Bombaüzlet a műhibaper?

Levélben fordult a Magyar Orvosi Kamara az Igazságügyi Minisztériumhoz (IM), kérve, hogy maximálják az orvosi műhibák után kifizethető kártérítési összeget. A kormány azonban nem tervez ilyen változtatást: ami jár a károsultnak, azt ki kell fizetni.

2003. 02. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tény, hogy a beteg élete, egészsége valamekkora értéket képvisel. Ha azonban az egészségügy feltételeit a gazdasági korlátok határozzák meg, a beteg elvárásai is csak a gazdasági racionalitás szintjéig terjedhetnének – indokolta javaslatukat Kupcsulik Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke. A kifizethető kártérítés összegét limitálják például a skandináv országokban és az USA tagállamainak felében is.
Kupcsulik Péter szerint az orvoslás alaphelyzete, hogy tévedni lehet, csak hanyagnak lenni nem. Ha ez mégis bekövetkezik, akkor valós a kártérítési igény. Csakhogy az egészségügyi törvény azt mondja ki, hogy a betegnek joga van megkapni a kezelőorvostól az elvárható legnagyobb gondosságot, ami „végtelen” és „megfoghatatlan” elvárás. Ezért nemcsak a kártérítési összeg maximálását szeretnék elérni, hanem azt is, hogy kerüljön ki a törvényből a „legnagyobb” kifejezés. Az ugyanis olyan abszurd bírói következtetéshez vezet, miszerint az orvosi tévedés automatikusan hiba, így a kártérítés gyakorlatilag minden esetben megítélhető. Szerinte nemcsak a kórházak pénzügyi stabilitását, hanem az önálló orvosi tevékenységet végzők teljes egzisztenciáját veszélyezteti a jelenlegi rendszer.
Az IM megkapta a levelet, s a javaslatokról egyeztetést kezdeményezett az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériummal (ESZCSM). Rácz Jenő, az ESZCSM helyettes államtitkára elmondta: nem tervezik a kártérítési összeg maximálását, mert ami a károsultnak jár, azt ki kell fizetni.
*
Rácz Jenő szerint a biztosítási rendszer tervezett átalakítása olyan feltételeket teremt majd, hogy a kórházak stabilitásának veszélyeztetése nélkül lehet a betegeknek a megítélt kártérítéseket kifizetni, s ehhez a rendszerhez csatlakozhatnak a későbbiekben az „önálló” orvosok is. Mint megírtuk: kockázatkezelő alapot hozhatnának létre az egészségügyi intézmények, amelybe az állami hozzájáruláson túl tagdíjat fizetnének. Ezzel szeretné megoldani a tárca azt a problémát, miszerint több kórháznak már most sincs kötelező felelősségbiztosítása, s amelyiknek mégis van, azokkal sem szerződött a biztosító 5 millió forint feleletti káreseményre. Rácz szerint az ügyvédek az óriási üzlet reményében – a megítélt kártérítés után százalékos jutalékot kapnak – az orvosok minden lépését figyelik. Többek között emiatt nőtt radikálisan a perek száma és a kártérítési igény.
Ábrahám László műhibaperekkel foglalkozó ügyvéd szerint nem ők generálják a pereket, hanem arról van szó, hogy a betegek és hozzátartozóik bátrabban fordulnak a gyógyintézetekhez és a felelősségbiztosítókhoz. A kórházak azonban szinte mindig elzárkóznak az esetleges hiba elismerésétől – kizárva a peren kívüli egyezséget –, ezért emelkedik a bírósági ügyek száma. Ábrahám szerint a kártérítési igény nem növekedett radikálisan, több száz millió forintos igényről nem is hallott Magyarországon. A bírói gyakorlatban is tudják, hogy a biztosítók csak ötmillió forintig vállalják a kár megtérítését, s az efölött megítélt öszszeget az intézményeknek kellene állniuk, amire gyakorlatilag képtelenek. A kártérítési összeg maximálásával nem ért egyet, szerinte az alkotmányellenes, súlyosan korlátozza az állampolgári jogokat, és ellenkezik a polgári törvénykönyv alapelveivel is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.