Savanyú évkezdet a cukorkacsempészeknél

Nagykálló egyik szocialista önkormányzati képviselőjét négy héttel ezelőtt előzetes letartóztatásba helyezte a Miskolci Városi Bíróság. A kenyerét egyébként teherfuvarozóként kereső vállalkozót azzal gyanúsítják, hogy az év elején leleplezett „cukorkásokhoz” tartozott, vagyis részt vett kétszáz tonnányi édesség Magyarországra csempészésében és illegális értékesítésében. A nyomozás széles körben, vesztegetés, hivatali visszaélés és csempészet gyanújával folyik hatvan egyenruhás és civil ellen. Közülük harmincheten előzetes letartóztatásban vannak.

2003. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Januárban egy belső vizsgálat nyomán kiderült: az észak-magyarországi határátkelőkön szolgálatot teljesítő pénzügyőrök közül harmincan rendszeresen kenőpénzt fogadnak el azért, hogy a hazánkba érkező, illegális értékesítésre szánt édességszállítmányok útjából elhárítsák az adminisztratív akadályokat. A nyomozás rövidesen arra is fényt derített, hogy az ily módon érkező áru jó része nem lép ki az országból, hanem Szabolcs megyében landol. Az egyébként köztiszteletben álló MSZP-s fuvarozó vállalkozóról Nagykállóban akkor terjedt el a hír, hogy érintett a csokis ügyekben, amikor a hetvenkét órás őrizetbe vétel után a bíróság elrendelte előzetes letartóztatásba helyezését. A kisvárosi pletyka szerint ebbe egy távoli amerikás rokon rángatta bele, aki a rendszerváltozást követően tért haza Nagykállóba, s aki a csokis botrány kipattanása után azonnal el is tűnt az országból. Az illetőnek egyébként több összeütközése volt már a törvénnyel: legutoljára egy BMW-t akart becsempészni, ám a határon megfogták. A szocialista színekben mandátumhoz jutó önkormányzati képviselő-vállalkozóról híresztelik még, hogy egyik gyermekét, aki Nyíregyházán vámtisztviselőként dolgozik, szintén kihallgatták a cukorkásokat felgöngyölítő ügyészségi nyomozók, akik azért illetékesek az ügyben, mert a bűncselekményekben vámosok is érintettek.
A kilétét vállalni nem kívánó családtag az ügyről úgy vélekedik, hogy az MSZP-s vállalkozóról ki fog derülni ártatlansága. A férfi biztosan nem volt cukorkás – véli a családtag. Igaz ugyan, hogy a botrány kipattanásakor öt kamionja közül egy az ellenőrzött határállomáson volt, ez viszont pusztán a véletlen műve lehetett. Értetlenkedésünkre, hogyan kerülhetett mégis gyanúba, s hogy lehet az, hogy előzetes letartóztatásba helyezését a fellebbezést követően is megerősítette az illetékes megyei bíróság, úgy vélekedett, egészen másról van szó, nem erről a nagyszabású csalásról, amiben a gyanúba kerülő négy-öt fuvarozóból csak egy érintett igazán. A nagykállói politikus-vállalkozó a családtag szerint mindössze annyiban vétkes, hogy nem voltak rendben az észak-magyarországi határátkelőnél belépő egyik kamionjának a papírjai.
Nem igazán akart állást foglalni az ügyben Terdik János, Nagykálló MSZP-s polgármestere és Trefán Jánosné városi MSZP-elnök, társadalmi megbízatásban alpolgármester sem. A polgármester lapunknak úgy nyilatkozott, hogy ő hivatalosan nem tud az önkormányzati képviselő büntetőügyéről. Az alpolgármester asszony is kifejezésre juttatta, hogy bizalmuk töretlen az ominózus városi képviselő iránt.
A vesztegetés, csempészet és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt folyamatban lévő ügy kapcsán Boholy Zoltán, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei főügyész lapunknak nyilatkozva elmondta: eddig 56 gyanúsítottat hallgattak ki, és 37 személy előzetes letartóztatását is elrendelte a bíróság. Utóbb a letartóztatottak közül két személyt a megyei főügyészség már szabadlábra helyezett, mert teljes körű, feltáró jellegű beismerő vallomást tettek, és így megszűnt az előzetes letartóztatás azon indoka, hogy az ügy felderítését meghiúsíthatják. Az ügyben a nyomozás változatlanul folyamatban van. Az alapos gyanút figyelembe véve, ha több cselekmény miatt halmazati büntetést szab majd ki a bíróság, akkor több elkövető esetében a kiszabható büntetés felső határa a törvény szerint a tizenöt évet is elérheti.
Boholy Zoltán a Nagykállóban gyanúba keveredett fuvarozó vállalkozó kapcsán úgy nyilatkozott: a nyomozás jelenlegi szakaszában személyiségi jogok védelme miatt sem ad felvilágosítást. Így sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta a Magyar Nemzet azon információját, hogy az érintett nagykállói képviselő jelenleg az ügyben gyanúsított, előzetes letartóztatásban van, és a miskolci fogda vendégszeretetét élvezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.