A KÖH határozata értelmében az építtetőnek saját költségén le kell bontania a létesítményt, különben a hivatal rendőröket vezényel a területre és egy megbízott kivitelezővel végezteti el a munkálatokat. A tulajdonos Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) feljelentése alapján a rendőrség nyomozást rendelt el természetkárosítás és rongálás miatt.
A Citadella melletti Lődombon engedély nélkül teraszkávézót és illemhelyeket építő Citadella 4U Kft. nemrég fellebbezett a KÖH határozata ellen, amelyben húszmilló forintos bírság megfizetésére kötelezték a beruházót, mert a hatóság által megbízott régészek állítása szerint értékes, Krisztus előtti kerámialeletek pusztultak el a munkálatok során.
Cselovszki Zoltán, a KÖH elnöke pénteken arról tájékoztatta a sajtó képviselőit, hogy a hivatal a fellebbezést elutasítva másodfokon is helybenhagyta korábbi határozatát és ismét elrendelte a Citadella-terasz felmenő falainak és födémjének visszabontását.
Az építtető a másodfokú hatóság határozata értelmében a dokumentum kézhezvételétől számított nyolc napon belül köteles bontási tervet benyújtani a hivatalnak. A tervek jóváhagyása után tizenöt napon belül vissza kell állítania az eredeti állapotot.
A kötelezettség elmulasztása esetén a KÖH a beruházó veszélyére és költségére intézkedik a hatósági végrehajtásról. A hivatal elnökének tájékoztatása szerint ez azt jelentheti, hogy megbíznak egy kivitelezőt, amely a rendőrök biztosítása mellett bontja le a létesítményt. Ebben az esetben szintén a kötelezettől hajtják be a munkálatok költségeit, akár közadók módjára, az APEH közreműködésével.
A magyar állam tulajdonosi jogait gyakorló KVI egy hónappal ezelőtt birtokvédelmi eljárást kezdeményezett a XI. kerületi jegyzőnél és természetkárosítás, illetve rongálás miatt feljelentette a beruházót a Budapesti Rendőr-főkapitányságon.
Cselovszki Zoltán hangsúlyozta: az érintett terület a Világörökség része és természetvédelmi terület, amelyre nincs használati, rendelkezési joga az építtetőnek. Elmondta: a hatóságok képviselői tudtak a hosszú távó fejlesztési koncepcióról, amelyben itt egy mélygarázs megépítése szerepel, de abban szó sincs teraszkávézóról. A föld alatti parkolót is csak gondos hatáselemzés után valósíthatták volna meg a Lődombon.
Veres István, a Citadella 4U Kft. ügyvezető igazgatója elismerte, hogy engedély nélkül kezdte el az építkezést, de megjegyezte: csak az eddigi eljárási gyakorlat szerint cselekedett. Szerinte ugyanis eddig mindig az elvi hozzájárulások tudatában kezdték el a fejlesztési munkákat a területen és csak ezután kaptak építési engedélyt.
Az ügyvezető szerint rendelkezik használati joggal a területre, hiszen a KVI-vel érvényes vagyonkezelői szerződést kötött. Veres István tagadja, hogy régészeti leleteket pusztított volna el, szerinte nem a Világörökség része a terület, ahová építkezett, és nem károsította a természetet. A társaság vezetője lapunknak elmondta: azt fontolgatja, hogy rágalmazás és hivatali visszaélés vélelmezése miatt feljelenti a KÖH elnökét. Az ügyvezető nemrég levélben kereste meg Görgey Gábor kultuszminisztert, arra kérve, hogy folytasson hivatali eljárást az ügyben és adjon lehetőséget a vádak tisztázására.
Cselovszki Zoltán a további jogi eljárásokkal kapcsolatban leszögezte: a közigazgatási polgári per, és a hivatali eljárás sem jelentheti a bontás elodázását, mert egyik sem halasztó hatályú.

Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak