Ezzel szeretnék kiszűrni, hogy a beteg több orvoshoz menjen el ugyanazzal a problémával, s ők – egymás tudta nélkül – írjanak fel egyszerre nem szedhető szereket. Cél annak meggátolása is, hogy közgyógyigazolvánnyal térítésmentesen válthassanak ki nagy mennyiségű gyógyszert, s utána eladják.
Szintén júliustól kap tájékoztatást minden orvos (a szakorvosok is) az általuk felírt orvosságokról – mondta Pusztai Erzsébet, a minőségérdekeltségi rendszer kidolgozásával megbízott bizottság vezetője. Az adatokat a betegek korcsoportos bontásával küldik majd el, amelyek összehasonlíthatók lesznek az országos átlagokkal. Hogy racionálisabb gyógyszerfelírásra ösztönözzék a doktorokat, az adatok alapján januárban fix összegű – 500 ezer vagy egymillió forintos – juttatást (praxispénzként) kapnának azok, akik ésszerű megtakarítást érnek el a rendelt gyógyszer mennyiségében, illetve azok, akik eddig is jól gazdálkodtak. Az ösztönzőrendszert a későbbiekben a szakorvosokra is kiterjesztenék.
Hosszú távon a minőség biztosítása a cél – fogalmazott Pusztai. Ezért a legfontosabb betegségcsoportoknál újrafogalmazzák a terápiás ajánlásokat, amelyeket eljuttatnak a háziorvosokhoz. Ez nem azt jelenti, hogy meghatározzák, az orvos miként kezelje az egyes pácienst, hanem azt, hogy ellenőrizhető legyen, ha például a magas vérnyomásos betegek 80 százalékát a javaslatoktól eltérően kezeli.
Kinevezték az új nemzetpolitikáért felelős államtitkárt