Kötelessége a magyar értelmiségnek, hogy az új kihívásokról, lehetőségekről és hátrányokról egyaránt tájékoztassa a közvéleményt, eközben egyértelműen és nyíltan vállalva elkötelezettségüket az Európai Unió mellett – áll abban a nyílt levélben, melyet nyolc neves akadémikus látott el kézjegyével. Az aláírók – Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a poszton elődei: Kosáry Domokos és Glatz Ferenc, továbbá Kroó Norbert, az MTA főtitkára, Hámori József, Keviczky László, Marosi Ernő alelnökök, valamint Palánkai Tibor, az EU Kommunikációs Közalapítvány kuratóriuma elnöke – felhívják a parlamenti pártokat, hogy a népszavazásig hátralévő két hónapban szűkebb pártérdekeiket félretéve szólítsák fel híveiket, hogy igennel voksoljanak április 12-én.
Magyarország történelmi népszavazás előtt áll, a rendszerváltás kezdete óta remélt csatlakozásunk az Európai Unióhoz mostanra karnyújtásnyi közelségbe került – olvasható a felhívásban.
– Tudjuk, hogy sok kétely, fenntartás, bizonytalanság kíséri ma a csatlakozást. Sokáig nélkülözött, teljes körű nemzeti szuverenitásunk eszméje és élménye az a közös kincsünk, amelyet az európai egységesülésben is képesnek kell lennünk megőrizni, miközben vállalható igazodást kíván a határok szabad átjárhatósága, az európai piacok megnyílása, s az értékelvű közösséghez tartozás – nyilatkoznak az akadémikusok. Annak tudatában, hogy valamennyi parlamenti párt egyértelműen támogatja a belépést, az igen szavazatok meggyőző többsége adhat most már erkölcsi magabiztosságot ahhoz, hogy emelt fővel, a nemzeti büszkeség jogos érzésével léphessünk be az Európai Unióba – áll a felhívásban.
A házomlásban lebénult balerina: Álmaimban nem vagyok mozgássérült