Helyszíni bejáráson mutatta be tegnap a parlagfűvel leginkább fertőzött fővárosi területeket a kerületi önkormányzatok, a szakhatóságok, a közszolgáltató gazdasági társaságok és a sajtó képviselőinek Vajda Pál főpolgármester-helyettes. Felhívta a figyelmet arra, hogy ezek az ingatlanok olyan magántulajdonú telkek, amelyek elgazosodása ellen legfeljebb bírságolással küzdhetnek a hatóságok.
A jogszabályok szerint a hanyag tulajdonosok akár egymillió forintra is bírságolhatók, de ez ideig még egyszer sem szabtak ki ekkora büntetést. A határozottabb fellépés azért is fontos lenne, mert hazánkban minden ötödik ember valamilyen allergiától szenved, és a megbetegedések legfőbb kiváltója a parlagfű, amelynek már 30-40 virágporszeme elegendő az allergiás reakcióhoz. Egy allergiás beteg nagyjából 25 ezer forintot költ havonta betegségének tüneti kezelésére, ezért az egészségügyi károkozás is számottevő. A fentiek különösen érvényesek a fővárosban és a vidéki nagytelepüléseken élőkre, akik jóval gyakrabban betegednek meg, mint a falvak, a községek lakói. Parlagfű 5,1 millió hektáron található Magyarországon, és ebből 720 ezer hektáron nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági károkat is okoz. Egyetlen parlagfű nyolcmilliárd virágporszemet termelhet, így évente több ezer tonnányi pollen kerül a levegőbe. A gyom júniustól október közepéig virágzik, de ez megelőzhető a rendszeres kaszálással, gyomlálással és az utóellenőrzéssel.
Vajda Pál tájékoztatása szerint az 1995-ben kezdődött, s 2000-ben további öt évvel meghosszabbított fővárosi parlagfűprogram révén egyedül Budapesten sikerült megállítani a „borítás” növekedését, országosan azonban tíz százalékkal nőtt a parlagfű mennyisége. A vidék gazosodása azért aggasztó, mert a gyom pollenjei akár tíz kilométert is utazhatnak a széllel, így a város környéki területek növényei újra és újra beporozzák a fővárost is.
Az öt pollencsapdával monitoringozó fővárosi és Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat felmérései szerint Budapesten az építési lázzal is összefügg a parlagfű terjedése. A mezőgazdasági területeket ugyanis egyre több kerületben átminősítik építési telekké, és a beruházások elkezdésével az ingatlanok környéke gondozatlan marad.
A főváros, a Nemzeti környezet-egészségügyi program parlagfű-mentesítési alprogramjának vezetői és az ÁNTSZ a gondok csökkentésére június 15–22. között országos mentesítőhetet hirdet. Felhívják a helyi önkormányzatokat, az egészségügyi, oktatási intézményeket és a civil szervezeteket a gyomirtás elősegítésére. A Főpolgármesteri Hivatalban a polgárok a 327-1686-os zöldszámon jelenthetik be, hogy hol találhatók gazdátlan parlagfüves területek.
Kiderült, hogy mikor indul a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra