Kié legyen a radiológia?

Áll a bál a Debreceni Egyetem Radiológiai Klinikája körül. A szolgáltatást tíz éve vállalkozásban működtető kft. ugyanis nem kíván beletörődni abba, hogy ezentúl más vegye át eddigi tevékenységét, az intézmény vezetése pedig nem kíván elállni attól a szándékától, hogy egy olyan céggel végeztesse ezentúl a szolgáltatást, amely kétmilliárd forintos fejlesztést ígér a klinikának és évi százmillió forint bevételt az egyetemnek.

2003. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aradiológiai klinika félprivát története 1993-ban kezdődött, amikor is az akkor még önálló Debreceni Orvostudományi Egyetem (DOTE) nevében eljárva Gergely Lajos rektor három évre bérbe adta a digitális képalkotó diagnosztikát a negyven százalékban egyetemi tulajdonban lévő KDK DOTE Kft.-nek. A megállapodást három év leteltével határozatlan idejűre módosították, s egészen 2002 közepéig kölcsönös megelégedéssel működtek együtt a partnerek. Tavaly nyáron azonban az időközben Debreceni Egyetemmé összeolvadt intézmény tanácsa másként döntött. Az évi hatvanmillió forintos forgalmat bonyolító diagnosztika mellett a hagyományos radiológiát is vállalkozásba kívánták adni, ezért a régi szerződést felmondták, és közbeszerzési eljárást írtak ki, amiben már a komplex szolgáltatásra kerestek bérlőt. A procedúra végén idén januárban eredményt is hirdettek: nyert a Nemzetközi Egészségügyi Központ Szeged Kft. Az új szolgáltató ajánlata meglehetősen nagyvonalúnak látszik: néhány éven belül kétmilliárd forintos fejlesztést ígérnek, amiben a legkorszerűbb eszközök beszerzésén kívül egy új épület kivitelezése is szerepel. A bevételek is nőnek, hiszen a szerződés szerint a korábbi – tíz év alatt befolyt – ötvenmillió forinttal szemben ezentúl évi százmillió forint bérleti díjat könyvelhet majd el az egyetem évente.
A történet idáig sikersztorinak látszik, de valószínűleg mégsem teljesen az, legalábbis nem a KDK DOTE Kft. szempontjából. A cég ugyanis – bár a DE Orvostudományi Centrum hozzánk eljuttatott közleménye szerint írásban nyugtázta, hogy szerződését felmondták, és az új pályázaton nem is indult el – a közbeszerzési eljárást kifogásolta, mondván, hogy arra egyáltalán nem is volt szükség. Hogy ezt az állítást mire alapozza a KDK DOTE, annak nem sikerült utánajárni, mert a társaság ügyvezető igazgatóját nem tudtuk utolérni. Annyi mindenesetre tudható, hogy a keresetet a közbeszerzési döntőbizottság elutasította. A döntést a KDK DOTE a Fővárosi Bíróságnál megfellebbezte, az ügyet március elején tárgyalják először. A per tehát folyamatban van, a kedélyek pedig korántsem nyugodtak. Annál is inkább nem, mert a konkrét ügyön kívül a jogszabályi környezet is okot ad némi nyugtalanságra. A kórháztörvényt ugyanis idén márciusig hatályon kívül helyezte az Országgyűlés, s ezt a privatizációt hátráltató magatartást követte tavaly ősztől az Oktatási Minisztérium is. Októberben kiadtak egy körlevelet, amiben a konszolidációt igénylő – vagyis állami pénzinjekció nélkül veszteséges – orvostudományi karoknak a leghatározottabban azt javasolják, hogy függesszék fel a privatizációs előkészületeket. Ennek kapcsán Nagy János, a Debreceni Egyetem rektora lapunk kérdésére úgy nyilatkozott: a szaktárca körlevele akkor jött ki, amikor a radiológiai tevékenység újrapályáztatása már javában folyt, s nem volt lehetőségük a folyamat felfüggesztésére. Ráadásul a debreceni orvostudományi kart nem kell konszolidálni, s a radiológiai klinika is nyereséges. Ahhoz viszont nem rendelkeznek elég pénzzel, hogy az esedékessé váló kétmilliárd forintos fejlesztést saját hatáskörben elvégezzék – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.