Újabb csapás a Szigetközre

Veszélybe került a szigetközi élőhely-rehabilitáció folytatása, mert a kormányoldal kevesebb mint egyharmadára csökkentette a rendelkezésre álló keretet. Ráadásul a feladatot elvették a környezetvédelmi tárcától – mondta lapunknak Pap János, a térség fideszes parlamenti képviselője. Az érintett minisztériumoknál – mint kiderült – még azt sem tudják, hogy ki mivel foglalkozik majd. A Medgyessy-kabinet ugyanakkor „jegelte” a szlovák–magyar megegyezési folyamatot is.

2003. 01. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén mindössze 99 millió forint jut a tavalyi 350 millió forint helyett a Szigetköz ökológiai helyreállítására, a vizes élőhelyek, láprétek újraélesztésére – tudtuk meg Pap Jánostól. A politikus kifejtette: a munkát elvonták a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumtól, és azt Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal szocialista területfejlesztési államtitkárának hatáskörébe helyezték. Igaz, ezzel párhuzamosan a vízügyi tárcánál elkülönítettek 90 millió forintot a Duna tíz évvel ezelőtti eltereléséből adódó egyéb károk mérséklésére, de ezt a lépést beárnyékolja, hogy eközben megszüntettek egy hat éve folyamatosan fennálló – tavaly még 120 millió forintos – másik keretet, amelyet eddig közvetlenül a területileg illetékes vízügyi igazgatóság használhatott fel a szigetközi vízpótlásra. A kormány elképzelése szerint a hiányzó pénz egy részét a vízügyi szakterületnek kellene kigazdálkodnia. Erre azonban – mutatott rá – vajmi kevés lehetőség mutatkozik. A vízügyi hatóságok költségvetése ugyanis országosan felére csökkent a tavaly felhasználthoz képest, miközben a növekvő árvízveszély miatt amúgy is több feladat hárul rájuk. Összességében tehát a Szigetköz helyreállítására nagyságrendekkel kevesebb pénz jut, mint amennyit az Orbán-kormány utolsó költségvetése biztosított a célra. A tavalyi forrásokból jelenleg Rajka és Máriakálnok körzetében végeznek élőhely-rehabilitációs munkálatokat.
– Sajnos attól kell tartani, hogy a háttérben kétes szándékok húzódnak meg – vélekedett Pap János, aki szerint Medgyessy Péter megszegte a zöldmozgalomnak tett tizenkét pontos választási vállalását. Ebben ugyanis leszögezte, hogy költségvetési és jogszabályi szinten nem fogja csökkenti a természet védelmének korábban már biztosított szintjét.
Nem történt előrelépés a kormány által befagyasztott szlovák– magyar megegyezési folyamat terén sem. Székely László volt dunai kormánybiztos hivatalának nyári megszüntetése után Gál J. Zoltán kormányszóvivő még azt ígérte: a szakterületet három részre osztják. A környezetvédelmi vonatkozású gyeket a szakminisztérium, a területfejlesztési témákat a Miniszterelnöki Hivatal, míg a diplomáciai kapcsolattartást a Külügyminisztérium felügyeli majd. – Soha nem gondoltam volna, hogy valaha is Szlovákia fogja noszogatni a magyar kormányt a bősi ügy rendezése érdekében – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Droppa György, a Duna Kör ügyvivője. Dominik Kocinger, a szlovák tárgyalódelegáció vezetője decemberben sürgető levelet küldött hazánknak, kifejezve országa szándékát a vitás ügy mielőbbi rendezésére. Droppa rámutatott: a mai – az 1997-es Horn–Meciar különmegállapodás óta fennálló – helyzet Szlovákiának kedvez, hiszen a vízmennyiség alig egyötöde áramlik az Öreg-Dunába, miközben a többi víz a bősi turbinákat működteti.
A Duna Kör a közelmúltban Margot Wallströmhöz és Michaelle Scheyerhez, az Európai Unió környezetvédelmi és pénzügyi főbiztosaihoz fordult annak érdekében, hogy az EU lépjen fel közvetítőként a két ország között. – Addig sajnos egyikük sem tehet lépéseket, ameddig a magyar és a szlovák kormány ki nem nyilvánítja szándékát a harmadik fél bevonására. A Medgyessy-kabinet azonban semmiféle jelét nem adta annak, hogy érdekelt a hágai nemzetközi bírósági döntés végrehajtásában – tette hozzá Droppa, aki mindkét EU-tisztviselővel találkozott, s levélben felkérte Miklós Lászlót, Szlovákia környezetvédelmi miniszterét is a kezdeményezés támogatására. A Miniszterelnöki Hivatalban a Szigetközről és a tárgyalások megakadásáról feltett kérdéseinkre mindössze azt válaszolták, hogy forduljunk a környezetvédelmi minisztériumhoz. A tárca sajtóosztályán azt közölték, hogy még nem zárultak le az egyeztetések, így érdemben nem nyilatkozhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.