Háromfelé osztják a volt dunai kormánybiztos hatáskörét. A hágai Nemzetközi Bíróság döntésének végrehajtásáról szóló megegyezési folyamatban a Külügyminisztérium képviseli majd hazánkat, míg a területfejlesztési kérdéseket a Miniszterelnöki Hivatal, a környezetvédelmi és vízügyi feladatokat pedig a zöldtárca kezeli – tudtuk meg Kóródi Mária környezetvédelmi minisztertől. Kérdésünkre, hogy tárcája milyen feladatokat és iratokat vett át a Dunai Kormánybiztosi Irodától, a miniszter csak annyit felelt: konkrét lépéseket nem kellett tenniük, mindenki a saját feladatait végzi tovább. Emlékezetes, Székely László dunai kormánybiztost az elsők között menesztették, egyben megtiltották, hogy irodájába visszatérjen. A helyiséget a cigányügyi politikai államtitkárság kapta meg, miközben a több évtizedes ügyfolyam iratait összekeverték és ismeretlen helyre szállították. Közel két hónapja még a szlovák tárgyaló fél faxait, telefonjait sem fogadják. Mindezek miatt Turi-Kovács Béla, a Fidesz környezetvédelmi kabinetjének vezetője ismét rosszallását fejezte ki. Közleményében kiemelte: a természetvédelemben érdekelteket nyugtalanítja a kérdés rendezetlensége. Illés Zoltán, a környezetvédelmi bizottság alelnöke korábban úgy vélekedett, hogy a történtek akár több évvel is visszavethetik a megegyezési folyamatot. Az ügy „jegelését” jelzi Tóth Tamás, a Külügyminisztérium szóvivőjének nyilatkozata is. Ő lapunknak megerősítette, hogy a dunai kormánybiztosi poszt valóban megszűnik. A továbbiakról azonban csak annyit közölt, hogy „a munka megosztásáról az egyeztetés folyamatban van”, ezek eredményeként alakul majd ki az az előterjesztés, amit a kormány elé visznek.
A Bős-ügyben az Orbán-kormány alatt szerepet vállaló forrásunk szerint a feladatok „szakmai” feldarabolása nem más, mint „maszatolás”. A cél az, hogy a közvélemény-kutatások szerint ősszel várhatóan ismét hatalomra jutó Meciar-párttal kelljen tárgyalóasztalhoz ülni. Így előtérbe kerülhet a szigetközi helyi szocialista körök elképzelése, miszerint Magyarország annak fejében kérjen több vizet Szlovákiától az Öreg-Dunába, hogy később felépít egy kisebb, „híd jellegű” duzzasztót Pilismarótnál. – Ha a Medgyessy-kormány nem veri szét a kormánybiztosi irodát, minden bizonnyal létrejöhetett volna egy részmegállapodás a Dzurinda-kabinettel, amelyet a következő szlovák kormány sem vonhat vissza – vélekedett informátorunk.
Lányi András, a Védegylet szóvivője és a Duna-charta aláírója ugyanakkor azt mondta: jó ideje látható volt, hogy Szlovákia a magyar szocialisták hatalomra jutását várja, ezért húzza az időt. Az Orbán-kormánynak emiatt lett volna lehetősége harmadik fél bevonására a tárgyalásokon, amely segített volna az Európai Unió korábbi, hazánk számára előnyösebb vízmegosztási javaslatának érvényesítésében. Ennek elmulasztása súlyos hiba volt. A „híd jellegű” gát felépítésének víziójáról megjegyezte: amennyiben a kormány nem tartaná magát választási ígéreteihez, a zöldek és a Duna mozgalom legerőteljesebb ellenállására számíthat, aminek a hatását 1998-ban már megtapasztalhatták.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját