A korábbi tervekkel ellentétben nem azt a rendszert vezetnék be, amely szerint az orvos – ha adott idő alatt kevesebb gyógyszert ír fel –, a megtakarításon fele-fele arányban osztozik az egészségbiztosítóval. Azért gondoltuk újra a tervezetet, mert nemcsak a túl sok, hanem a szükségesnél kevesebb gyógyszer is káros, s a betegek felé rossz üzenet, ha a doktornak annál több pénz kerül a zsebébe, minél kevesebb orvosságot ír fel számukra – hangsúlyozta Pusztai Erzsébet. Ezért azok a háziorvosok számíthatnak fix összegű – fél- vagy egymillió forintos – juttatásra, akik a leginkább megfelelnek egy szigorú szabályrendszernek, amelynek részleteit a szakmai egyeztetéseken dolgozzák ki.
Annyit tudni lehet, hogy a háziorvosok nyártól értesítőt kapnak az általuk felírt gyógyszerekről. Ezt betegeik korcsoportos bontásával együtt kapják meg, így összehasonlíthatják, hogy az országos átlagtól mennyivel rendelnek több vagy kevesebb orvosságot. Tájékoztatják őket arról is, hogy mely betegeik váltanak ki rendszeresen kiugróan nagy mennyiségű gyógyszert, még akkor is, ha azt több orvossal íratják fel. Ezzel szeretnék elejét venni annak a jelenlegi problémának, hogy egy betegnek az orvosok – egymás tudta nélkül – számtalan, gyakran egymással párhuzamosan nem szedhető pirulát írnak fel.
Olyan megoldás lenne ez, amely nemcsak takarékosságra ösztönöz, hanem a terápia szakmai színvonalát is emeli – hangsúlyozta Pusztai Erzsébet, hozzátéve: ehhez betegségcsoportonként új ajánlásokat készítenek. Ha az orvos rendszeresen eltér azoktól, ellenőrzésre, s akár szankciókra is számíthat.
A racionális gyógyszerfelírást ösztönző pluszpénzt egyelőre csak a háziorvosok kapnák meg, bár a felírt medicinákról a szakorvosoknak is küldenek tájékoztatót. Számukra később dolgoznának ki érdekeltségi rendszert.
Kiderült, mi okozta a tüzet a miskolci Barlangfürdőben - videó