Júdáspénz-e a multik adománya?

Ha nem akarnak, nem kell többé nádkunyhóban aludniuk az Új-Zélandról vagy éppen Kanadából érkező madarászoknak akkor, ha felkeresik a természetvédő berkekben világszerte ismert Pest megyei Ócsai Tájvédelmi Körzetet. Egy tisztítószereket gyártó multicég ugyanis több mint tízmillió forintot adott az Ócsai Madárvárta Egyesületnek egy új szálláshely és kutatóbázis létrehozására. Az új épületet Kóródi Mária miniszter adta át, aki azt is leszögezte: a jótékonykodás egyetlen nagyvállalatnak sem ad felmentést a környezetbarát technológiák alkalmazásának kényszere alól.

2002. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon természetvédelmet „csinálni” emberi beavatkozás nélkül már nem lehet – avat be az ócsai védett övezet fenntartásának fortélyaiba Csörgő Tibor, az Ócsai Madárvárta Egyesület elnöke, aki 1983 óta dolgozik a tájvédelmi körzet rehabilitálásáért és a madárfigyelő hálózat kialakításáért. Ez utóbbiban oly mértékben jeleskedett, hogy az ország legnagyobb természetvédelmi szervezete, a Magyar Madártani Egyesület gyűrűző és vonuláskutató szakosztályának elnöki tisztére is megválasztották. – A táj rendkívülisége a hihetetlenül gazdag élővilágában rejlik. A 3600 hektáros körzeten belül található úgynevezett jégkorszaki maradványterület, amelyen főként Skandináviában honos fajok telepedtek meg, de nem sokkal arrébb már mediterrán növények színesítik a palettát – tudjuk meg. Csörgő Tibor kifejti, hogy ezt a páratlan természeti egységet külső környezeti hatások egész sorozata befolyásolja, ezért sokszor saját kezükkel kell helyreállítani az ökológiai egyensúlyt. – Ez annyit tesz, hogy ha például értékes vízimadarak éppen költenek a mocsárban, akkor nem engedjük, hogy a Gödöllői-dombságból lezúduló csapadék megemelje a vízszintet és megzavarja őket. Inkább megkérjük a vízügyeseket, hogy állítsanak a zsilipen. Ha pedig egy madárfaj eltűnik, és a helyét például a budapesti Vérmezőn is fészkelő barátposzáta veszi át, akkor tudjuk, hogy valamit megint helyre kell billenteni. A megoldások tárháza viszonylag nagy: előfordul, hogy a szabad víztükör érdekében nádat kell vágni, vagy csökkenteni kell a bokrosok méretét – magyarázza. Mindjárt le is szögezi, hogy csak kíméletes módszereket alkalmaznak, azaz minden munkát hagyományos szerszámokkal, kézzel végeznek.
A vadregényes tájba nyúló tisztáson a nádfedeles új kutatóépület hátterében sorakoznak a madarászegyesület régebbi épületei. Az első közülük leginkább egy középkori őrtoronyra hasonlít: majd húsz éve ez készült el elsőként – derül ki. – Az alsó szinten lehet aludni, a középső szint raktár volt, a felső pedig a galambok szálláshelye – ecseteli Csörgő Tibor. A torony teraszán az éppen aktuális madarásztábor elöl hagyott eszközei állnak: madármérleg és más, laikus számára azonosíthatatlan ketyerék. Kicsit továbblépdelve egy autentikus, nádból készült kunyhóra és egy honfoglalás kori földkunyhóra bukkanunk. – Ezeket most is használjuk, bár az utóbbira valószínűleg nem szereltek volna vasajtót az őseink. Sajnos a vandálok miatt van rá szükség – mondja el.
