Háromszáz műhibaper folyik Magyarországon

Félő, hogy számos kórház nem tudja megújítani jövőre a műhibákból adódó kártérítések fedezetére szolgáló, kötelező felelősségbiztosítását, mert nincs pénze a megemelt díjakra, vagy nem kíván vele a biztosító szerződést kötni. A kórházak állami segítséget várnak a kártérítési ügyek rendezéséhez.

2003. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orvosi műhiba miatt jelenleg háromszáz per van folyamatban Magyarországon. A páciensek által összesen igényelt pénz összege radikálisan emelkedett, jelenleg meghaladja az 1,1 milliárd forintot. Az összeg felét a szülészeten, a sebészeten és a traumatológián végzett beavatkozások miatt igényelték – derül ki az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) felkérésére készült tanulmányból (az adatok csak becslések). Van olyan kórház, amelynek vezetősége állítja: tízmilliós kártérítések kifizetése sodorta őket csődhelyzetbe.
Több intézmény is jelezte, hogy év végén lejár a felelősségbiztosítása, s könnyen lehet, hogy nem tud a biztosítótársasággal új szerződést kötni – mondta Kovács Ágnes, a Magyar Kórházszövetség elnöke. A jogszabály azonban kötelezővé teszi a biztosítást, enélkül ugyanis nem érvényes az egészségbiztosítóval kötött szerződés.
A probléma megoldására az egészségügyi tárca ad hoc bizottságot hoz létre – fogalmazott Rácz Jenő, az ESZCSM helyettes államtitkára.
*
Elképzelésük szerint a „normál” kártérítési összegek rendezéséhez az intézmények önkéntes alapon kockázatközösséget hoznának létre. Ebbe tagdíjat fizetnének attól függően, hogy milyen volt a kártérítési „előéletük”. A kis öszszegű káreseményekre nem tartják feltétlenül szükségesnek a biztosítást, ezeket az intézmények, fizetésképtelenségük esetén pedig fenntartójuk állná. A kiemelkedően magas kártérítésekre pedig viszontbiztosítást kötne a kockázatközösség egy piaci biztosítóval. A Kórházszövetség, illetve az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE) szerint a kockázatkezelő alapnak csak akkor van értelme, ha azt állami pénzből töltik fel. Ennek lehetőségét hamarosan megvizsgálják – mondta Rácz Jenő. Ari Lajos, az EGVE elnöke a kockázatközösség előnyét abban látja, hogy a nyereségorientált biztosítótársaságokkal szemben a társulás önfenntartó lenne. Szerinte az új rendszer a betegeknek is könnyebbséget jelentene, hiszen nagyobb esélyük lenne peren kívüli megállapodásra.
Az utóbbi időben több biztosítótársaság is kivonult a piacról. A fennmaradók monopolhelyzetbe kerültek, így egyre nagyobb biztosítási díjat kérnek, és szűkítik a szolgáltatások körét – vélik szakértők.
Sipos József, a piac 95 százalékát birtokló Allianz Hungária Biztosító kommunikációs vezetője szerint az üzletág veszteséges. Arra a kérdésre, hogy mégis miért vannak még a piacon, azt felelte, hogy reménykednek egy kezelhetőbb jövőben. Megérti, hogy az egészségügyi intézmények jelenlegi anyagi helyzetében minden kifizetendő összeg túl magas, de a biztosítótársaság elvileg nyereségorientált vállalkozás – fogalmazott. Ezért a veszteséget csak üzleti korlátok között tudják vállalni.
A Providencia Biztosító 1999 óta nem köt kórházi felelősségbiztosítást. Csáki Gyula osztályvezető szerint ráfizetéses volt az üzlet a radikálisan emelkedő esetszám és a megítélt kárösszeg miatt. Ezt pedig nem tudták a biztosítási díjakkal ellensúlyozni. Mint mondta: valószínűleg most sincs több műhiba, mint korábban, csak a betegek bátrabbak az érdekérvényesítésben. Ugyanakkor az orvosok felelősségtudata nem változott a rendszerváltás óta, s a kórházak rossz felszereltsége is növeli a kockázatot egy piaci biztosító számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.