Legoza József, Hajdú-Bihar megye közegészégügyi tiszti főorvosának tájékoztatása szerint vizsgálatot rendeltek el a hajdúböszörményi Vénkertben előforduló daganatos megbetegedések okának feltárására. A vizsgálat során feltérképezik a város környékén lévő ipartelepekről, illegális hulladéklerakókból és -égetőkből előkerült, a rákos megbetegedés szempontjából magas kockázati tényezőt jelentő anyagokat, a háziorvosoktól pedig összegyűjtik a betegek kórtörténetét. A szakemberek arra is fényt kívánnak deríteni, hogy a térségben jelen lévő vegyi anyagok esetleg külön-külön felelősek-e a megbetegedésekért, vagy hatásuk felerősíti egymást, ami növeli a megbetegedések kockázatát.
A hajdúböszörményiek szenynyező anyagok egész sorával kénytelenek együttélni. A szennyezés nagy része az 1986-os környezetvédelmi jogszabály megjelenése előttről származik, amikor semmi nem korlátozta az ipari üzemeket abban, hogy a különféle vegyületeket a szabadba engedjenek. Legoza József szerint a rákkeltő anyagokkal való érintkezés és a daganatos betegségek kialakulása között akár öt–húsz év is eltelhet, így elképzelhető, hogy a szennyezés összefügg a környéken élők megbetegedésével.
Hajdúböszörmény szennyezettségére először tavaly augusztusban hívta fel a figyelmet a Tiszántúli Környezetvédelmi Főfelügyelőség, amikor a jelenleg a General Electric tulajdonában lévő Tungsram gyár korábban alkalmazott technológiájának maradványait vizsgálta. Gyanúba került a wolfrám gyártásánál használt molibdén, majd kiderült az is, hogy a gyártelep mintegy ötszáz hektáros területén klórozottszénhidrogén-szennyezés van. A felügyelőség ekkor kezdeményezte az ásott és fúrt kutak lezáratását a jegyzőnél, illetve kötelezte a General Electricet a szennyezés felszámolására. A harmadfokú vízminőség-védelmi készültséget azonban nem rendelték el.
Pápai Pál, a felügyelet igazgatójának állítása szerint ekkor még nem volt meg a szennyezőforrás, így azt sem lehetett tudni, hogy a szennyezés túlterjed-e a General Electric gyártelepének határán.
A feltárás és a kárelhárítás megtervezése alatt viszont bebizonyosodott, hogy a szénhidrogén-szennyezés az oldószereket tároló szennyvízkútból indul ki. Fény derült arra is, hogy a szennyezés jócskán túlterjed a gyár területén, s a Vénkert négy utcáját érinti.
Németh István, a General Electric hajdúböszörményi gyárának igazgatója elismerte: a szennyezés felszámolása nemcsak a gyár területén, hanem azon kívül is az ő feladatuk. A tervek szerint a mintegy százmillió forintos munka február 15-én indul.
Az idén újabb környezetszennyezés sokkolta a hajdúböszörményieket. Veszélyeshulladék-lerakóra leltek a vénkerti Kovács Albert utcában, amelyről kiderítették, hogy a határértéket meghaladó mértékű cink került onnan a talajba és a talajvízbe.
Kövér László Gézától, a város alpolgármesterétől megtudtuk, hogy Hajdúböszörményben hétről hétre újabb és újabb környezetszennyező gócpontokról szereznek tudomást, s erről levélben tájékoztatták Kóródi Mária környezetvédelmi minisztert is, akitől személyes konzultációt kérnek a gondok rendezéséhez. Az alpolgármester elmondta: folyamatosan végeznek ellenőrzéseket a városban és annak környékén, és egyre több szennyező gócpontot találtak. Az egyik közismert kötszergyár által használt fehérítőmedencék mellett például egy újabb illegális hulladékfeldolgozó és -égető művet találtak, amely szintén súlyosan károsíthatta a környezetet. Lakossági bejelentés alapján a város környékén további felderítést végeznek, mert állítólag több helyen vannak elásva olyan hordók, amelyekben veszélyes anyagokat rejtettek el ismeretlenek.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban