Élesedő verseny a közoktatásban

Miközben országos szinten az iskolába kerülő gyerekek számának csökkenésével kell számolni, a főváros kerületeinek tájékoztatása szerint Budapesten többnyire állandó, vagy nő a beiskolázott tanulók száma az utóbbi években. Több kerületben azonban gondot okoz, hogy a szabad iskolaválasztás miatt kaotikus helyzet alakul ki a beíratkozás időszakában. Az iskolák egy része nehezményezi azt is, hogy egyre több gyermek marad még egy évig az óvodákban, pedig hatévesen is alkalmas lenne az iskolakezdésre. A pedagógusok állását veszélyeztető összevonásokra a főváros nagy részén nem lesz szükség.

2002. 05. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt években megszűnni látszanak a külső fővárosi kerületek beiskolázási gondjai, mert a belvárosi „elit iskolák” helyett egyre több kisiskolás szülei választják a lakóhelyük intézményeit a gyermekeik számára. Amelyik kerületben csökkent a tanulói létszám a tavalyi évben, ott komoly munkájába került az önkormányzatnak az elvándorlás megakadályozása és a diákok helyben tartása, de összevonásokra ebben az évben nem kell számítani a kerületek nagy részében.
Budafok-Tétényben a közoktatási és sportiroda átgondolt stratégiát dolgozott ki az iskolai gyerekszám növelésére, amelyet elfogadtak a kerületi szakemberek és pedagógusok is – tudtuk meg Karsay Ferenc XXII. kerületi alpolgármestertől. Az általános iskolák játszóházat, nyílt napokat szerveztek az óvodásoknak, az oktatási iroda pedig kiadványt szerkesztett a helyi szülőknek, amelyből megismerhették a kerületi intézményeket. A kerületi újságban több oldalon „reklámozták” a városrész iskoláit, és videofilmet is készítettek az intézmények bemutatására. Ennek köszönhető, hogy míg tavaly harminc fővel csökkent a beiskolázott gyerekek száma, addig idén sikerült megállítani ezt a folyamatot. A 499 tanköteles kerületi gyermek közül 432 tanulót írattak be az általános iskolákba, és ez a létszám az önkormányzat reményei szerint még tovább nőhet az agglomerációkból érkezőkkel. Ezzel sikerült elérni, hogy a helyi gyerekek a kerületben maradnak.
Soroksáron évek óta stagnál a beiskolázott tanulók létszáma, tehát annyi gyermek érkezik az önkormányzati iskolákba, amennyivel kevesebb lesz a beíratkozó. A helyi általános iskolákat nem kell összevonni, inkább fejlesztik az ellátottságot, új tantermeket hoznak létre az egyik kerületi iskola emeletráépítésével – mondta el Molnár Bence, a XXIII. kerület oktatási osztályának vezetője.
A városrészben 256 tanulót irattak be az általános iskolákba, ez alig három tanulóval kevesebb mint az előző évben.
Az idén csaknem ugyanannyi gyermeket irattak be a XX. kerületi általános iskolákba is, mint tavaly. Ennek ellenére feltehetőleg lesz iskola-összevonás a városrészben, mert a szabad iskolaválasztás miatt egyes intézményekbe kevesebben jelentkeztek – mondta Majoros József, a kerület oktatási osztályának vezetője. – Az előző években az óvodákban létszámcsökkenés tapasztalható a lakótelepek elöregedése miatt, és elképzelhető, hogy ez nemsokára érzékelteti hatását az általános iskolákban is – tette hozzá.
– Nőtt a beíratott gyerekek száma a XIX. kerületben: összesen 603 tanulót vettek fel a helyi iskolákba, és ez a létszám 32 fővel több a tavalyinál – közölte Timár Béla, Kispest polgármestere, aki szerint ebben az évben egyetlen iskolát sem veszélyeztet az összevonás.
Az önkormányzati fenntartású általános iskolákba tizenöt fővel többen jelentkeztek, mint tavaly, így összesen 517 tanuló kezdheti meg a tanulmányait ezekben az intézményekben. Mindössze tízen mentek el a kerületből máshová tanulni, és ezzel nagy- mértékben csökkentették az elvándorlást.
Tavaly 697 tanulót írattak be általános iskolába a XVII. kerületben, de idén a beiskolázottak száma 699 főre növekedett – tájékoztatta lapunkat Péczely Terézia, a kerület alpolgármestere. Ez a létszám tovább növekedhet, hiszen a fejlesztésre szoruló gyerekek beíratása még folyik.
Sokan költöztek az utóbbi időkben épült lakóparkokba, így a későbbiekben is a tanulói létszámok bővülése várható.
Péceli Teréziától megtudtuk: a kerület nem zár be iskolát, hanem fejleszt, Rákoskerten több mint 500 millió forintot költenek új tantermek építésére.
Szintén alig változott az új iskolások száma a XVI. kerületben, ahol évek óta körülbelül hatszázan íratkoznak be az önkormányzati általános iskolákba.
Gondokat inkább az okoz, hogy nagy a vándorlás az egyes helyi iskolák között a szabad iskolaválasztás miatt – értesültünk Kovács Raymund alpolgármestertől, aki kijelentette: az önkormányzat képviselő-testületének döntése értelmében szeptemberig nem vonnak össze iskolákat a kerületben. A polgármester szerint az is nehéz helyzetbe hozza az önkormányzati általános iskolákat, hogy számos gyermeket az óvodában tartanak a szülei, pedig már érettek az iskolára.
Ez az idén azt eredményezte, hogy több mint száz gyermek maradt óvodás, némi zsúfoltságot okozva ahelyett, hogy az iskolák normatív támogatását növelte volna a beiratkozásuk.
Lindner Gusztáv, a XV. kerület művelődési osztályvezetője elmondta: a városrészben 593 tanuló íratkozott be a helyi fenntartású általános iskolákba a 792 tanköteles gyermek közül. A beiskolázás kedvezőtlenebb arányai annak köszönhetők, hogy közel 150 gyerek maradt az óvodában, illetve többen elköltöztek a kerületből, vagy máshová jelentkeztek iskolába. Az osztályvezető riasztónak tarja, hogy egyre több az iskolára éretlen gyermek, akiket kiscsoportokban kell foglalkoztatni az önkormányzat anyagi támogatásával az alapítványi tanintézményekben. Lindner Gusztáv tájékoztatása szerint a XV. kerületben nem kell összevonni általános iskolákat ebben az évben.
Gyurisné Braunsteiner Márta, a VII. kerület alpolgármestere elmondta, hogy szinte az összes erzsébetvárosi általános iskolában túljelentkezés volt. Van olyan általános iskola a kerületben, ahol három harmincfős osztályt indítanak szeptembertől, amely már magas létszámúnak számít, de van olyan iskola is, ahol még csak egy osztály létszáma kerekedett ki. Ennek oka a kerületi rehabilitációban keresendő, amely miatt Belső-Erzsébetvárosból sokan költöznek el.
Hock Zoltán, Újpest alpolgármestere lapunknak elmondta, hogy a kerületi óvodákba jelentkező gyerekek száma 1100-1200 fő, ami évek óta alig változik. Tavaly az általános iskolákba több mint 980 gyereket irattak be, idén ez a létszám 920-ra csökkent, a gyerekek közül 61-en kerületen kívüliek, 29 fő pedig Budapesten kívüli lakos.
Ellenkező folymatok mutatkoznak viszont Kőbányán. Verbai Lajos, a kőbányai önkormányzat közoktatási és közművelődési irodájának vezetője szerint az óvodákban létszámcsökkenés volt az idén, de 152 gyereknek maradnia kell még egy évet a három egyetértő szakértői vélemény alapján. Az általános iskolákban szintén több a férőhely, mint a tanköteles gyerek. A kimutatások alapján 184 gyereket még nem irattak be. A 863 férőhely kihasználtsága csak 71 százalékos, ebből adódóan az osztályok átlaglétszáma nem éri el a húsz főt, sőt van ahol még a tíz főt sem közelíti meg. A helyi képviselő-testület dönt majd arról, hogy lesznek-e összevonások a kerületben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.