A Hosszúréti-patakra, a csendes Ady Endre útra, a Kamaraerdőre és a kies dél-budai kertvárosra néző rózsavölgyi domboldalak számos vagyonos építkezőt vonzottak a XXII. kerületbe az elmúlt esztendőkben.
A ma már sokak által „új Rózsadombként” emlegetett környék egyik meredek utcájának végén található egy bezárt homokbánya, amely egykor csak gyermekek hétvégi játszóteréül szolgált, de az utóbbi években körülépítették többemeletes palotákkal.
Amikor a rózsavölgyi Pék utca tetejére érünk, megdöbbentő látvány tárul elénk. Az egykori bányaterület jobb oldalán egy középkori várat mintázó, félkész, négytornyú „kastély” épül, mellette feljáratot betonoznak egy hatalmas téglaházhoz, „kibelezve” a hegyet. Az építkezés mellett agyagos földkupacokat halmoztak fel, vélhetően az alapozás melléktermékeként. Az elszállítás helyett egyelőre úgy döntöttek, hogy a régi bányában helyezik el, amit kiástak a hegyoldalból. Nem messze, a bányaterület másik oldalán még kegyetlenebbül bánt a természettel egy építési vállalkozó, aki többkonténernyi építési törmeléket és hulladékot rakatott le az időközben kisebb fákkal, bokrokkal és cserjékkel benőtt homokpadok mellett.
A szabálytalanságokat Veres László, a körzet MIÉP-es önkormányzati képviselője is felfedezte, és értesítette a helyhatóságot a történtekről.
– Levélben tájékoztattam a kerületi önkormányzatot, és a képviselő-testületi ülésen is beszámoltam arról, hogy egy Pék utcai ház építésekor több mint száz köbméter agyagos földet termeltek ki a hegyoldalból, és azt a bányában helyezték el. Ugyanakkor a terület északkeleti részén óriási törmelékmennyiséget halmoztak fel a szomszédos telken folyó építési munkák során – panaszolta Veres László.
– Sürgős intézekedésre van szükség, mert ha nem tisztítják meg a bányát a szennyezők, fennáll a veszélye, hogy az önkormányzat költségére kell kitakarítani a területet az építők levonulása után – fűzte hozzá. A képviselő elmondta: a helyi Rózsavölgy Egyesület elképzelései szerint egy pihenőparkot kellene létesíteni az egykori bányaterületen. Felmerült, hogy a növények ültetése mellett padokat helyeznek el a panorámás hegytetőn, sétányt vagy esetleg szabadtéri színpadot alakítanak ki a rózsavölgyiek számára az önkormányzat ingatlanán.
Ehhez természetesen az kell, hogy megszüntessék a rendezetlen állapotokat a térségben.
– Veres László képviselő úr nekem is jelezte, hogy mi történik a homokbánya területén, és azt ígérte: kideríti, kik követték el a szabálytalanságokat – tájékoztatott Szabolcs Attila, Budafok-Tétény polgármestere, aki leszögezte: amennyiben tanúkkal igazolja a képviselő, hogy a helyi építkezések alatt került a sitt és a földhalom a bányába, akkor felszólíthatják az elkövetőket a takarításra.
– Régóta rendezni kívánjuk a területet, mert a bánya meredek oldalát is meg kell óvni a leomlástól – mondta el a polgármester. A kerület pályázott állami támogatásra is egy bemutatópark létrehozásához, de nem kapott anyagi segítséget.
A városrész vezetője kijelentette: az önkormányzat nem szándékozik eladni a bánya területét, ezért minden lehetséges eszközzel megóvja az ingatlant az illegális szemétlerakóktól.
Papp Ottó, az egyik Pék utcai építkezést végző vállalkozó elismerte, hogy a munkálatok alatt keletkezett törmeléket lerakták a homokbányában, de azt állította, hogy azt nemsokára elszállítják a helyszínről.
– Nagyon nehéz egyszerre elszállítani ennyi törmeléket, ráadásul csak kézi munkával dolgozhatunk, hiszen a terepviszonyok miatt nem használhatunk itt komolyabb munkagépeket – közölte a kivitelező, aki megígérte, hogy egy-két napon belül konténeres autókkal vitetik el a környékről az építési hulladékot. Papp Ottó leszögezte: a megrendelő át sem venné az épületet, ha építési törmeléket találna a környéken.

Többé nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alattiak