Már két héttel ezelőtt, augusztus 14-én tudomást szerzett a West Travel problémáiról a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala (GKM EKH), miután az utazási cég egyik tulajdonosa bejelentette náluk: komoly pénzügyi gondjaik vannak – tájékoztatta lapunkat Andor Györgyné belkereskedelmi és idegenforgalmi osztályvezető. Mint mondta, a hivatal azonnal felfüggesztette a cég működését, a döntés ellen a cégvezető nem kívánt fellebbezni. Ettől a naptól kezdve a West Travelnek már nem volt jogában utakat szervezni, eladni, csupán arra szorítkozhatott, hogy rendezze sorait.
A hivatal ugyanekkor kötelezte az irodát, hogy írásban értesítse azokat, akik útjukat már lefoglalták. Ennek is köszönhető, hogy bár augusztus közepén még ötszázan nyaraltak a cég szervezésében, mostanra számuk száz-kétszázra csökkent. Augusztus 24-én végül a West Travelt hivatalból törölék az utazásszervező cégek nyilvántartásából, és az iroda vezető tisztviselőit öt évig eltiltották a hasonló tevékenységtől.
A hivatalvezető hozzátette: azonnal kivizsgálják, hogy igazak-e azok a híresztelések, miszerint a cég felfüggesztése után majd két hétig a West Travel által szervezett utakra a Relax Holiday Kft. nevére kiállított számlát kaptak. Ha a szóbeszéd igaznak bizonyul, a cég vezetői illegális tevékenységet folytattak, azaz három évig terjedő szabadságvesztéssel járó bűncselekményt követtek el.
A Relax Holiday nevű céget egyébként nemrégiben vették nyilvántartásba. A bejegyzéskor bemutatott iratok nem utaltak arra, hogy a két cég között kapcsolat lenne.
Az osztályvezető hozzátette: a felfüggesztés óta folyamatosan, tételesen ellenőrzik a céget, az utaslistákat. Mint mondta, más utazási irodák segítették a West Travelt, hogy csökkentsék a kárt, ezért átvállalták az utasok utaztatását.
Az 1100 magyarországi utazási cég bevallott bevétele arányában fizetik a kötelező vagyonbiztosítást. Az EKH és a biztosító könyvvizsgálói folyamatosan ellenőrzik, hogy ez az összeg megfelel-e a tényleges bevételnek.
A West Travelt is tulajdonló West Magyar–Osztrák Lapkiadó Kft. döntése volt, hogy a szezon végén kivonul a piacról, mivel az utazásszervezés már nem gyümölcsöző üzletág – tájékoztatta lapunkat a West Travel egyik tulajdonosa, Petrus György. Mint mondta, az anyacégnek ez csupán egyik tevékenysége, amely a tavaly szeptember 11-i események és a magyar piacra betörő multinacionális cégek miatt egyre kevésbé jövedelmezett. Hozzátette: tavaly 2,6 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak le, ez az összeg az idén néhány száz millió forintra csökkent. Petrus megerősítette: visszaadják a befizetett előlegeket és a külföldön lévő turistákat időben hazaszállítják. Elmondta: nem felel meg a valóságnak az a lapértesülés, hogy egy légitársaság adósai lennének, hiszen az idén a cég nem is kötött charterszerződéseket.
A West Travel és az Allianz Hungária Biztosító közötti felelősségbiztosítás 98 millió forint erejéig szól, úgy tűnik, ez az összeg fedezi az előlegek visszatérítését és a külföldön lévők hazautaztatását – tájékoztatta lapunkat Sipos József kommunikációs igazgató. Mint mondta, az ügyfélszolgálati irodákhoz folyamatosan érkeznek a kárigények, összesítésükre vélhetően egy-két héten belül kerülhet sor.
A bejelentéshez a befizetési bizonylat, az utazási szerződés vagy visszaigazolás és az útlevél szükséges.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó