Változások az egészségügyben

Nem emelkedik idén a gyermekgondozási díj felső összeghatára, az adójogszabályok változása miatt mégis átlagosan mintegy ötezer forinttal több pénzt kapnak majd az érintettek. Sokakat érintő változás az is, hogy a házi és a szakorvos az eddigi egyhavi gyógyszeradag helyett két hónapra elegendő mennyiséget írhat fel a betegnek, külön indoklás nélkül.

2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyival megegyező összeg, azaz bruttó 83 ezer forint marad idén is a gyermekgondozási díj (gyed) maximuma, az adójogszabályok módosításával azonban nettó összegben mégis több pénzt kapnak az érintettek. Az egészségbiztosítással kapcsolatos, betegeket érintő jogszabály-módosításokról szólva Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója elmondta azt is: az év elejétől ingyen utazhatnak a biztosítottak a szűrővizsgálatokra. Hangsúlyozta: az egészségbiztosítóhoz tartozó ügyek intézésének felgyorsulását reméli attól, hogy a megyei egészségbiztosítási pénztárak ez év elejétől visszakapják jogi önállóságukat.
A gyógyszerellátással kapcsolatos változás, hogy az orvos az eddigi 30 napi helyett 60 napi gyógyszeradagot írhat fel a betegnek. Így sokaknak kevesebbszer kell majd orvoshoz menniük. Indokolt esetben – például hoszszabb utazás előtt – továbbra is van lehetőség az említettnél nagyobb adag felírására is.
Szinte minden betegségcsoportot érinthet, hogy az azonos hatóanyagú, de a többinél jóval drágább, mással helyettesíthető gyógyszerek május elsejétől lekerülhetnek a kiemelt támogatotti listáról, ha a gyártó, vagy a forgalmazó nem csökkenti azok árát.
2003-tól törvény írja elő, hogy a gyógyszerész köteles a gyógyszert kiváltó személyt tájékoztatni arról, hogy a receptre írt orvossága egy olcsóbbal helyettesíthető. A gyógyászati segédeszközre szorulókat érinti, hogy a kórházi tartózkodásuk alatt megkaphatják az eszközt.
Januártól nem kell 3 százalékos egészségbiztosítási járulékot fizetni a végkielégítés, a titoktartási díj, a jubileumi jutalom, az újrakezdési támogatás és a szabadságmegváltás jogcímen kifizetett összeg után.
***
Gyógyszertári hiánycikkek. Mintegy 40 alapvető gyógyszer vált hiánycikké a patikákban. Így sok helyen nem lehet kapni például Algopyrint, Nospát, Betaloc ZOK-ot, az Augmentin nevű antibiotikumot, az emésztést segítő Bilagitot, a B6-vitamint és az érszűkület kezelésére szolgáló Trentált. A hiánycikkek között vannak olyanok is, amelyek más orvossággal nem helyettesíthetők. Ilyen például a dohányzásról való leszokást segítő tapasz. Zalai Károly, a Magyar Gyógyszerészkamara főtitkára lapunknak elmondta: az említett készítményekből sincs országos hiány, de valóban sok helyről jelezték a gyógyszertárak, hogy nem tudták beszerezni ezeket a készítményeket. A hiány oka Zalai Károly szerint a decemberi, évek óta nem tapasztalt felvásárlási láz. A Fidesz közleményben szólította fel Csehák Judit egészségügyi minisztert, hogy haladéktalanul tegye meg a szükséges intézkedéseket a kialakult helyzet megszüntetésére. Az egészségügyi minisztérium azt közölte, hogy tartós hiányra nem kell számítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.