Ismeretlen helyen a bősi irattár

A Medgyessy-kormány Bős ügyében már nem akar tárgyalni a Dzurinda-kabinettel, ezért függesztette fel a Dunai Kormánybiztosi Iroda működését – állította egy névtelenséget kérő ellenzéki szakértő. Ezt támasztja alá Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter tegnapi nyilatkozata is, miszerint „Bős ügyében nincsenek további teendőik”.

2002. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromfelé osztják a volt dunai kormánybiztos hatáskörét. A hágai Nemzetközi Bíróság döntésének végrehajtásáról szóló megegyezési folyamatban a Külügyminisztérium képviseli majd hazánkat, míg a területfejlesztési kérdéseket a Miniszterelnöki Hivatal, a környezetvédelmi és vízügyi feladatokat pedig a zöldtárca kezeli – tudtuk meg Kóródi Mária környezetvédelmi minisztertől. Kérdésünkre, hogy tárcája milyen feladatokat és iratokat vett át a Dunai Kormánybiztosi Irodától, a miniszter csak annyit felelt: konkrét lépéseket nem kellett tenniük, mindenki a saját feladatait végzi tovább. Emlékezetes, Székely László dunai kormánybiztost az elsők között menesztették, egyben megtiltották, hogy irodájába visszatérjen. A helyiséget a cigányügyi politikai államtitkárság kapta meg, miközben a több évtizedes ügyfolyam iratait összekeverték és ismeretlen helyre szállították. Közel két hónapja még a szlovák tárgyaló fél faxait, telefonjait sem fogadják. Mindezek miatt Turi-Kovács Béla, a Fidesz környezetvédelmi kabinetjének vezetője ismét rosszallását fejezte ki. Közleményében kiemelte: a természetvédelemben érdekelteket nyugtalanítja a kérdés rendezetlensége. Illés Zoltán, a környezetvédelmi bizottság alelnöke korábban úgy vélekedett, hogy a történtek akár több évvel is visszavethetik a megegyezési folyamatot. Az ügy „jegelését” jelzi Tóth Tamás, a Külügyminisztérium szóvivőjének nyilatkozata is. Ő lapunknak megerősítette, hogy a dunai kormánybiztosi poszt valóban megszűnik. A továbbiakról azonban csak annyit közölt, hogy „a munka megosztásáról az egyeztetés folyamatban van”, ezek eredményeként alakul majd ki az az előterjesztés, amit a kormány elé visznek.
A Bős-ügyben az Orbán-kormány alatt szerepet vállaló forrásunk szerint a feladatok „szakmai” feldarabolása nem más, mint „maszatolás”. A cél az, hogy a közvélemény-kutatások szerint ősszel várhatóan ismét hatalomra jutó Meciar-párttal kelljen tárgyalóasztalhoz ülni. Így előtérbe kerülhet a szigetközi helyi szocialista körök elképzelése, miszerint Magyarország annak fejében kérjen több vizet Szlovákiától az Öreg-Dunába, hogy később felépít egy kisebb, „híd jellegű” duzzasztót Pilismarótnál. – Ha a Medgyessy-kormány nem veri szét a kormánybiztosi irodát, minden bizonnyal létrejöhetett volna egy részmegállapodás a Dzurinda-kabinettel, amelyet a következő szlovák kormány sem vonhat vissza – vélekedett informátorunk.
Lányi András, a Védegylet szóvivője és a Duna-charta aláírója ugyanakkor azt mondta: jó ideje látható volt, hogy Szlovákia a magyar szocialisták hatalomra jutását várja, ezért húzza az időt. Az Orbán-kormánynak emiatt lett volna lehetősége harmadik fél bevonására a tárgyalásokon, amely segített volna az Európai Unió korábbi, hazánk számára előnyösebb vízmegosztási javaslatának érvényesítésében. Ennek elmulasztása súlyos hiba volt. A „híd jellegű” gát felépítésének víziójáról megjegyezte: amennyiben a kormány nem tartaná magát választási ígéreteihez, a zöldek és a Duna mozgalom legerőteljesebb ellenállására számíthat, aminek a hatását 1998-ban már megtapasztalhatták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.