZP részéről a hagyományos, a nemzetgazdaság egészére vonatkozó minimálbér adómentessé tétele. Azt, hogy a legkisebb bér után ne kelljen szja-t fizetni, nem 0 százalékos adókulcs alkalmazásával – a minimálbér összegére 18 százalékos adókulcs vonatkozna –, hanem adójóváírás-emeléssel akarják elérni. Adójóváírást jelenleg nemcsak a közszféra dolgozói, hanem minden alkalmazásban álló igénybe vehet, ha éves összevont adóalapja nem haladja meg az 1,2 millió forintot. A kedvezmény összege jelenleg havonta 3 ezer forint, ezt emelnék, maximum tízezer forintig, míg a jogosultsághoz szükséges adóalapmértéken várhatóan nem változtatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.