A természetvédőt arról is kérdezzük, vajon örül-e sorsának az a 160-170 ezer madár, amelyeket az ócsai egyesület fennállása óta fogtak be időlegesen, hogy gyűrűt erősítsenek a lábukra. – A gyűrűzés nem öncélú. Egyrészt a madarak vonulásának tanulmányozására szolgál, de ami sokkal fontosabb: minden madarat alaposan megmérünk és megvizsgálunk. Az így nyert adatok pontos képet adnak a védett terület állapotáról – állítja Csörgő Tibor. Az előzetes bejelentkezés alapján a bárki által látogatható bázist a világ legkülönfélébb tájairól érkező madarászok is felkeresik. Őket a Bird Life International bostoni központjából közvetítik ki.
Az új kutatóház megnyitójának alkalmából összesereglett tömegből egy, a természetvédelmi őrök sajátos egyenruháját viselő férfit szemelünk ki. – És hol hagyta a fegyverét? – kérdezzük Lovász Lászlótól, aki – mint kiderült – a Duna–Ipoly Nemzeti Park Dél-Pest megyei természetvédelmi tájegységvezetője. Ez azért nem jelenti azt, hogy ne kellene a terepen is szolgálatot teljesítenie, mi több: az Ócsai Tájvédelmi Körzet csak az egyik, a felügyelete alá tartozó területek közül. A hivatali pisztolyt ugyanakkor soha nem hordja magánál. – Egy-egy őrre négyezer hektárnyi védett terület jut, tehát nem kell ecsetelni, hogy meglehetősen kevesen vagyunk – mondja. Megtudjuk, hogy az illegális vadászat kevésbé jellemző, mint a védett madarak fészkeinek kifosztása vagy a védett növények kereskedelmi célú begyűjtése. – Az is előfordul, hogy százával szedik fel a vadvirágok gumóit. Ilyenkor nem vagyok szívbajos. Ha az első figyelmeztetés nem hat, azonnal megbírságolom vagy feljelentem az illetőt – szögezi le. Kiderül, hogy az őrök többsége „szerelemből” választja ezt a szakmát. Sokuk a Magyar Madártani Egyesületben is tagságot vállal.
Az új épület szép, Kóródi Mária környezetvédelmi miniszter büszkén adja át. A leginkább hagyományos udvarháznak tetsző új kutatóbázis előtt még egy kis privát mocsarat is kialakítottak. Békanyállal, tavirózsával – ahogyan azt kell. Igaz, a zöldtárca – ha jól értjük – egyetlen fillért sem adott a beruházáshoz. Kóródi Mária a megnyitón ellenben megígérte, hogy hamarosan felépülhet egy, a kisiskolások környezeti nevelését segítő tanösvény, amihez már a minisztérium is hozzájárul.
A Henkel Magyarország ugyanakkor 12,5 millió forinttal támogatta a létesítményt. (Hogy a másik 12,5 milliót ki adta, az egyik résztvevő beszámolójából sem derül ki. – Kisebb adományozók – mondja kérdésünkre Csörgő Tibor.) Fekete Istvánt, a Henkel elnök-igazgatóját a miniszter asszonnyal tartott közös sajtótájékoztatója után szembesítjük Kóródi Mária szavaival, miszerint „a jótékonykodás egyetlen nagyvállalatnak sem ad felmentést az alól, hogy a környezetet legkevésbé terhelő technológiákat alkamazza”. – Logikus a felvetés, de a Henkel esetében egyáltalán nem talál. Cégünk ugyanis Európa-szerte arról ismert, hogy a környezetvédelemben mindig úttörő szerepet vállalt. – Különféle gyáraiban Magyarországon is százmilliókat költöttünk olyan levegőt és élővizeket kímélő fejlesztésekre, amelyek egyes esetekben a hatósági elvárásokat is felülmúlják – állítja a vállalatvezető, hozzátéve: mosóporaik például kivétel nélkül foszfátmentesek. Kiemeli: hazánkban nem árulnak olyasmit, ami az Európai Unióban nem állná meg a helyét. Kérdésünkre, hogy kifizetődő-e környezetbarát termékeket árulni, Fekete István azt feleli: egyelőre még nagyon kicsi a környezettudatos vásárlók aránya, de egyre nő. Elismeri ellenben, hogy a zöld szellemű vevők nincsenek könnyű helyzetben, hiszen a Henkel-árukon sincs környezetvédelmi információ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.