Késik a kármentesítés Hajdúböszörményben

Bár a február 15-i határidő lejárt, még mindig nem kezdődött meg a hajdúböszörményi Kovács Albert utcát szennyező, s orvosi feltételezések szerint a helyiek gyakoribb rákos megbetegedésében szerepet játszó klórozott szénhidrogéngóc felszámolása.

2003. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már kiépítették a kút körül a kármentőt, hogy megakadályozzák a veszélyes iszap további kiszivárgását – tudtuk meg Barkász Sándortól, a kármentesítést végző Békés-Drén Kft. ügyvezető igazgatójától. Elmondta: a kút kitermelését azonban még nem tudták megkezdeni, mert az ÁNTSZ által előírt speciális védőruhát, teljes maszkot, illetve speciális friss levegőt tartalmazó palackot legkorábban a hét végére ígérte a szállító. A szennyező góc felszámolásához szükséges időről szólva az ügyvezető igazgató közölte: optimális esetben a munka tíz nap alatt elvégezhető. Ennél hoszszabb idővel csak akkor kell számolni, ha az iszap kitermelésekor a felszabaduló gázok – amelyek a hígítóhoz hasonló mérgező hatást gyakorolnak a tüdőre és a bőrre – a megengedettnél nagyobb koncentrációban fordulnak elő. Ennek megelőzése érdekében a kitermelt anyagot másfél köbméterenként tesztelik. A speciális szerszámmal kitermelt iszapot zárt kármentőn keresztül konténerekbe juttatják és Tiszaújvárosba, egy ártalmatlanító telepre szállítják.
Amint arról beszámoltunk, a General Electric Tungsrammal együtt megvásárolt hajdúböszörményi gyára területén klórozott szénhidrogént találtak a talajban és a talajvízben. Az oldószerek egy korábbi gyártási technológia következtében kerültek a gyártelep talajába, majd onnan a talajvízen keresztül a város lakott területeire. A szennyezés tavaly nyári felfedezése után Hajdúböszörmény felszínhez közel eső ásott kútjait a jegyző lezáratta. Idén februárban a Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség is lépett: elrendelte a harmadfokú vízminőség-védelmi készültséget a városban. A késlekedést a hatóság azzal indokolta, hogy ennyi idő alatt sikerült kideríteni, hol van a szenynyező góc, illetve meddig terjed a szennyeződés. A vizsgálatok már folytak, amikor a Kovács Albert utcai rákos megbetegedések miatt a helybéliek is tudni akarták: van-e összefüggés a szennyezés és a megbetegedések között. Ennek kiderítésére a napokban népegészségügyi vizsgálat is kezdődött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.