Csak néhány városrészben rendeződött az egykori laktanyák helyzete, mert az önkormányzat lakásokat építő beruházóknak értékesítette a katonai létesítményeket. Pestszentlőrinc–Pestszentimre képviselő-testülete nemrég úgy határozott, hogy pályázatot ír ki a harminc hektár alapterületű, Üllői út 807. alatt található laktanyára. A feltételeknek megfelelő ingatlanforgalmi cégek jelentkezése esetén az önkormányzat olyan szerződésre tesz javaslatot, hogy a készpénzkifizetés közreműködői jutalék ellenében történjen meg. Ennek mértéke azonban nem haladhatja meg az eladási ár egy százalékát, és az aláírt adásvételi szerződés alapján, illetve a vételár befolyt részével arányosan esedékes – közölte Sándor László, a kerület alpolgármestere. Hozzátette: tulajdonképpen a területre vonatkozóan minden lehetséges megoldás érdekli a kerület vezetőit, azonban az optimális fejlemény az lenne – figyelembe véve a Ferihegyi repülőtér közelségét –, ha a hatalmas területen egy logisztikai és kereskedelmi központ épülne, annak járulékos építményeivel. Felvetődött még szálloda- és konferencia-központ létrehozása vagy turisztikai, illetve szabadidős és a sportolási lehetőségekhez kapcsolódó egyéb hasznosítás is.
A tervezett létesítményeknek minden esetben szervesen kell kapcsolódniuk a XVIII. kerület kertvárosi jellegéhez, figyelembe véve az ott lakók érdekeit is. Az értékesítéskor elsődleges cél a teljes laktanya eladása a vecsési tulajdonnal együtt. A területnek érvényes szabályozási terve nincs, azt a vevőnek kell majd elkészíttetnie.
– Méltatlan a Honvédelmi Minisztérium vezetése arra, hogy ezzel a hatalmas állami vagyonnal rendelkezzen, mert a rendszerváltozás óta talán csak a magyar államadósággal összevethető kárt okoztak a HM vezetői a laktanyák felelőtlen kezelésével – jelentette ki Derce Tamás, Újpest polgármestere. Szerinte a három IV. kerületi laktanya sorsa katasztrofális. A Dobó laktanya területe az utóbbi hetekben cserélt gazdát. Az egykori építőszázad laktanyáját, a Kinizsit már tíz éve nem a rendeltetésének megfelelően használják. A polgármester úgy tudja, a komplexum jelenleg mint hajléktalantanya és prostituáltszálló működik. Tavalyi terepbejárása után pedig a laktanya területén jogellenes bérbeadásokra is fény derült. Az egykori dunai flottilla újpesti laktanyájának területe, a Petőfi – ahonnan egy éve vonult ki a Magyar Honvédség – pedig üresen áll.
Mivel a honvédség nem folytathat gazdálkodói tevékenységet, az illegálisan bérbe adott területek tulajdonosainak a használati mód megváltoztatására vonatkozó kérelmet kellett volna benyújtaniuk az önkormányzat felé. A tulajdonosok ezt elmulasztották, és folyamatos használat mellett nem fizetnek iparűzési adót az önkormányzatnak és a fővárosnak.
A IV. kerület polgármestere azonban nem követelheti az évek alatt az önkormányzat felé felgyülemlett több száz milliós tartozást, mert a laktanya törvényi jogállása nem változott. Polgári személynek ugyanis nem lehet a Magyar Honvédség tulajdonában és kezelésében lévő ingatlanokat odaadni, ezért a polgármester ismeretei szerint egy még tiszti rangban lévő személlyel kötötték meg a szerződést, mielőtt az 45 évesen nyugdíjba vonult és továbbadta az ingatlant egy alvállalkozónak.
Derce Tamás a kerületi laktanyákban történt jogszerűtlen bérbeadások ügyében a napokban adja fel levelét Juhász Ferencnek, az új honvédelmi miniszternek.
Budapest más részeiben már rendezettebbek az egykori laktanyák tulajdonviszonyai. Óbuda-Békásmegyer önkormányzata nemrég eladta a Bécsi úton lévő szovjet laktanyát. A városrész több mint ötszázmillió forintért értékesítette a négy, külön helyrajzi számon nyilvántartott ingatlant, amelyen a tervek szerint lakóparkot, irodaépületeket, valamint szabadidő- és sportcentrumot épít az új tulajdonos Opus-Via Kft. A Bécsi út melletti, csaknem 68 ezer négyzetméteres területen elhelyezkedő négy telek közül egy 25 ezer négyzetméteres és egy 21 ezer négyzetméteres térség építhető be. A harmadik, 12 ezer négyzetméteres telekrészt sportterületként hasznosítják, a fennmaradó körülbelül tízezer négyzetméteren zöld területet alakítanak ki. A lerobbant állapotú telek alapos felújításra és közműfejlesztésre szorul a beépítés előtt – tájékoztatta lapunkat Csire János, a III. kerületi gazdálkodási és költségvetési bizottság elnöke, aki elmondta azt is, hogy a vevő kötelezettséget vállalt egy archeológiai park létrehozására a területen lévő római kori emlékek bemutatásához. A környezetvédelmi előírások betartásához szükség lehet bizonyos helyeken talajcserére is, például az egykori gázolajtartályok környezetében. A volt laktanya határain belüli közművesítést szintén a vásárló cégnek kell elvégeztetnie.
Liszkay Krisztina, a III. kerület főépítésze arról tájékoztatta lapunkat, hogy jelenleg készül a helyi szabályozási terv módosítása, amely júliusban kerül a képviselő-testület elé. Az építkezés engedélyezésére ezután van lehetőség, így már a nyáron megkezdődhetnek a munkálatok.
Hasonlóképpen hasznosították a mátyásföldi közép-európai szovjet főhadiszállást, amikor felújították a tiszti lakásokat. A kijevi szabványoknak megfelelő panelházakat teljesen átalakították, a falakat hőszigetelték, és kicserélték a közműveket. Kezdetben egy felújított, amerikai konyhás, 47,5 négyzetméteres lakásért 2,7 millió forintot kellett fizetni, később viszont már tízmilliót értek ezek a lakások. A mátyásföldi önkormányzat megpróbálta újrateremteni egész Erzsébet-liget eredeti hangulatát, pihenőparkká alakítva a környéket.

„A béke embere volt” – így búcsúzik Ferenc pápától a szeged-csanádi püspök