A Greenpeace – a világon a negyvenedik helyszínként – tegnap Magyarországon is megkezdte a tevékenységét. Bemutatkozójukból kiderült: bár egyelőre főként a „Tiszta víz 2002” programra összpontosítanak, de állandó budapesti irodájuk a jövőben minden érdeklődőnek a segítségére kíván lenni, aki környezetvédelmi problémával fordul hozzájuk. Az új iroda a szervezet Kelet-Közép-Európa Hálózatának részeként működik majd. Amint Bernhard Drumel, a bécsi központú hálózat ügyvezetője elmondta: azért van szükség a közép-európai együttműködésre, mert a szennyezés nem áll meg a határoknál. Magyarországnak szerinte környezetvédelmi szempontból jó híre van a környező országok sorában. Drumel beszámolt arról is, hogy korábban tevékeny résztvevője volt a nagymarosi gát elleni sikeres tüntetéssorozatnak.
A Greenpeace laborműszerekkel és propagandaeszközökkel felszerelt „akcióbusza” az elmúlt heteket Szlovákiában töltötte, ám az ott fellelt környezetkárosítók listáját egyelőre nem akarják nyilvánosságra hozni. Talán a hírekből sokan emlékeznek rá: a Greenpeace emellett Romániában is több akciót tartott a tiszai ciánszennyezést okozó Aurul vállalat üzeme ellen. Bernhard Drumel érdeklődésünkre most felháborodását fejezte ki, amiért a román hatóságok nemrég arra a megállapításra jutottak, hogy a tiszai katasztrófa csak a véletlenek összjátékának következménye volt, senki nem felelős a történtekért.
Csáki Roland, a Greenpeace hazai kampánykordinátora tudatta: a következő hetekben több nagyüzemet és illegális szemétlerakót is felkeresnek a Tisza folyásának környezetében. – Sajnos sok korábbi illegális zagy- és hulladéktároló ma ökológiai bombaként ketyeg, és bármikor elszenynyezheti a folyót – vélekedett. Elmondta azt is, hogy a magyar hatóságokkal és civil szervezetekkel együttműködve először figyelmeztetik a szennyezések felelőseit, majd ha ez nem hat, a nyilvánossághoz és a konfrontáció eszközéhez folyamodnak. – Nem célunk, hogy a régióban gyárakat zárjanak be, de az igen, hogy mindenki tartsa be a környezetvédelmi előírásokat – tette hozzá.
*
A Greenpeace-t 30 éve alapította egy kis csoport, amelynek tagjai egy apró hajón, a háborgó tengeren át mentek Alaszkába, hogy megpróbálják megakadályozni az USA kísérleti atombomba-robbantásait. A nemzetközi környezetvédelmi szervezet célja az ökológiai szempontból veszélyes tevékenységek felszámolása, amiért széles nyilvánosságú kampányokkal, békés akciókkal és elfogadható megoldások kidolgozásával küzdenek. A Greenpeace – állítják magukról – eddig is olyan komoly sikereket ért el, mint az átfogó nemzetközi atomcsendegyezmény, a bálnavadászati tilalom, a mérgező és nukleáris hulladékok tengerbe ürítését tiltó rendelkezések, az Antarktisz hosszú távú védelme; megóvták a kanadai és brazíliai őserdők egyes részeit a kivágástól, és olyan tisztább technológiákat szorgalmaztak, mint a freongázmentes hűtőszekrények vagy a napenergia használata az energiaiparban. A Greenpeace sosem fogadott el anyagi hozzájárulást kormányoktól vagy vállalatoktól, segítői kizárólag magánszemélyek. Magyarországon eddig 19 támogatója van a szervezetnek.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó