Megújuló budai vásárcsarnok

Korszerűsíti a Batthyány téri vasszerkezetes vásárcsarnokot a létesítmény egyik jelenlegi bérlője. A felújítás csaknem egymilliárd forintos költségét a Spar Magyarország Kft. társaság állja, a fővárosi tulajdonú csarnok további tizenöt éves bérleti jogáért cserébe. A munkálatok várhatóan szeptemberben kezdődnek, és legalább három hétre, de lehet, hogy hosszabb időre bezárják majd a csarnokot. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elvileg hozzájárult a tervekhez, ám az engedélyeztetési eljárás még tart.

2002. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A százesztendős épületet a csarnok egyik bérlője, a Spar Magyarország Kft. kívánja felújítani, közel egymilliárd forintért. A másik bérlő, a G. Roby Centrum Kft. is az épületben marad, mert nem sikerült megállapodni a bérleti jog eladásáról.
Janotti Judit, a KÖH területi felügyelője elégedett a tervezők munkájával, amelyhez már elvi hozzájárulását is adta a hatóság.
– A mérnökök megtalálták az 1902-es terveket, és mindent megtettek, hogy az eredeti állapothoz hű épületegyüttes legyen a Batthány téren. Kezdetben egy kicsit aggódtunk az árkádos rész beépítése miatt, de kiderült, hogy az eredeti épületben sem voltak nyitva az oszlopközök – tette hozzá Janotti Judit, aki szerint a tervezők kezdeményezték, hogy a hatvanas években épült földszint feletti födémet is bontsák el, hogy a csarnok még inkább hasonlítson a századfordulós állapothoz.
– A födémet nem bontathatjuk le, hiszen akkor nem lenne számunkra gazdaságos az épület felújítása – szögezte le Nemes Tibor, a Spar Kft. ügyvezető igazgatója. Elmondta: felajánlották a fővárosnak, hogy saját költségen renoválják az épületet, mert az logisztikailag és műszakilag is használhatatlanná vált. A vezetőtől azt is megtudtuk: a legfőbb változás az lesz, hogy a csarnok emeletéről az élelmiszerüzlet leköltözik a földszintre, amelynek nagy része most raktár, és el van zárva a vásárlók elől. A felső szinten butikokat és szolgáltató helyiségeket nyitnak. A csarnok előtti árkádokat üvegportálokkal és ajtókkal építik be, hogy éjszaka bezárhassák. Teljes tatarozást hajtanak végre, kicserélve a tető üvegborítását, a szigeteléseket, a régóta nem működő légkondicionáló-fűtő berendezéseket és a mozgólépcsőt. A felújítás terveinek engedélyeztetése most folyik.
Nemes Tibor elmondta, hogy a felújításért cserébe további tizenöt éves bérleti jogot kérnek a Csarnok- és Piaci Igazgatóságtól. Azt remélik, hogy a felújítás után legalább húsz százalékkal növelhetik a bevételeket, így a korszerűsítés közel egymilliárd forintos költségei a multicég számára megtérülnek majd. Az engedélyezés után azonnal elkezdődhet az építkezés, de egyelőre még kérdéses, hogy rövidebb, vagy hoszszabb ideig tartják zárva az épületet. Amennyiben az alsó részt előbb készítik el, és az élelmiszerrészleg leköltöztetése után kezdődik meg az emelet átalakítása, akkor csak három hétre zárják be a vásárcsarnokot. Az értékesítés hosszabb szüneteltetésére akkor kell számítani, ha minden épületrészt egyszerre újítanak fel. A bérlő szándékai szerint ebben az esetben is még karácsony előtt megnyitják a megújult létesítményt. Az igazgató közölte: nem sikerült megegyezni a bérleti jog eladásáról az épület egy részét bérlő G. Roby Centrum Kft.-vel, így annak helyiségei vélhetőleg az építkezés alatt is nyitva tartanak majd.
– Az üzleteinket nem érinti a felújítás, csupán a fűtésünket választják le a rendszerről, de erről a tulajdonosnak kell gondoskodnia, hiszen a bérleti szerződésünkben fűtött helyiségekről állapodtunk meg – jelentette ki Gárdonyi Róbert, a G. Roby Centrum Kft. ügyvezető igazgatója, aki megerősítette: a helyiségeiket nem zárják be az építkezés miatt. A vezetőtől megtudtuk azt is, hogy a Spar Magyarország Kft.-vel azért nem tudtak megállapodni, mert a cég számukra elfogadhatatlan öszszeget ajánlott a bérleti jog eladásáért.
Az idén százéves Batthyány téri vásárcsarnokot többször bővítették és korszerűsítették története során. Már az 1920-as évek elejére 597-ről 690-re növelték az árusítóhelyek számát az épületben, hogy kielégítsék a korábbi Bomba téri piac kereskedőinek igényeit.
Az egykori katonai őrház mellett halomba rakott ágyúgolyókról elnevezett tér piacát a századfordulón szüntették meg, mert nem felelt meg a közélelmezés alapvető tisztasági követelményeinek. A főváros felkérésére Czigler Győző műegyetemi tanár tett javaslatot a csarnok és a hozzá kapcsolódó háromemeletes bérház felépítésére. Buda első vásárcsarnokát Halmos József polgármester adta át ünnepélyesen 1902-ben. A századfordulón nálunk is meghonosodtak a kereskedelem korszerű intézményei, Pesten ekkor épült fel öt csarnok: a Rákóczi téren, az István téren (a mai Klauzál téren), a Hunyadi téren, a Hold utcában és a Vámház körúton. Budán két vásárcsarnok létrehozását tervezték, de végül csak a Bomba téri készült el. Az épület a budai ostrom alatt annyira megrongálódott, hogy még az ötvenes években is csak nagybani virágértékesítésre használták. Tíz évvel később már élelmiszert is árusítottak a csarnokban, de a hetvenes évekre a létesítmény annyira leromlott, hogy ismét be kellett zárni. Három évig tartott az épület teljes felújítása, 1975-ben Budapest legnagyobb és az ország első klimatizált ABC áruházaként nyitották meg újra a nagyközönség előtt. A több mint tízezer négyzetméter összterületű áruház épületét 1977-ben nyilvánították műemlékké, elsősorban a korára jellemző vasszerkezet miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.