Évekkel ezelőtt országos botránnyá duzzadt Vén István ügye. A vállalkozó ugyanis 1993-ban nagyszabású kárpótlásijegy-felvásárlási akciót hirdetett. Tervei szerint a jegyekből finaszírozta volna régi álmának megvalósítását: azt, hogy a föld mélyében lévő energiákat felhasználva villamos erőművet létesítsen az Orosháza melletti Nagyszénáson. Annak érdekében, hogy felhívása kellő számú érdeklődőre találjon, néhány hónapos fizetési határidővel százhúsz százalékos árat ígért a jegyekért. A felvásárlási akcióba – régi ’56-os bajtársai segítségével – a Történelmi Igazságtétel Bizottság (TIB) és az Antall-kormány több politikusa is besegített. Az akció olyan jól sikerült, hogy a geotermikus erőmű felépítéséhez több ezer ügyfél ajánlotta fel az egymilliárd forintot is meghaladó összértékű kárpótlási papírját.
Vén István állítja: tettével egyszerre több ellenséget szerzett. A beruházás alapjául szolgáló nagyszénási meddő olajkútra ugyanis nemcsak ő, hanem a Mol Rt. is kidolgozott egy geotermia-projektet. A nagyszabású felvásárlási akció pedig nem esett ínyére a jegyek alacsony árában érdekelt spekulánsoknak. Tény, hogy Vén nem tudta időben teljesíteni fizetési ígéreteit. Akkori áron 720 millió forinttal a mai napig adósa a benne megbízó jegytulajdonosoknak.
A történet további fejleményei mégis több kérdést vetnek fel: még negyedéves elmaradása sem volt a kifizetésekkel Vén Istvánnak, amikor csalás gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozói. Az erre vonatkozó rendőri indoklás többek között idézte a Mol Rt. nyilatkozatát, miszerint a Vén által magáénak mondott mélyfúrás valójában az olajipari nagyvállalaté. A Mol Rt. a rendőri, majd bírósági eljárásban azt is kijelentette, hogy Vén István szabadalma működésképtelen. A vállalkozót végül kilencévi börtönbüntetésre ítélték, amit később enyhítettek. Vén István, immár szabadlábon, újabb dokumentumokat gyűjtött be, amelyek szerkesztőségünk birtokába is eljutottak. Ezekből kiderül, hogy Vén bebörtönözése után maga a Mol Rt. is tárgyalásokat folytatott külföldi befektetőkkel a „megvalósíthatatlan” beruházásról. Sőt, időközben a földhivatal – amely a vállalkozó szerint szándékosan késett a tulajdonjog bejegyzésével – mára Vén István nevére írta a kutat.
A Mol Rt. jogi képviselője a vállalkozó által indított, ma folytatódó polgári per előző fordulójában ugyanakkor továbbra is kiállt amellett, hogy a kút felépítménye a tulajdonukban van, használatára vonatkozóan pedig bányaszolgalmi joggal rendelkeznek.
Holnap jön az igazi tél!