Vissza a formákhoz

Akik költőként ismerik, csodálkozva kérdik: azonos volna a publicistával? Mások meg épp a jegyzeteit, kisesszéit olvassák, nem tudván, hogy az építészet szerelmesét, a tiszteletbeli urbanistát becsülhetik benne. Csontos János leginkább mégis egyszerűen újságíróként szokta megnevezni magát. Pedig költő minden porcikájában.

2003. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán a szokottnál is termékenyebb volt az ön számára a 2002. esztendő: öt könyve jelent meg, s öt filmje került adásba. Sikeres évnek tartja az ideit?
– Borzalmasnak. A nyár elején, három nappal negyvenedik születésnapom előtt meghalt az anyám – ehhez képest minden más történés jelentéktelen. Nem zuhantam apátiába; de talán a felfokozott aktivitás is gyászmunka. Tény, hogy sok minden napvilágot látott.
– Ezek közül talán legfontosabb az összegyűjtött versek kötete, a szokatlan XL címmel, amely nemcsak életkorára, hanem a könyv méreteire is utal. A költők ötven- vagy hatvanéves korukra szoktak ilyesfajta összegzésbe fogni – ennyire felgyorsult volna az idő?
– Eszemben sincs „gyorsabban”, rövidebb futamidővel élni. A gyűjteményes kötetnek inkább lélektani és technikai okai vannak: egyrészt úgy lehet a régi dolgokon túllépni, ha lezárja őket az ember, másrészt már barátaimnak sem igen tudtam adni régebbi könyveimből. Ebben a kaotikus, kulturális szabadversenyes világban egy tőkeszegény alkotónak amúgy sincs módja megtervezni pályáját: legalább ilyen kivételes alkalmakkor lehetősége van „újrarendezni” az életművét. A Széphalom Könyvműhely jóvoltából most élhettem e ritka lehetőséggel.
– Korosztályából az elsők között fordult vissza a klasszikus formákhoz: anyanyelve a hexameter vagy a haiku csakúgy, mint a jó öreg szonett. Az XL-ben nemcsak a Szonettek könyve, hanem a bravúros Szonettregény is helyet kapott. Mi végre ez a „korszerűtlen” formakultusz?
– A formák segíthetnek élni és túlélni, de nem oldanak meg semmit. A Szonettregény (kissé leegyszerűsítve: szonettkoszorúkból álló szonettkoszorú) bravúrforma ugyan, de némi fanatizmussal bármelyik mesterember előállíthatja. Ha nem sikerült volna „beleírnom” magam, reményeimmel és indulataimmal együtt, szót sem érdemelne.
– Ugyanakkor tárgyiasságot is érzek verseiben. Vonzódik a történetmondás, a prózavers iránt is…
– Az ember nem egyféle, mint a gyorséttermi hamburger. A lelki történetként is felfogható óriásmondatoknak például gazdag hagyományuk van a magyar irodalomban is, a prédikátor íróktól egészen Oravecz Imréig. A tárgyiasságot pedig szívesebben mondanám esetenként tárgyilagosságnak. Persze ez sem mindig igaz: olykor csak a zeneiség számít – úgy is mint filozófia –, akár Weöres Sándornál.
– Mindent összevéve már húsz kötete látott napvilágot…
– De ebből csak hét a verses. Van közöttük interjúkötet, esszékönyv, publicisztikai válogatás is. Az idén kiadtunk egy „városkönyvet” barátaimmal A mi Budapestünk címmel, amelynek folytatása A mi Pest megyénk. Ennek riportjait a Magyar Nemzet olvasói éppúgy ismerhetik, mint a könyvvé formálódott Polgári kaszinó darabjait, amelyek az Osszián néven írott Kétezer leütés sorozatát követték. Kicsi, de kedves kiadvány a Haiku-naptár, amelyet a szófiai Sztigmati kiadó jelentetett meg ékes cirill betűkkel, Szvetla Kjoszeva remek fordításában. Említést érdemel továbbá a hatvanéves Schmitt Pállal készült életútinterjú A csapatember címmel.
– Hogy jönnek a „grafomániához” a filmek?
– A dokumentumfilm látszólag más formanyelv, de egyazon valóságból táplálkozik. Számomra kései felfedezés: lelkesen tanulom a fogásait. Az idén módom nyílt filmet készíteni Ybl Miklós pazar életművéről, uniós gazdasági csodák nyomába eredni Lombardiában és Írországban, de forgattam a bolgár–magyar kulturális kapcsolatokról is. Egy tavalyi filmem (szülővárosom, Ózd békebeli munkáskolóniáiról) novemberben az ostravai Techné filmfesztiválra is meghívást kapott.
– Akkor talán mégsem volt olyan borzalmas ez az év…
– Ha a politikai és magánéleti lidércnyomásoktól eltekintünk, talán tényleg árnyalható ez a jelző. Elvégre remek kis családom van, s Európa sem került tőlünk messzebb. Feljutottunk a világ tetejére, földrajzi és irodalmi értelemben egyaránt. Lehet ezt még fokozni?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.