Fedezékből figyelnek

A biztonsági őr ezután rejtekhelyéről, titokban figyeli a pénzintézet ügyfélterében tartózkodókat, a biztonsági kameráknak pedig folyamatosan működniük kell – áll a rövidesen elkészülő kormányrendelet-tervezetben, melyet a móri bankrablás után összeülő bankbiztonsági bizottság készített a pénzintézetek biztonságának megerősítése érdekében – értesült lapunk.

2002. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hasonló eseményeket megelőző intézkedések kidolgozását még Varga Mihály volt pénügyminiszter javasolta.
– Mindenképpen szigorítani kell a bankbiztonsági követelményrendszert, de csak annyira, hogy ne lehetetlenítsék el a normális tevékenységet – nyilatkozta lapunknak Szász Károly, a bankbiztonsági bizottság elnöke.

A rendelet kötelezővé tenné, hogy a pénzintézetek bizonyos helyiségeiben azonnal működésbe lépő elektronikus riasztóberendezéseket helyezzenek el, és folyamatosan működjenek a rejtett és a látható megfigyelő kamerák. Kötelező lesz majd felhívni a belépők figyelmét arra, hogy kamerák működnek a helyiségben, és szabályozni fogják azt is, hogy a felvételeket pontosan mennyi ideig kell megőrizni.
A biztonsági őrnek ugyanakkor láthatatlanná kell válnia: egy olyan helyiségben tartózkodik majd, ahonnan az egész ügyfélteret szemmel tarthatja. Így egy esetleges támadáskor testi épsége és élete nem kerül veszélybe, fegyvere nem kerülhet a bűnözők kezébe, ő pedig azonnal riasztani tudja a rendőrséget – tájékoztatta lapunkat Nadrai Géza, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főosztályvezetője. A biztonságért felelős személy ezután az intézet vezetésében is részt vesz, így javaslatai, észrevételei az eddigieknél nagyobb hangsúlyt kapnak. A szabályozás részleteit adottságaiknak megfelelően az intézetek maguk alakítják – tette hozzá Nadrai. Mint mondta, a készülő kormányrendelet határozatainak többsége eddig csupán a PSZÁF ajánlásaként létezett. Kötelezővé a vélhetően január elsejétől érvénybe lépő kormányrendelettel válnak.
Szabályozni kívánják a kötelező mechanikai védelmi követelményeket is (például az épület zárrendszerét, falvastagságát, az ablakok védelmét), de ezek nagyrészt a pénzintézet földrajzi elhelyezkedésétől függenek majd. A korábban javasolt zsilipes beléptetőrendszerek Nadrai Géza szerint inkább az ügyfeleket zavarnák. A külföldi statisztikák szerint ugyanis nem csökkent a rablások száma ott sem, ahol ily módon védekeztek a bűnözők ellen.
Teljes egészében egyetért a tervezettel Lasz György védelmi és rendőrségi szakértő, a bankbiztonsági bizottság tagja, akinek meggyőződése, hogy a bűnöző annál nehezebben szánja rá magát tettére, minél több akadályt állítanak az útjába.
Az Erste Bank folyamatos kapcsolatban van a banbiztonsági bizottsággal, és információkkal segíti a szakemberek munkáját – tájékoztatta lapunkat Lenkei Anikó, a pénzintézet marketing- és PR-igazgatója. Elmondta: a májusi tragédia óta a bank dolgozói a korábbinál is szélesebb körű belső biztonsági képzésen vesznek részt. Hozzátette: a bank eddig is megfelelt a törvényi előírásoknak, és a kormányrendelet által előírt követelményeknek is eleget fog tenni.
A Magyar Posta Rt. a móri bankrablás után megerősítette és kiegészítette készenléti felügyeletét – tájékoztatta lapunkat Nágel Imre biztonsági igazgató. Elmondta: a veszélyeztetettebbnek számító postahivatalok környékén a rendőrség a korábbinál gyakrabban járőrözik, és a dolgozókat az ügyfelektől elválasztó üvegfelületek nagy részét már bevonták biztonsági fóliával. Hozzátette: a távfelügyeleti rendszer és a hangrögzítő berendezések kiépítése még folyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.