Százötven körzet háziorvos nélkül

Közel a duplájára nőtt néhány év alatt a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisok száma az országban: a betegek így sok helyen csak korlátozottan jutnak hozzá az alapellátáshoz. Az egészségbiztosító adataiból kiderül az is, hogy Borsod megyében van a legtöbb üres ellátási körzet.

2003. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két éve 89, tavalyelőtt 91, tavaly pedig 109 olyan üres háziorvosi körzetet tartott nyilván az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), amelynek területi ellátási kötelezettsége lenne. Számuk az idei évben 150-re emelkedett. A legtöbb – szám szerint 18 – üres praxis Borsodban van, majd Szolnok megye és Szabolcs következik 13, illetve 11 üres hellyel. Teljes a telítettség viszont Komárom-Esztergomban és Zala megyében.
Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója egyrészt az utánpótlás hiányával magyarázza a betöltetlen praxisok növekvő számát. Mint mondta: tíz éve annyi 35 éven aluli háziorvos volt a pályán, mint hatvan év feletti. Ma már négyszer annyian vannak az idősek, mint a fiatalok. A másik ok, hogy praxist venni milliókba kerül, amit főleg olyan körzetért nem fizetnek ki, amelyiknél bizonytalan a működési költség kitermelése.
Ilyenek lehetnek azok, amelyekhez kevés beteg jelentkezett be, a háziorvos finanszírozásának nagy részét ugyanis a hozzá leadott taj-kártyák után kapja. Különösen kedvezőtlen a helyzet, ha 6-7 településről kell „összeszedni” a minimálisan szükséges 1200 főt, ekkor ugyanis az orvosnak sokat kell utaznia.
A munkakörülményeket tovább rontja, hogy az apró falvas térségekben sok helyen nemcsak megfelelő út, de villany sincs. Komáromi Zoltán, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke is hasonlóan vélekedett. Szerinte az utóbbi években a háziorvosi finanszírozási rendszer is kedvezőtlenül változott. A MOK alelnöke és Balogh Sándor egyetértettek abban, hogy a helyzet súlyos ellátási hiányt nem okoz – hiszen van helyettesítés –, de sokak csak korlátozottan jutnak hozzá az alapellátáshoz. A helyettes orvos ugyanis kisebb óraszámban dolgozik, s gyakran nagyon messze van a beteg lakhelyétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.