Számos pomázi polgár vett részt azon a tüntetésen, amelyet a település zöld területeinek védelmében szervezett nyolc civil szervezet a Pomázi rét melletti Honalapítási emlékműnél. Az érdekvédők követelték a Pomázi rét, a Majdán-fennsík és a Barát-patak völgye helyi védettség alá helyezését, és tiltakoztak a zárt kertek belterületbe vonása, valamint a zöld területek beépítését célzó beruházások ellen. A demonstráció résztvevői a városon keresztül, táblákkal a kezükben vonultak a tüntetés helyszínéig, ahol közösen elénekelték a Holdvilágárok együttes természethimnuszát.
A demonstrálók több ötletes élőképet alkottak, három aktivista egy építési követ jelképező gipsztalapzatban állva hozott létre élő szoborcsoportot a Pomázi rét feletti domboldalon, a kezükben a környék beépítése ellen tiltakozó táblákat tartva. A tüntetők a rét közepén egy behajtani tilos táblát formáló alakzatot alkotva tiltakoztak a terület értékesítése ellen.
Orgoványi Anikó, a Zöld Szív ITM vezetője arra hívta fel a jelenlévők figyelmét, hogy a nemrég nyilvánosságra hozott, pomázi településszabályozási terv több mint száz hektár külterület bevonását és fejlesztését irányozza elő, és ez újabb csapást jelentene a főváros körüli zöldövezetre, elpusztítva számos állat- és növényfaj élőhelyét. Mindemellett a település szerkezete és nyugodt, kisvárosias arculata is veszélybe kerülne, mert a jelenlegi 14 ezerről 20-22 ezerre duzzadna a lakosság száma. A környezetvédők szerint a lakosság növekedése következtében fokozódna a környezeti terhelés, a zaj- és a levegőszennyezés.
– A választások idején a politikusok fűt-fát ígértek, ennek ellenére senki nem vállalja, hogy megóvja a fűt és a fát a beépítéstől – fogalmazott Lányi András a Védegylet nevében. Hozzátette: a tervezett beruházások engedélyezése hosszú távon az önkormányzat számára sem lenne kifizetődő, hiszen az új lakónegyedek kiszolgálása, az infrastruktúra kiépítése jelentősen megterhelné a település költségvetését.
Babos Rezső, a Pomáz Barátai Egyesület vezetője beszámolt arról, hogy tiltakozó petíciót juttatnak el Kulin Imre polgármesterhez, a város képviselő-testületéhez és főépítészéhez.
Hadházy Sándor helyi országgyűlési képviselő kijelentette: az önkormányzatnak szüksége van a bevételekre, de a fejlesztési döntések előtt egy hatásvizsgálatot kell készíteni a lakosság bevonásával, és népszavazást kell kiírni a pomáziak körében.
– A város két-három százaléknyi területének belterületbe vonása nem jelent a helyieknek akkora gondot, hogy népszavazást kellene kiírni – szögezte le Kulin Imre polgármester, aki szerint a városfejlesztés költségeinek előteremtéséhez és a működőképesség megőrzéséhez elengedhetetlen a területek értékesítése. – A helyi védettséget hiába indítványozzák a civil szervezetek, mert ez igen bonyolult eljárást igényel, és nincs is súlya – jelentette ki a polgármester. – Minden centiméter beépítéséért kár, és ha valaki letesz a város asztalára egymilliárd forintot, én is ellene fogok szavazni – tette hozzá.
Kulin Imre szerint a tiltakozók állításainak egy része valótlan, a lakópark megépítésével csak néhány ezer fővel nő Pomáz lakossága, a fejlesztési terv megvalósulásával pedig csupán tizenkét százalékra emelkedik a belterületek aránya, amely a környező településeken harminc–hatvan százalék.

A részeges szegedi karatés rátámadt egy férfira, de olyat kapott, hogy padlót fogott – videó