Gross-ügy: nyomoznak

Csalás alapos gyanújával nyomozást indított a rendőrség Leslie Gross amerikai vállalkozó ügyében, aki részben hamis dokumentumok és elhunyt személyek adatainak felhasználásával több száz millió forintnyi kárpótlást vett fel Magyarországon. A visszaélésekről decemberben tényfeltáró riportot közöltünk.

2002. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hét telt el azóta, hogy Leslie Gross korábbi budapesti ügyintézője csalásra és okirat-hamisításra gyanakodva – lapunk jelenlétében – feljelentést tett az Országos Rendőr-főkapitányságon volt főnöke ellen. A feljelentő benyújtotta a visszaéléseket igazoló dokumentumokat, többek között a hamisítások megtörténtét valószínűsítő írásszakértői anyagot, egyben jelezte: gyors lépésekre számít, mert információi szerint Gross éppen Budapesten van. Azt az értesülését is megosztotta a rendőrökkel, hogy a New York-i vállalkozó ismét nagyobb összeget vett fel a kárpótoltak számláit vezető Lónyay utcai Postabank-fiókban. Ottjártunkkor a feljelentést rögzítő tiszt is természetesnek vélte, hogy a bizonyítékok alapján még másnap megindul a nyomozás, többek között azért, hogy még távozása előtt meghallgathassák Leslie Grosst.
Az Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtóosztályának tájékoztatása szerint azonban csak tegnap tették meg az első lépést az ügyben: csalás alapos gyanújával nyomozást rendeltek el, amelyet a BRFK vagyonvédelmi osztálya folytat. A sajtóirodán elmondták: a részletekről csak a hét végén tudnak bővebben nyilatkozni.
Leslie Gross vélhetőleg már visszarepült az Egyesült Államokba. Korábban ugyanis a vállalkozó felesége azt mondta a Magyar Nemzetnek, hogy férje a múlt hét második felében tér haza. – A Lónyay utcai fiók valóban foglalkozik olyan devizakülföldi magánszemélyek számláinak vezetésével, akiknek a Nyugdíj-folyósító Igazgatóság utal ellátmányt – erősítette meg kérdésünkre Olt Boglárka, a Postabank sajtóosztályának munkatársa. Hozzátette: sok esetben meghatalmazottak járnak el a nevükben, amihez az országuk által elfogadott hitelesítésre van szükség. Ha az adatok megfelelnek, az igazolást nem bírálhatja felül a bank.
Korábbi riportunkból kiderült: Gross kétezer, a második világháborúban zsidó származása miatt meghurcolt és ezért Magyarországon kárpótlási lehetőségekre jogosult megbízójának aláírását közjegyzőként többnyire a vállalkozó fia, Ronald M. Gross hitelesítette. Ezek közül több, általunk találomra kiválasztott ívet hamisnak vélt az írásszakértő. Több ízben előfordult, hogy a Gross által benyújtott megbízást olyan jogosult „írta alá”, aki a feltüntetett időpontban már nem élt. Egyes valódi ügyfelek pedig arról panaszkodtak a Magyar Nemzetnek, hogy a vállalkozó csak töredékét fizette ki a jussuknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.