Egy nemzetárulásról

2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hír: 2002. december 1-jén a budapesti Kempinski szállóban ünnepi fogadást tartottak a nagy román nemzeti ünnep, Erdély Romániához csatolása alkalmából. Román részről megjelent Adrian Nastase és Medgyessy Péter. A magyarságot a téren tüntető 120 fő képviselte.
A diplomácia egyebek mellett a szimbólumok művészete. Ezt Kovács László mondta, még akkor, amikor Orbán Viktor nem volt hajlandó bojkottálni Schüssel kancellárt. Kovács László jól mondta, amit mondott. Azt pedig a bizantin román diplomáciánál senki sem tudja jobban, mennyire igaz ez a mondat. Ezért kellett most Budapesten ünnepelniük december elsejét, ezért kellett odaállítani az ünnepi svédasztal mellé a magyar kormányt. S hogy a magyar kormány odament, szintúgy a szimbólumok világába tartozik.
1918. december 1-jén, a gyulafehérvári „nemzetgyűlésen”, „Erdély, Bánság és Magyarország összes románjainak meghatalmazott képviselői (…) kimondják a románoknak s az általuk lakott területeknek egyesülését Romániával.” December 1-je Erdély elvesztésének dátuma. A románok nemzeti ünnepe, a magyarok gyásznapja.
Ezzel az ünneppel a románok Erdélyben is csínján bántak. A román hatalom például csak tavaly, a forradalom után 12 évvel merészkedett odáig, hogy a december 1-jei központi ünnepséget Csíkszeredában, Hargita megye fővárosában rendezze meg. A románok csak tavaly merészelték felszólítani az erdélyi magyarságot, hogy vegyen részt a csíkszeredai ünnepségen, s csak tavaly merték parancsba adni a magyar oktatási intézmények vezetőinek, hogy vezényeljék ki diákjaikat Csíkszereda főterére. Az erdélyi magyarság válasza egyszerű volt: bojkottálták az ünnepet, aki pedig elment, az fekete gyászszalagot kötött a karjára vagy tűzött kabátja hajtókájára.
A román diplomácia egy esztendővel a csíki provokáció után újabb ötlettel állt elő, s újabb győzelmet aratott. A legnagyobb román politikai napilap, az Adevarul november 30-i számában hosszú írást közöl Medgyessy és Nastase tárgyalásairól, s e cikkben a következőket olvashatjuk: „A kapcsolatok normalizálásának jegyében a magyar miniszterelnök és a külügyminiszter vasárnap este részt vesz azon a fogadáson, amelyet a román nagykövetség ad a nemzeti ünnep tiszteletére. Ezt a tényt példa nélkülinek minősítették a román illetékesek.”
A román illetékeseknek tökéletesen igazuk volt. Olyannyira, hogy az Adevarul híre után megindult itthon a találgatás: „Az nem lehet, hogy odamennek!” Délután az MTI kiadta Nastase nyilatkozatát, amelyben a következőket olvashattuk: „Nastase kijelentette: (…) a román nemzeti ünnep egy részét Magyarországon, de román területen, a budapesti román nagykövetségen tölti (…). Az a tény, hogy a magyar miniszterelnök és a magyar ellenzék képviselői jelen lesznek a budapesti román nagykövetség fogadásán, azt jelenti, hogy túllépnek azon a múlton, amely Románia számára az 1918-ban történt újraegyesülés örömét, de Magyarország számára mást jelenthet.”
Az ellenzék természetesen nem volt jelen. A nemzetárulás ugyanis kifejezetten pártspecifikus magatartás a mai Magyarországon. De a magyar kormány elment. Medgyessy, Kovács, no és Göncz Árpád.
Mint tudják, a közeljövőben indul Loppert Dániel pere. Ellene a tapolcai rendőrség indított eljárást, mert nyáron Kapolcson hazaárulónak nevezte Medgyessyt. (Pedig annál több: nemzetbiztonsági kockázat.) A „konszenzusos” magyar rendszerváltás (nem tetszettünk forradalmat csinálni) egyik ára az volt, hogy a hazaárulók, nemzetárulók, gyilkosok és rablók megúszták a felelősségre vonást. Ám Loppert Dánielnek 2002. december elseje után nincs más dolga, mint bizonyítási eljárást kérni, és azon bemutatni a románok ünnepén, Erdély elrablásának évfordulóján pezsgővel koccintó Medgyessyt és Nastasét. Azt a Medgyessyt, aki tavaly ilyenkor, Kovács és Horn társaságában még az országot elözönlő 23 millió románról vizionált, s egyben bűnözőknek titulálta a románokat. (Emlékeznek? Közös sajtótájékoztatójukon Horn arról beszélt, hogy a 23 millió román miatt nemcsak a magyar munkaerőpiac fog összeomlani, de kriminalizálódni fog az ország.) Akkor ezt a hazugságot mondatta velük a hatalom megszerzésének vágya. Egy év elteltével pedig ugyanaz a Medgyessy és ugyanaz a Kovács készségesen asszisztál a román diplomáciához, amely oly érzékeny a szimbólumokra. Odamennek, pezsgőznek, és porig aláznak 15 millió magyart. Soha többé nem sértődhet meg Medgyessy, Kovács, soha többé nem sértődhet meg az MSZP és az SZDSZ, ha nemzetárulónak nevezik őket. Mert a szimbólumokon túl: ha jövőre a román kormánynak az az ötlete támad, hogy egyenesen a székely anyavárosban, Székelyudvarhelyen, vagy mondjuk Székelyderzsen, netán Csíkkarcfalván kívánja megünnepelni december elsejét, s oda ki akarja hajtani az erdélyi magyarságot, akkor az erdélyi magyarság már tiltakozni sem tud. Hiszen a románoknak erre csak annyit kell majd mondaniuk: tavaly az anyaországotok miniszterelnöke koccintott Budapesten Erdély elvesztésére. Ugye, Medgyessy úr? Ugye, Kovács úr? S önök most természetesen azzal fognak takarózni, hogy a Kempinskiben ott voltak az RMDSZ képviselői is. Ott. Verestóy Attila. Aki 1982-ben sírta be magát Ceausescu kommunista pártjába. Ma Románia egyik legnagyobb összeharácsolt vagyonát mondhatja magáénak, és a háta mögött csak őrnagy elvtársnak szólítják, mind a mai napig. Anynyi köze van az erdélyi magyarsághoz, mint Medgyessynek. Aztán ott volt Kelemen Hunor is. Aki Csíkkarcfalváról került a bukaresti parlamentbe. Abból a Csíkkarcfalvából, ahol néhány hónappal ezelőtt a román állam egyszerűen felszedte az utcáról a kockakövet, és azt beépítették az egyik, Erdélyben épülő ortodox templomba.
Ehhez ért nagyon a román diplomácia. Elhitetni a világgal, hogy Erdélyben minden rendben van. Megoldott a nemzetiségi probléma. Természetesen. Csak felszedik néha az erdélyi magyar falvak utcaköveit, hogy legyen miből ortodox templomot építeni. Ortodox templomot a Gyimesekbe… Erdélyben minden rendben van… Csak nincsen állami magyar egyetem, csak minden módon korlátozzák az anyanyelv használatát, csak éppen eszük ágában sincs betartani még azokat a törvényeket sem, amelyeket Bukarestben látványosan elfogadnak néha; Erdélyben minden rendben, csak éppen 13. éve nem adják vissza a történelmi egyházaknak az elrabolt vagyont; Erdélyben minden rendben van, csak a román alkotmány még ma is kizárólag a román népet tekinti államalkotó nemzetnek; Erdélyben minden rendben, igaz, hogy ma még a kulturális autonómia puszta említésétől is idegösszeomlást kapnak a román illetékesek…
Hogy is jön ez ide? Úgy, hogy az 1918. évi, december 1-jei gyulafehérvári gyűlés határozataiban ezt olvashatjuk: „Az új román állam szervezésére a nemzetgyűlés a következő alapelveket fekteti le:
1. Teljes nemzeti szabadság az együttlakó népek számára. Minden népnek joga van a maga neveléséhez és kormányzásához saját anyanyelvén, saját közigazgatással, saját kebeléből választott egyének által. (…) 2. Egyenlő jog és teljes autonóm felekezeti szabadság az állam összes felekezetei számára.(…) 4. Korlátlan sajtó-, egyesülési és gyülekezési szabadság; minden emberi gondolat szabad terjesztése.”
Így jön mindez ide. Elmehetett volna Medgyessy december 1-jén a Kempinskibe koccintani Erdély elvesztésére, ha elővette volna zsebéből a gyulafehérvári határozatokat, majd a vonatkozó részeket felolvasva udvariasan, de határozottan számon kérte volna azok megvalósulását Nastasétól. De ehhez az kellene, hogy önöknek legyen valami köze ehhez a nemzethez, ehhez az országhoz, ehhez a történelemhez, Medgyessy úr, Kovács úr.
S lehet még egy oka a december 1-jei pezsgőzésnek. Medgyessy vasárnap készítette elő a terepet, ugyanis a magyar kormány jövőre Kolozsvárott ünnepli a második bécsi döntés évfordulóját, a fogadáson megjelenik majd a román kormány, az est díszvendége pedig Funar lesz… Nem így lesz. Nincs helye amúgy sem a viccnek. Önök, uraim, nemzetárulók. Azok voltak, és azok maradtak. Önök megvalósították, amit tavaly ilyenkor hazudtak: december 1-jén, a Kempinski fényes termeiben ott volt 21,5 millió román. Az 1,5 millió erdélyi magyart és Magyarországot pedig 120, rendőrökkel kiszorított tüntető képviselte kint a téren. Ezt a megaláztatást még Grósz Károly sem tudta összehozni nekünk, Aradon. Pedig önök egy alomból valók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.