Fizetnek a közterület-foglalók

Megszülettek az első megállapodások az újpesti cégek által jogtalanul használt ingatlanok közterület-használati díjának ügyében. A helyhatóság pénzügyi szakembereinek előzetes számításai szerint öt évre visszamenőleg több száz millió forintot igényelhetnek a közterületek birtoklóitól. A kisebb társaságok egy része már fizetett a kerületnek, a két legnagyobb érintett vállalattal hamarosan lezárulhatnak a tárgyalások.

2002. 05. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány egykori nagyvállalat jogutódjával már megegyezés született az általuk használt közterületek ügyében – tudtuk meg Derce Tamástól. A polgármester már hónapokkal ezelőtt felszólította azokat a cégeket, amelyek elődje közterületeket foglalt el a kerületben, hogy fizessenek használati díjat a városrésznek.
– Vannak olyan cégek, amelyek már fizettek az önkormányzatnak, de számos társasággal még tárgyalásokat folytatunk – közölte Derce Tamás. – A vállalatok és intézmények többsége elfogadta a követelésünket, csak a kamatok mértékét szeretnék csökkenteni, ezért további egyeztetésekre van szükség – tette hozzá. A kerület vezetője elmondta: a két legnagyobb érintett cég közül a Chinoin Rt.-vel már sikerült megállapodni, a Tungsram Rt.-vel azonban még egyezkednie kell a kerület szakembereinek. A közterületek használatáért fizetett díjakból több száz millió forint bevétele származhat az önkormányzatnak. A polgári törvénykönyv alapján ugyanis öt évre viszszamenőleg követelhetik a díjat és annak kamatait az érintett társaságoktól.
Mint arról már korábban beszámoltunk, a negyedik kerületben több tízezer négyzetméternyi közterületet foglaltak el az egykori állami vállalatok. A jogutódok még ma is birtokolják, és saját céljaikra használják ezek jelentős részét. Az utak és az önkormányzati tulajdonú területek birtoklásában a Chinoin Rt. és a Tungsram Rt. áll az élen. Az előbbi cég 13 ezer, az utóbbi közel hatezer négyzetméternyi közterületet használ. Ezenkívül a Budalakk Rt. csaknem ötezer, az Újpesti Hőerőmű 4800, a Magyar Honvédség közel 3500, a Gyógyszerkutató Intézet 2700, a Fővárosi Vízművek Rt. mintegy 1200, a Fővárosi Csatornázási Művek Rt. több mint 800, a Mikroelektronikai Vállalat jogutódja 250 négyzetméter közterületet birtokol. A jogutódok elfoglalták többek között a Névtelen, a Reviczky, a Madridi, a Berlini, a Bécsi és a Dunasor utca egy részét, valamint az egykori Lisszabon, Gyapjúszövő, Garam és Dallos utcát.
Az önkormányzat szakemberei kiszámították, hogy mekkora összeget kérjen a helyhatóság a közterületek használatáért, és ez alapján folytatják a tárgyalásokat. A helyhatóság abban bízik, hogy sikerül megállapodniuk az érintett társaságokkal, amelyek tudomásul veszik, hogy nem használhatják ingyen más ingatlanjait. Mivel komoly összegről van szó, a bírósághoz fordulnak, ha valamelyik jogutód nem teljesíti a követelést. A Tungsram Rt.-vel szemben már be is adták a keresetlevelet, de ha közelednek az álláspontok, az önkormányzat eláll a pereskedéstől.
Török Ferenc alkotmányjogász szerint csupán a használati díj mértékéről lehet vitatkozni, de az önkormányzatnak minden szempontból jogos a követelése. A közterületi használati díj visszamenőleges fizetésének igénylésekor azonban méltányosságot kell gyakorolnia a tulajdonosnak, hiszen a díjfizetési kötelezettség tudtával a jogutódok nem feltétlenül vették volna birtokukba ezeket a területeket. A polgári törvénykönyv szerint a tulajdonos önkormányzat kötelmi igénye öt éven túl évül el, így akár a bírósághoz is fordulhat, ha nem teljesítik a követelését erre az időszakra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.