Kóródi Mária – állítása szerint – már a tárca átvételekor szembesült az előző vezetés felelőtlenségeivel, ám az Állami Számvevőszék nemrég elkészült jelentése egyértelművé tette számára, hogy a minisztériumot „kifosztották.” Kérdésünkre, hogy az említett visszaélések az egész négyéves ciklusra jellemzőek voltak-e, kifejtette: főként Pepó Pál minisztersége alatt történtek különösen súlyos hibák. – Turi-Kovács Béla tevékenységéről inkább az mondható el, hogy „az őt megelőző rendkívül sötét korszak” utógondozása nem volt sikeres – állította Kóródi, hozzátéve: Turi-Kovács nem volt könnyű helyzetben, mert az Orbán-kormány nem állt a környezetvédelem ügye mellé.
A vizsgálat megállapításairól szólva a miniszter elmondta: különösen súlyos hiba volt, hogy 1998-ban ötvenöt szakembert – főként a jogi területről – önkényesen áthelyeztek a földművelésügyi minisztériumhoz. Ezt a veszteséget a környezetvédelmi tárca sokáig nem tudta kiheverni, s az áthelyezések jelentős részét később a munkaügyi bíróság is jogsértőnek minősítette. A jelentés kifogásolta továbbá, hogy a tárca kiköltözött egyes épületeiből, amelyek helyett a piaci árnál jóval drágábban béreltek irodát, illetve több száz millió forintért olyan számítógépes rendszert vásároltak, amely Kóródi szerint a hasznavehetetlen. A környezetvédelmi miniszter szólt arról is: az elmúlt 50 napban a tárca helyreállította a kapcsolatot a civil szervezetekkel.
Megkezdődött az országos hulladékgazdálkodási terv kidolgozása is. Az előző kabinet már készített egy tervet, amely a miniszter értékelése szerint „hasznavehetetlen”, s azt májusban vissza is vonták. – Az ügyben már Brüsszel is kifejezte rosszallását – mondta Kóródi.
Turi-Kovács Béla, az előző kormány utolsó környzetvédelmi minisztere lapunk kérdésére elmondta: véleménye szerint most minden tárcánál központi akarat alapján próbálják meg elfedni a szakértelem hiányáról tanúskodó 50 napos cselekvési programot. A minisztériumokban újra tapasztalható hozzá nem értést az új kabinet úgy próbálja palástolni, hogy különböző csoportokkal vizsgáltatják meg mindazt, ami az előző négy év alatt történt. Turi-Kovács szerint mindezzel az amúgy is gyér szakértői bázist gyengítik, elvonva őket az érdemi munkától. Mint fogalmazott: „Nem tisztem a KÖM-nél előttem dolgozott két miniszter védelme, de miután azonos kormány szolgálatában működtünk, le kell szögeznem, hogy az EU-jogharmonizációs elmaradás döntő többsége a Horn-kabinet alatt született”. Turi-Kovács tévesnek minősítette Kóródi Máriának az országos hulladékhasznosítási tervről mondott nyilatkozatát. Kijelentette: a brüszszeli bizottsággal egyeztetve az előző kormány időben elkészítette és a T. Ház elé terjesztette a tervet.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját