Sokan emlékezhetnek még a 24 éves Julia Hill esetére, aki öt évvel ezelőtt felköltözött egy kaliforniai mamutfenyőre, csakhogy megmentse azt a kivágástól. A diáklány két évet töltött el az általa Lunának keresztelt fa tetején, százméteres magasságban összeeszkábált vackában, mert a Pacific fűrészáru-vállalat az Angolna folyó völgyében hozzálátott a háborítatlan erdőség kiirtásához. Hill harca nem volt mentes a fordulatoktól, a nagyvállalat emberei ugyanis blokádot vontak a fa köré, s egy ideig kiéheztetéssel próbálkoztak. Sőt miután az aktivista segítői rendre túljártak az eszükön, helikopterrel próbálták leszedni a fa tetejéről, majd hozzáláttak a környező fenyők kivágásához. A környezetvédő története – a hatalmas közfelháborodásnak, a médiának és a nemzetközivé szélesedő tiltakozó akciónak köszönhetően – mégis amerikai sikersztoriként végződött: a mamutfenyő megmenekült, az állam pedig visszavásárolta az erdőséget.
A világban azonban kevés valódi őserdőről mondható el, hogy sorsa a kaliforniai Angolna-völgyhöz hasonlóan megoldódott volna. A World Resource Institute nevű nemzetközi szervezet elnöke nemrég kijelentette: a világ különböző pontjain lévő, eddig érintetlennek tartott erdőségekről le kell vonni azt a következtetést, hogy létük hamarosan nem lesz egyéb, mint egyszerű mítosz. A megmaradt zöld foltok sem nevezhetők már érintetlennek, hiszen azokat keresztül-kasul behálózták a fakitermelő vállalatok feltáró útjai. Észak-Amerikában az erdők kevesebb mint fele áll legalább kétszáz négyzetkilométeres parcellákból. Eközben egyes egyenlítői országokban a fakitermelés hetven százalékát illegálisan végzik.
A Global Forest Watch egy jelentése ugyanakkor arra figyelmeztet: Közép-Afrikában, a világ legnagyobb őserdejének a felében már fakitermelő vállalatok dolgoznak. Chilében pedig arra biztatják a parasztokat, hogy égessék fel a történelem előtti Araucaria-erdőket, hogy az így nyert parcellákon jól eladható trópusi gyümölcsöket termesszenek. A civilek szerint tíz-húsz éven belül nem lesz több érintetlen őserdő a Földön.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben